#DOBRE PRIČE
Možete je sami napraviti ili zaigrati u knjižnici: Popričali smo s autorima društvene igre Zadnja šansa

Igor Bajok i Tamara Fabac
Izvor: tportal.hr / Autor: Miroslav Wranka
Društvena igra 'Zadnja šansa' nastala je u sklopu projekta 'Nova pravila igre' Udruge za razvoj civilnog društva SMART i partnera, provedenog tijekom 2019. i 2020. godine, u okviru švicarsko-hrvatskog programa suradnje vrijednog 1,2 milijuna kuna i uz sufinanciranje Ureda za udruge Vlade Republike Hrvatske.

Igor Bajok
Izvor: Igor Bajok / Autor: Udruga SMART
Fokus je bio kreiranje uglavnom neformalnih obrazovnih sadržaja za djecu i mlade u području održivog razvoja, a dio aktivnosti bio je vezan za moderne društvene igre uključujući i osmišljavanje i izradu jedne igre tematski vezane za održivi razvoj.
'Imali smo više različitih ideja o mogućoj temi igre, ali smo se na kraju odlučili za 'Zadnju šansu' koja u fokusu ima predstavljanje 17 globalnih ciljeva održivog razvoja Programa globalnog razvoja za 2030. kojeg je 2015. godine usvojila Generalna skupština Ujedinjenih naroda', rekao je tportalu Igor Bajok, trener i konzultant u udruzi SMART te jedan od autora igre.
Kockice, računanje i održivi razvoj
U 'Zadnjoj šansi' jedan igrač sam ili grupa od dva do četiri igrača zajedno pokušavaju ostvariti sve spomenute ciljeve održivog razvoja prikazane na igraćoj ploči i pojedinačno navedene na pomoćnim karticama.
Svaki cilj ima brojčanu oznaku a igrači ih ostvaruju koristeći vrijednosti dobivene na tri kockice i osnovne računske operacije kako bi došli do željenog broja cilja.
Sve to događa se u ograničenom, ali unaprijed nepoznatom broju krugova igre.
'Na primjer, u jednom krugu igrači su s vrha kupa pomoćnih kartica okrenutih licem prema dolje izvukli karticu s ciljem 7 Pristupačna energija iz čistih izvora a na kockicama su dobili vrijednosti 2, 2 i 3.

Tamara Fabac
Izvor: Udruga SMART / Autor: Udruga SMART
U ovom primjeru, cilj broj 7 ostvarit će jednostavnim zbrajanjem sve tri kockice a ostvarenje tog cilja označit će na odgovarajućem mjestu na igraćoj ploči', pojasnila je Tamara Fabac, stručna suradnica u udruzi SMART i koautorica igre.
Već nakon nekoliko partija igrači će moći nabrojati sve ili barem većinu globalnih ciljeva održivog razvoja, kao i sektore održivog razvoja te će razumijeti značaj i ulogu koju u igri, i stvarnom životu, ima posljednji globalni cilj - Partnerstvom do ciljeva.
'Prema našem iskustvu, nakon nekoliko partija značajno se popravljaju i osnovne matematičke vještine igrača i prepoznavanje mogućih kombinacija vrijednosti dobivenih na kockicama.
Uz to, kada se igra jedna od natjecateljskih varijanti igre (jedna grupa igrača protiv druge ili više njih u ograničenom vremenu), do izražaja dolazi i timski rad igrača i dobra podjela uloga u timu.
Naravno, značajnu ulogu za uspjeh ili neuspjeh igrača ima i sreća, ali u igri postoje načini kako umanjiti njezin utjecaj na konačni rezultat odnosno kako igrači mogu mijenjati vrijednosti dobivene na kockicama te kako odgoditi neminovni kraj igre', rekla je Fabac.
Od početka su htjeli pravu društvenu igru
Zadnja šansa je prvenstveno namijenjena mlađoj publici - učenicima osnovnih i srednjih škola - koja nema nužno iskustva u igranju društvenih igara.
Ali, Bajok i Fabac željeli su napraviti pravu društvenu igru, ne tek gejmificirati prenošenje nekog obrazovnog sadržaja ili informacija.
-
Video
poslastica za nostalgične gejmere
[VIDEO] Uzbudljiva hrvatska arkadna igra Speed Limit izlazi idućeg mjeseca: Isprobali smo demo i razgovarali s glavnim dizajnerom
-
Video
cakie i breakkie
Strojno učenje za prste polizati: Ispekli kolače uz pomoć Googleove umjetne inteligencije
-
endemski humani koronavirusi
Covid-19 s vremenom će postati blag kao najobičnija prehlada, otkriva nova studija. Kolike su šanse da se to i dogodi?
Također im je važno bilo da mehanizmi i pravila igre održavaju temu i ciljeve igre. I obratno, koliko god je to moguće s obzirom na njezinu jednostavnost i žanr kojeg karakterizira visoka razina utjecaja sreće na ishod igranja i apstraktnost.
Razvoj i produkcija igre trajala je nešto manje od godinu dana. Imali su tek ograničeno iskustvo u razvoju društvenih igara ovog tipa. Fabac se s njima počela upoznavati tijekom pripreme ovog projekta, dok je Bajok zaljubljenik u društvene igre koji se iz hobija bavi i njihovim osmišljavanjem.
Njih dvoje činili su uži dizajnerski tim. Podršku su im pružili grafička dizajnerica Maja Benčić, riječki dizajner i promotor društvenih igara Sandro Blasich te kolegice i kolege iz udruge SMART i partnerskih organizacija.
U završnoj fazi produkcije u pomoć je priskočila i Andrea Vuković Buljan iz ACT Printlaba, gdje je igra tiskana, kao i niz učenica i učenika koji su igru testirali. Bajok i Fabac posebno ističu profesore i učenike Prve riječke hrvatske gimnazije i Srednje škole Ambroza Haračića u Malom Lošinju.

