EUROPSKI ADUT

Konj za trku protiv Starlinka: Može li Europa ovime dostići Muskovo svemirsko carstvo?

30.06.2025 u 17:38

Bionic
Reading

Europa želi vlastitu satelitsku mrežu koja ne ovisi o Americi i ulazi u ozbiljnu igru s Eutelsatom kao adutom. No, izgradnja europske alternative Muskovom Starlinku, koji već dominira globalnim satelitskim internetom, suočava se s brojnim izazovima: od nedostatka lansirnih kapaciteta i manjka satelita, do tehničkih ograničenja i golemih razlika u financijskoj snazi. Ipak, uz podršku Francuske i stratešku ulogu u sigurnosno osjetljivim sektorima, Eutelsat bi mogao odigrati ključnu ulogu u borbi za europsku tehnološku suverenost

Francuska satelitska tvrtka Eutelsat već godinama pokušava razviti europsku alternativu Starlinku, satelitskoj širokopojasnoj usluzi u vlasništvu Elona Muska. Spajanjem s britanskom kompanijom OneWeb 2023. godine, Eutelsat je konsolidirao dio europske industrije satelitskih komunikacija kako bi pokušao sustići američkog tehnološkog diva.

Prošloga tjedna francuska država predvodila je investiciju vrijednu 1,35 milijardi eura, čime je postala najveći pojedinačni dioničar Eutelsata s otprilike 30 posto udjela u vlasništvu.

Europa i dalje značajno zaostaje za SAD-om u svemirskoj utrci. Starlinkov sustav broji više od 7.000 satelita u niskoj orbiti (LEO), dok Eutelsatov ukupni portfelj ne može konkurirati tom obujmu. Osim toga, Europa ima ograničene mogućnosti lansiranja svemirskih letjelica i još uvijek u velikoj mjeri ovisi o američkim lansirnim uslugama, tržištu koje u potpunosti dominira SpaceX.

Eutelsatova trenutna tržišna kapitalizacija iznosi 1,6 milijardi eura, što je neusporedivo manje od procijenjene vrijednosti SpaceX-a, koja je u prodaji dionica na sekundarnom tržištu prošle godine dosegnula čak 350 milijardi dolara. Već 2020. godine analitičari Morgan Stanleya predviđali su da bi Starlink sam mogao narasti na 80,9 milijardi dolara vrijednosti.

Luke Kehoe, analitičar iz tvrtke Ookla specijalizirane za mrežni monitoring, za CNBC je izjavio da ulaganje Francuske pokazuje kako se Eutelsat sve više promatra kao infrastrukturni resurs dvostruke namjene i strateška imovina' u nastojanju Europske unije da ojača svoju tehnološku suverenost. No, gradnja europske alternative Starlinku bit će sve samo ne laka.

Bitka za razmjere i kapacitete

Stručnjaci iz sektora komunikacijskih tehnologija upozoravaju da bi Eutelsat, iako može ojačati europske ambicije stvaranja suverene satelitske internetske infrastrukture, morao značajno povećati broj satelita u niskoj orbiti kako bi ozbiljno konkurirao Starlinku.

OneWeb trenutačno upravlja sa 650 LEO satelita - manje od jedne desetine Starlinkove konstelacije, koja premašuje 7.600 satelita.

'Za veći kapacitet i pokrivenost, Eutelsat mora povećati broj satelita u svemiru, a to je posebno izazovno jer mnogi OneWebovi sateliti uskoro istječu iz životnog ciklusa i prvo ih je potrebno zamijeniti prije nego što se konstelacija može proširiti', rekao je za CNBC Joe Gardiner, istraživački analitičar u CCS Insightu.

Kehoe se slaže: 'Izgledi da Eutelsat postigne paritet sa Starlinkom u segmentu masovnog tržišta satelitskog interneta u idućih pet godina i dalje su ograničeni, s obzirom na to da SpaceX ima nenadmašan globalni doseg u LEO infrastrukturi. Čak i uz najnoviju kapitalnu injekciju francuske države, Eutelsat zaostaje za Starlinkom u ključnim područjima - od kapitala, kapaciteta proizvodnje i pristupa lansiranjima, do spektra i korisničkih terminala.'

Unatoč svemu, Eutelsat se i dalje vidi kao ključni igrač u područjima koja zahtijevaju pravnu i teritorijalnu suverenost. 'Tvrtka je dobro pozicionirana da uspije u europskim suverenim, sigurnosno osjetljivim i poslovnim segmentima, gdje je važnija nadležnost i kontrola nego sirovi broj satelita', rekao je Kehoe. Ovdje se misli na tržište korporativnih klijenata i državnih institucija.

Može li Eutelsat zamijeniti Starlink u Europi?

Francuski predsjednik Emmanuel Macron prošlog je tjedna pozvao Europu da pojača ulaganja u svemirske tehnologije, istaknuvši kako je 'svemir na neki način postao mjerilo međunarodne moći'.

Prilikom objave najnovijeg francuskog ulaganja, Eutelsat je naglasio svoju poziciju 'europskog operatora s potpuno funkcionalnom LEO mrežom' te 'stratešku ulogu LEO konstelacije u francuskom modelu suverene obrane i svemirske komunikacije'.

Početkom godine šuškalo se da bi Eutelsat mogao zamijeniti Starlink u Ukrajini. Starlink već godinama osigurava satelitsku internetsku povezanost ukrajinskim oružanim snagama kako bi im pomogao u obrani od ruske invazije. U travnju je Njemačka isporučila 1.000 Eutelsatovih terminala Ukrajini kako bi se stvorila alternativa - ali ne i potpuna zamjena - Starlinkovih 50.000 terminala koji su već na terenu.

U međuvremenu su se tenzije između SAD-a i Ukrajine donekle smirile, a Starlink je i dalje primarni satelitski pružatelj interneta za ukrajinsku vojsku.

Čak je i bivša izvršna direktorica Eutelsata, Eva Berneke, priznala da tvrtka još nije spremna za ulogu punopravne zamjene Starlinka: 'Ako bismo morali preuzeti kompletnu internetsku povezanost za cijelu Ukrajinu i sve njezine građane – ne bismo to mogli učiniti. Budimo iskreni', izjavila je u travnju za Politico. Berneke je u svibnju zamijenio Jean-François Fallacher, bivši član uprave francuskog telekom diva Orangea.

Tehničke razlike

Unatoč povećanju ulaganja u LEO satelite putem OneWeba, stručnjaci upozoravaju da se Eutelsatove tehničke arhitekture i orbitalni dizajn uvelike razlikuju od Starlinkovih. 'OneWebova konstelacija trenutačno koristi tzv. bent-pipe arhitekturu, koja nije jednako sposobna kao Starlinkovi sateliti. Stoga će OneWeb morati ulagati u satelite druge generacije', rekao je analitičar Joe Gardiner.

Eutelsat se također oslanja na satelite u geostacionarnoj orbiti (GEO), koji se nalaze na puno većim visinama od LEO satelita i mogu pokriti veće teritorije s manjim brojem jedinica.

'Ti sateliti koriste se za specijalizirane namjene, poput pokrivenosti polarnih područja za korporacije i istraživačke ustanove u izoliranim regijama poput Grenlanda i Aljaske', objasnio je Joe Vaccaro, potpredsjednik i generalni direktor Ciscoove divizije ThousandEyes.

U pogledu budućnosti, Eutelsat najavljuje daljnje operativno poboljšanje, diferencirani tržišni pristup i snažno europsko sidrište. Također je istaknuto da bi i britanska vlada u dogledno vrijeme mogla dodatno povećati svoje ulaganje u Eutelsat.