'Kriv je android'

Provjerite što sve Facebook zna o vama i spriječite da to podijeli s nekim drugim

28.03.2018 u 10:45

Bionic
Reading

Sve su oči uprte u Facebook otkako je izbio skanadal sa Cambridge Analyticom, a nedavno je jedan Novozelanđanin otkrio kako su mu dvije godine pratili pozive i čitali SMS poruke. Evo što možete poduzeti da se to ne bi dogodilo i vama

Novozelanđanin Dylan McKay pregledao je arhivu podataka koje je Facebook prikupljao o njemu i došao do zaključka kako je najveća društvena mreža pratila podatke o njegovim pozivima unatrag dvije godine na Android pametnom telefonu. Iznenadilo ga je što je pronašao popis imena ljudi s kojima je razgovarao, telefonske brojeve i duljinu svakog poziva, bez obzira je li on nekog zvao ili su njega zvali. Kako piše Ars Technica, nije bio jedini.

Ako ste ikad dopustili Facebook pristup telefonskim kontaktima, postoji šansa da i o vama znaju više nego što želite. Osim podataka o pozivima, Android je pratio i metapodatke poput vremena i mjesta za slanje i primanje SMS poruka. Kao što je Ars Technica naknadno otkrio, uznemirujuća praksa prikupljanja podataka trajala je godinama - sve dok pojedini korisnk Androida nije omogućio pristup njihovim kontaktima.

Dijeljenje podataka bilo je rezultat propusta na Androidovom sučelju (API) koje je prema zadanim postavkama odobrilo Facebook pristup pozivima i zapisima poruka. Zbog tog propusta, Facebook je mogao zadržati te podatke bez izričitog traženja dozvole, čak i nakon što je ažuriran Android API koji je riješio problem iz 2012. godine. Korisnici iPhonea nisu bili pogođeni.

Da biste vidjeli kakve podatke Facebook ima o vama, bez obzira jeste li korisnik Androida ili ne, možete preuzeti cijelu Facebook arhivu tako da odete na svoje postavke i kliknete na vezu pri dnu kartice "Općenito". Nakon što preuzmete ZIP datoteku, otvorite datoteku pod nazivom index.htm i idite na "kontakt informacije" na bočnoj traci. Nma razloga zašto bi Facebooku trebali vaši podatci o kontaktima, čak i da vam nađe prijatelje. Stoga, ako vas sljedeći put pita želite li mu odobriti pristup, odbijte ga.

FRKA JE

U kakav se to skandal upetljao Facebook i šest stvari koje morate o tome znati

Pogledaj galeriju

U postu na blogu kojeg su objavili 25. ožujka, Facebook je zanijekao da je prikupio podatke poziva i poruka s mobitela svojih korisnika, kazavši kako su ti zapisnici dio opcije uključivanja na koju su Android korisnici morali pristati. Prema Ars Technici, nekoliko korisnika Androida je reklo da nije bilo tako.

Facebooko je na pod povećalom otkako je izbio skandal sa Cambridge Analyticom kad su preko te društevene mreže prikupljeni podatci o desecima milijuna korisnika, a potom iskorišteni u političkoj kampanji. Predsjednik Uprave Facebooka Mark Zuckerberg pozvan je da svjedoči pred Kongresom o pravilima privatnosti tog web mjesta.

  • +2
Braća Adili napravili novi sladoled i nazvali ga Facebook Izvor: Pixsell / Autor: Duško Jaramaz

Ako ne želite da Facebook podijeli podatke o svakom vašem potezu na mreži i proslijedi ih trećim stranama, uvijek možete ograničiti količinu informacija koje dijelite. Informacije poput one gdje ste išli u školu, gdje radite, kad vam je vaš rođendan i tko su vam braća ili sestre nisu nužne, bez obzira koliko Facebook navaljivao da ih dodate. Uklonite svoj telefonski broj ili upotrijebite broj Google Voicea i pripazit da ne dopustite pristup popisu kontakata. Prijatelje do kojih vam je stalo uvijek možete pitati imaju li profil ili ih potražiti pomoću imena.

Nakon preuzimanja Facebook arhive, svakako provjerite koji oglašavači imaju vaše podatke s web mjesta. Možete isključiti ciljano oglašavanje tako da odete na postavke oglasa i poništite sve različite interese koje ste do sada 'lajkali', piše Mental Floss.

Više savjeto o tome kako zaštiti svoju privatnost, pročitejte ovdje.