Donald Trump uklonio je rupu u zakonu koja je omogućavala kineskim trgovcima slanje robe američkim kupcima bez carine. Hoće li sada platforme poput Temua i Sheina preplaviti Europu
Američki predsjednik Donald Trump ukinuo je carinsku olakšicu koja je činila temelj poslovnog modela Temua i Sheina, čime je zaustavio dotok jeftine kineske robe na američko tržište, piše Deutsche Welle.
Tijekom 2024. godine, čak 1,36 milijardi pošiljki ušlo je u SAD zahvaljujući takozvanom pravilu o de minimis koje oslobađa od carina robu čija je vrijednost manja od 800 dolara (704 eura). To je čak devet puta više u odnosu na 153 milijuna pošiljki iz 2015.
Roba kupljena putem Temua i Sheina – koji su prošle godine zajedno činili 30 posto svih niskovrijednih pošiljki u SAD-u – sada će biti podložna carini od 30 posto ili paušalnim naknadama do 50 dolara, uz dodatnih 145 posto carine na uvoz iz Kine koju je Trump uveo prošlog mjeseca – odnosno dok se ne finalizira dogovor između Washingtona i Pekinga.
S obzirom na to da će cijene za američke potrošače tako biti više nego dvostruko veće, rapidno se smanjuje dobit trgovaca koji nude robu preko tih platformi. Stoga će Temu i Shein vjerojatno još više usmjeriti pažnju na europsko tržište, koristeći se postojećom rupom u zakonodavstvu EU-a kako bi zadržali svoj model niskih cijena.
Teško do sloge u EU-u
Iako je prag EU ispod kojeg se ne plaća carina niži od američkog (150 eura odnosno 170 dolara), to nije usporilo eksplozivan rast Temua i Sheina. Tijekom 2024., na tržište EU-a pristiglo je 4,6 milijardi niskovrijednih pošiljki -dvostruko više nego 2023. i trostruko više nego 2022., pri čemu čak 91 posto pošiljki dolazi iz Kine.
Tih 12,6 milijuna pošiljki dnevno stiže bez carine, čime se europski trgovci, opterećeni višim troškovima rada, nabave i regulatorne usklađenosti, stavljaju u nepovoljan položaj. Za razliku od kineskih konkurenata, poduzeća iz EU-a ne uživaju povlaštene međunarodne poštanske tarife.
Iako je Europska komisija još prije dvije godine predložila ukidanje izuzeća de minimis, prijedlog još uvijek čeka odobrenje svih 27 članica EU i Europskog parlamenta. Prema informacijama agencije Bloomberg, ukidanje izuzeća ne očekuje se prije 2027.
Ovo odgađanje malo znači za europske tvrtke koje se već suočavaju s oštrom kineskom konkurencijom - ne samo u e-trgovini, već i u sektorima poput solarnih panela i električnih vozila - a koje će sada dodatno biti pogođene Trumpovim carinama, jer će kineska roba sve više biti preusmjeravana prema Europi.
Mnogi trgovci iz EU-a strahuju da bi to moglo značiti da će Temu i Shein još više preplaviti europska tržišta jeftinim proizvodima, gurajući domaće tvrtke u propast.
Dokazano opasni proizvodi
Osim što prijete profitabilnosti i zaposlenosti unutar EU-a, ovi jeftini proizvodi otvaraju i ozbiljna pitanja sigurnosti.
Agustin Reyna, glavni direktor BEUC-a, udruženja europskih potrošačkih organizacija sa sjedištem u Bruxellesu, izjavio je kako su prikupili 'opsežne dokaze' kako mnogi kineski proizvodi - od toksične šminke i odjeće do neispravnih igračaka i kućanskih aparata - ne ispunjavaju sigurnosne standarde EU-a.
'Trebamo dodatne alate za rješavanje tolikog priljeva nesigurnih proizvoda koji ulaze u Europu putem malih pošiljki, često kupljenih na platformama poput Temua', rekao je Reyna za Deutsche Welle. 'Potrošači nesvjesno riskiraju svoje zdravlje i sigurnost.'
Europska komisija je u siječnju obećala strože kontrole nad kineskim trgovačkim platformama kako bi spriječila ulazak 'nesigurnih, krivotvorenih ili čak opasnih' proizvoda u Europu. Povjerenik za trgovinu EU-a, Maroš Šefčovič, pozvao je zakonodavce da uvedu naknadu za obradu kineskih paketa kako bi se pokrili rastući troškovi usklađivanja.
Mnogi političari žele da za prodaju opasne i krivotvorene robe odgovaraju internetske platforme gdje se prodaju. Trenutno platforme poput Temua djeluju kao posrednici, a ne kao prodavatelji, čime izbjegavaju izravnu odgovornost. To stvara velike probleme za carinske službe i regulatore.
'S više od 12 milijuna paketa koji svakodnevno ulaze na jedinstveno tržište EU-a, jednostavno je nerealno očekivati da carina bude posljednja linija obrane', rekao je Reyna. 'Zato je nužno da internetske trgovine snose odgovornost za sigurnost i usklađenost proizvoda koje prodaju europskim potrošačima.'
Čisti kriminal u obračunu PDV-a
Postoje i sve više dokaza o drugim nezakonitim praksama kineskih prodavatelja, uključujući lažno prikazivanje vrijednosti robe kako bi se izbjeglo plaćanje PDV-a, koji u EU varira od 20% do 27%, ovisno o državi članici.
'Mnogi uvoznici prijavljuju netočnu vrijednost svojih pošiljki kako bi ostali ispod praga i izbjegli carinske formalnosti', rekao je Momčil Antov, ekonomist i carinski stručnjak sa Sveučilišta D. A. Tsenov u Bugarskoj za Deutsche Welle. 'To je prijevara.'
Prošlog mjeseca, ured EU-a za borbu protiv prijevara (OLAF) i poljske vlasti razotkrili su sofisticiranu shemu prijevare s PDV-om koja uključuje kinesku robu uvezenu u EU. Prevaranti su tvrdili da roba ide u druge zemlje EU-a kako bi izbjegli poreze i carine, iako je u stvarnosti roba uglavnom ostajala u Poljskoj.
U drugom slučaju iz 2023., kineski izvoznici koristili su zračnu luku u Liegeu u Belgiji kako bi izbjegli plaćanje 303 milijuna eura poreza pomoću složenog sustava privatnih carinskih agencija i lažnih tvrtki u drugim državama članicama EU.
Francuska kreće sama
Iako je plan Europske komisije za ukidanje izuzeća do 150 eura još uvijek na čekanju, neke države članice počele su provoditi prijedloge Šefčoviča. Francuska vlada prošlog je tjednanajavila pojačani nadzor nad niskovrijednim pošiljkama koje ulaze u zemlju.
Uvoz će se analizirati u pogledu sigurnosti proizvoda, označavanja i ekoloških standarda, a Pariz će uvesti paušalnu 'naknadu za obradu' po paketu.