Telegram, jedan ruksak, 1.000 dolara i lažno obećanje. Tako je počela priča devetnaestogodišnjeg Oleha iz istočne Ukrajine, koja je umalo završila tragedijom, ali zahvaljujući ukrajinskoj sigurnosnoj službi mladić je spašen
Oleh je, kao i mnogi mladi Ukrajinci, tragao za poslom na kanalima na Telegramu. Pronašao je oglas: brz i jednostavan zadatak, dobra lova. Sve što je trebao učiniti bilo je otputovati u grad Rivne, uzeti ruksak i ostaviti ga ispred policijske postaje. Rečeno mu je da se unutra nalazi kanta s bojom. Za posao je ponuđeno tisuću dolara. Na papiru je to sve djelovao bezopasno, no u stvarnosti – umalo smrtonosno.
Kad je ispred zgrade otvorio ruksak, sledio se. Umjesto boje, vidio je improviziranu bombu, žice i mobitel. Instinktivno je potrčao prema najbližem policajcu i prijavio da vjerojatno nosi eksploziv. Par trenutaka kasnije, agenti SBU-a bacili su ga na tlo i zaplijenili naprave. Njegov prijatelj Serhij, koji je pristao pomoći, također je uhićen. Obojica su danas iza rešetaka i čekaju suđenje, ali vjerojatno su zahvaljujući tom uhićenju ostali živi, piše Guardian.
Tajni rat u pozadini bojišnice, manipulacija i ucjene
Ukrajinska sigurnosna služba (SBU) tvrdi da su ruske obavještajne službe osmislile novu taktiku - putem Telegrama nude novac maloljetnicima i nezaposlenima za, u početku, jednostavne zadatke - fotografiranje vojnih objekata, lijepljenje letaka - a zatim ih navode na sve opasnije akcije.
Neki završe kao nesvjesni bombaši. 'Imamo slučajeve gdje su agenti eksplodirali zajedno s bombom koju su nosili. Rusi ih svjesno žrtvuju', rekao je glasnogovornik SBU-a Artem Dekhtjarenko. Samo ove godine uhićeno je više od 700 osoba zbog sabotaže, među njima i djeca. Najmlađa – djevojčica iz Odeške oblasti – ima samo jedanaest godina.
Olehov prvi kontakt bio je s muškarcem koji se predstavio kao Anton. Platio mu je 50 dolara za fotografije zgrada u njegovu gradu. Nakon toga mu je ponudio da jednu od njih zapali. Kad je Oleh to odbio, Anton je nestao. No tada mu se javio novi kontakt, čovjek koji se predstavio kao 'Aleksandar'. Ponuda je bila privlačna: tisuću dolara za, navodno, bezopasan zadatak ispred policijske postaje.
No kako su se tog dana približavali policiji, Serhij je primijetio da ih možda prate. Sumnje su rasle, dok nije stigla naredba da se otvori kanta. U njoj nije bila boja nego bomba, opremljena kamerom i GPS-om, u ruksaku punom eksploziva.
Zaustavljena tragedija
Srećom, SBU je već bio na tragu. Nekoliko dana ranije u istom gradu dogodio se gotovo identičan napad – napadač je poginuo, osam vojnika ranjeno. Ovaj put sigurnosne službe bile su spremne. Telefonski signal detonatora bio je blokiran, bomba nije eksplodirala.
Istražitelji vjeruju da su eksplozivne naprave izradili drugi ukrajinski maloljetnici, također regrutirani preko Telegrama. Kako bi spriječili buduće tragedije, SBU je pokrenuo edukacijske kampanje po školama i chatbot putem kojeg mladi mogu prijaviti sumnjive poruke. 'Besplatan sir je samo u mišolovci', kažu iz SBU-a.
Oleh i Serhij sada čekaju suđenje. Mogu dobiti do 12 godina zatvora. U telefonskom pozivu iz pritvora, djevojka mu je poručila da zaboravi na nju i dijete. Roditelji? 'Rekli su mi da sam idiot', rekao je Oleh.