OPASNOST CHATBOTOVA

Vodič za roditelje: Kako zaštititi djecu od nezdravih odnosa s AI 'prijateljima'

24.07.2025 u 14:03

Bionic
Reading

Više od 70 posto američkih tinejdžera koristi AI chatbotove – vide ih kao virtualne prijatelje, povjerljive sugovornike, pa čak i 'terapeute', pokazuje novo istraživanje organizacije Common Sense Media. No kako se ovakve aplikacije brzo šire, stručnjaci upozoravaju da roditelji moraju prepoznati rizike i razgovarati s djecom o stvarnoj prirodi tih odnosa

Istraživanje provedeno od travnja do svibnja 2025. obuhvatilo je 1.060 američkih tinejdžera, a fokusiralo se na korištenje popularnih AI platformi poput Character.AI, Nomi i Replika. Sve one nude mogućnost stvaranja personaliziranih AI 'prijatelja' koji s korisnikom komuniciraju poput stvarne osobe.

Stručnjaci koji su razgovarali s Associated Pressom upozoravaju da se AI industrija razvija brže nego što se uspijevaju postaviti regulatorne zaštite, dok mnogi roditelji nemaju pojma kako njihova djeca zapravo koriste ove alate, a ni koliko osobnih informacija s njima dijele, prenosi Euronews.

Evo nekoliko ključnih savjeta za odrasle koji žele zaštititi djecu u svijetu sveprisutnih AI 'prijatelja':

1. Razgovarajte bez osude

Prvi korak je otvoren razgovor, savjetuje Michael Robb, glavni istraživač u Common Sense Media. Umjesto da odmah osuđujete, postavite otvorena pitanja poput: 'Jesi li čuo za AI prijatelje?' ili 'Koristiš li aplikacije koje pričaju s tobom kao da su ti prijatelj?' 'Poslušajte ih, pokušajte razumjeti što ih privlači prije nego što to odmah odbacite ili izrazite zabrinutost', kaže Robb.

2. Objasnite djeci da su AI alati – ne prijatelji

Mitch Prinstein, glavni psiholog Američkog psihološkog društva (APA), naglašava važnost učenja djece da su AI prijatelji programirani da budu ugodni, sustretljivi i puni potpore, što nije odraz stvarnih odnosa. 'Moramo im objasniti da je riječ o zabavi, ne stvarnosti', kaže Prinstein. 'AI nije zamjena za prave ljude i ne može im pomoći da prođu kroz teške životne situacije.'

3. Prepoznajte znakove nezdravih odnosa

Ako dijete počinje više vremena provoditi s AI pratiteljem nego s prijateljima, pokazuje emocionalnu vezanost uz chatbot ili se uznemiri kad ne može pristupiti aplikaciji – to su znakovi potencijalno nezdravog odnosa. 'U takvim slučajevima AI možda ne nadopunjuje, nego zamjenjuje ljudsku povezanost', upozorava Robb.

Ako dijete prolazi kroz teškoće poput depresije, tjeskobe, poremećaja prehrane ili usamljenosti, potrebna mu je ljudska podrška od obitelji, prijatelja ili stručnjaka za mentalno zdravlje.

4. Postavite pravila i granice

Kao i kod društvenih mreža i vremena pred ekranom, roditelji mogu postaviti jasna pravila i ograničenja – kada i koliko dugo dijete može koristiti AI pratitelje te u kojim situacijama.

5. Upoznajte se s tehnologijom – nemojte se povući

'Mnogi roditelji dižu ruke i kažu: ‘Nemam pojma što je ovo, zvuči mi ludo!’ ', kaže Prinstein. 'Ali upravo time djeci šaljemo poruku: ako imaš problem, nemoj doći k meni jer ću to ismijati i umanjiti.' Rješenje nije panika, nego informiranost – znati što AI može, koliko se koristi među mladima i zašto izaziva zabrinutost.