NOVA PRAVILA

Meta odbila potpisati europski etički kodeks za AI. Koji tech divovi će pristati?

24.07.2025 u 13:13

Bionic
Reading

Nekoliko dana prije nego što na snagu stupe nova pravila Europske unije o generativnoj umjetnoj inteligenciji (GPAI), počinje se nazirati jasnija slika o tome koje su se kompanije spremne pridružiti dobrovoljnom Kodeksu o praksi za GPAI, a koje odbijaju sudjelovanje

Kodeks je Europska komisija objavila prošlog tjedna, kao skup dobrovoljnih smjernica koje obuhvaćaju pitanja transparentnosti, autorskih prava, sigurnosti i odgovornosti. Njegova je svrha pomoći razvojnim tvrtkama u usklađivanju sa zahtjevima Akta o umjetnoj inteligenciji (AI Act).

Američki AI startup Anthropic, poznat po razvoju asistenta Claude, kao konkurenta OpenAI-jevom ChatGPT-u i Googleovu Geminiju, najnovija je tvrtka koja je najavila potpisivanje Kodeksa.

'Vjerujemo da ovaj dokument promiče vrijednosti transparentnosti, sigurnosti i odgovornosti, što su temeljna načela razvoja napredne umjetne inteligencije kakvoj Anthropic teži', poručili su iz tvrtke, dodavši da bi „promišljena provedba Kodeksa i AI Akta mogla omogućiti Europi da iskoristi puni potencijal ove revolucionarne tehnologije za vlastitu konkurentnost i inovacije“.

OpenAI je već ranije potvrdio da će potpisati Kodeks, uz poruku da bi Europa sada trebala iskoristiti ovu priliku kako bi osnažila svoje inovatore i graditelje 'za budućnost kontinenta'. Predsjednik Microsofta, Brad Smith, rekao je za Reuters da će i njegova kompanija vjerojatno pristati, istaknuvši da Microsoft želi biti 'glas razuma' u razdoblju rastućih geopolitičkih napetosti.

Tko odbija?

Za sada je Meta jedina velika tehnološka tvrtka koja je jasno poručila da neće potpisati Kodeks. Joel Kaplan, globalni direktor za javne poslove, izjavio je prošlog petka da 'Europa ide u pogrešnom smjeru kada je riječ o regulaciji umjetne inteligencije'.

Prema Metinoj ocjeni, Kodeks donosi 'pravne neizvjesnosti za programere modela te mjere koje nadilaze opseg samog AI Akta'. Unatoč tome, Meta će i dalje morati poštovati odredbe AI Akta, koji se počinje primjenjivati 2. kolovoza.

Stručnjakinja za etiku podataka i umjetne inteligencije Gry Hasselbalch, koja je sudjelovala u izradi smjernica EU-a za etičku AI, za Euronews je pojasnila da je potpisivanje Kodeksa formalnost – jer se i bez njega svi razvijatelji generalne umjetne inteligencije moraju uskladiti s odredbama AI Akta.

'Kodeks ne donosi stvarne promjene u načinu na koji se GPAI može razvijati i primjenjivati u EU-u. I oni koji ga ne potpišu moraju ga razumjeti kako bi znali koje su obveze vezane uz transparentnost, autorska prava i sigurnost', rekla je Hasselbalch.

Dodala je i da je sam AI Akt 'postao simbol geopolitičke borbe', iako je usvojen 'kroz pažljivo vođen demokratski proces s ciljem stvaranja pravne sigurnosti za europske AI inovatore i korisnike'.

Tvrtke koje već imaju GPAI modele na tržištu moraju potpisati Kodeks do 1. kolovoza. Ostali će to moći učiniti kasnije. Istoga dana, Europska komisija objavit će popis potpisnika.

Kodeks, koji je izrađen uz pomoć skupine stručnjaka od rujna prošle godine, još uvijek čeka formalno odobrenje država članica kroz radnu skupinu Odbora za umjetnu inteligenciju, kao i Komisijinog Ureda za umjetnu inteligenciju. Amazon i Google zasad nisu komentirali hoće li pristupiti inicijativi.