Izvor: Udruga SMART / Autor: Udruga SMART
Možete je sami isprintati i nadograditi
Svi troškovi razvoja i izrade igre pokriveni su kroz proračun projekta 'Nova pravila igre', uključujući dizajn i pripremu za tisak, tisak igre, njezinu distribuciju, snimanje videa o igri i pravilima igre, promotivne i druge aktivnosti.
Ne računajući vrijeme i rad uložen u osmišljavanje i razvoj igre trošak izrade jednog primjerka iznosi oko 70 kuna. No, 'Zadnja šansa' se neće naći u prodaji već će biti besplatno dosupna u narodnim knjižnicama i udrugama koje organiziraju strukturirano igranje društvenih igara diljem Hrvatske i dijelu škola.
Dosad je tiskana u 400 primjeraka. Kako zanimanje za igru daleko premašuje tu brojku, igra je objavljena pod licencom Creative Commons, tako da je besplatno dostupna svim zainteresiranim organizacijama, ustanovama i pojedincima koji ju žele sami izraditi u kućnoj radinosti.
-
SAJAM POTROŠAČKE ELEKTRONIKE
[FOTO] Od stolova za virtualno igranje i masivnih televizora do pametnih maski: CES 2021 dočarava potrošački futurizam u jeku globalne pandemije
-
Video
univerzalno zagrijavanje
Ne samo Zemlja, zagrijava se i svemir: Temperatura mu se povećala deset puta u posljednjih 10 milijardi godina
-
9
galaksija na samrti
Astronomi otkrili galaksiju koja umire nakon velikog sudara: Svake godine iz nje istječe plin od kojeg je moglo nastati 10.000 zvijezda
Sve datoteke potrebne za to dostupne su ovdje, a objavljena je i cjelokupna priprema za tisak ako netko poželi tiskati vlastite primjerke igre u većoj nakladi.
'Potpuno smo otvoreni i za stvaranje promjena u igri, izradu kućnih pravila i nadogradnju ili korištenje igre u bilo kojem obliku ili formatu, uz zadržavanje njezine nekomercijalne upotrebe', istaknuo je Bajok.
Iako je projekt 'Nova pravila igre' završio, dvoje dizajnera nastavit će i dalje promovirati 'Zadnju šansu' koliko će im to drugi poslovi dopuštati.
Želite li saznati još poneki detalj o tome kako je igra nastajala i kako se mijenjala i razvijala od ideje preko brojnih prototipova do konačne verzije, s kojim su se sve odlukama i izazovima susretali, pogledajte snimku online predstavljanja igre:
Dnevnik dizajnera: Kako je nastala društvena igra 'Zadnja šansa'
Izvor: Društvene mreže / Autor: Udruga SMART
- Održivi razvoj
- Ured za udruge Vlade RH
- društvene igre
- udruga za razvoj civilnog društva smart
- igor bajok
- tehno teme
- zadnja šansa
- tamara fabac
- nova pravila igre
- program globalnog razvoja za 2030.
- stolne društvene igre