(NE)ISPUNJENA OBEĆANJA

Ovi događaji uzdrmali su svijet tehnologija 2016!

29.12.2016 u 08:00

Bionic
Reading

Godina na izmaku bila je burna u svijetu IT-a i tehnologija općenito. Ne toliko zbog pomaka recimo u svijetu baterija ili revolucionarnih energetskih rješenja, koliko zbog zapaljivih uređaja, lažnih vijesti i... Pokemona. Tu su, možda pomalo neočekivano, i proširena stvarnost (odnosno Mixed Reality) te niz iznenađujućih tehnoloških preuzimanja koja će itekako imati utjecaja na svijet

Sajam potrošačke elektronike CES 2016 nije imao poseban predznak. Ako su ga obilježile dvije stvari, to su bili konceptni automobili te IoT svijet. Pametni hladnjaci, pametni tuševi, pametne tenisice i brdo (jasno, pametnih) nosivih gadgeta svakako su doživjeli eksploziju kao nikad do sada. S druge strane, kako se godina više primicala kraju, tako je postalo jasno da nosivi gadgeti i nisu baš nešto što potrošačke mase žele u većem obujmu. Možda se stvari i promijene.

Mobilno i nosivo

Nedugo nakon CES-a tradicionalno je u veljači slijedio Mobile World Congress 2016 u Barceloni. Mobilno tržište je definitivno zasićeno, no zaslugu za pomalo bezidejne i nerevolucionarne pametne telefone trebaju preuzeti i proizvođači. Tek istekom godine svijet je mogao ugledati nešto što bi moglo postati češćim dizajnom u nadolazećoj godini - mobitel Xiaomi Mi MIX, kojem golemi dio prednje površine čini samo zaslon, bez okvira, bez vidljivih otvora za zvučnik i slično.


Daleko od toga da su uređaji predstavljeni ove godine loši, no jedno je imati vrhunske performanse očekivane za tekuću godinu, a drugo pokušati napraviti kakvo iznenađujuće rješenje i... riskirati. Ne znači nužno da će se eksperimentalna stvar i primiti na tržištu, čemu može posvjedočiti i LG s polumodularnom perjanicom G5. S modelom G6 LG će pokušati igrati na drugačiji način, ako je vjerovati glasinama. Spašava ga i činjenica da potpuno dominira svijetom OLED TV-a, uređaja koji su ove godine napravili bitan korak ka pojeftinjenju.

Samsung je pak otkrio svoje očekivane novitete za tekuću godinu, bez igranja i riskiranja. I dok je Galaxy S7 izgledom maltene identičan prethodnim modelima, Samsung je itekako imao dobru prodaju, no i jedan opak zastoj. U drugom dijelu godine otkrili su nasljednika svoje popularne phablet linije uređaja, Galaxy Note 7. Nedugo nakon početka prodaje počela su prva medijska izvješća o eksplodiranim i zapaljenim uređajima, a kako su se stvari proširile, Samsung je učinio pametan potez (bez presedana!) i potpuno povukao model iz prodaje te pripremao teren za popravljeno izdanje. Nažalost, ni tu nije bilo sreće te je model općenito opozvan za tekuću godinu. Dobra strana priče je to da je Samsung zadržao povjerenje potrošača i da ga je financijski izvukla izvrsna prodaja Galaxyja S7 i brojnih čipova koje proizvodi u svojim pogonima.

Appleov iPhone 7 igra na staro i uz hrabro uklanjanje 3,5-milimetarskog audio utora, no u periodu kada je tržište sve zasićenije očekivalo se da će biti radikalnije izmjene dizajna. To se nije dogodilo. Potrošači su dobili bolji i brži model u praktički istom kućištu, no to im po svoj prilici ne smeta. Pored fenomenalne prodaje, u svijetu potrošačke elektronike prema tražilici Google ove godine dominira iPhone 7. No dogodio se i očekivani pad ranije najavljen u tekstu: Appleov nosivi gadget Watch nije na top listama pretraga - igdje.

Digitalna čudovišta

Tko je bacio oko na ranije povezanu top listu pretraga na Googleu ove godine, iznenadit će ga fenomen Pokemona GO. Ovaj naslov koji se oslanja na geolokaciju i proširenu stvarnost (ajmo reći) digao je golemu prašinu diljem svijeta. Iako je razočaravajućih mogućnosti (posebno RPG izdanja igara za Nintendove ručne konzole DS), zbog prisutnosti takvog naslova na mobilnom tržištu i na obje relevantne platforme (iOS i Android) bio je osuđen na uspjeh.

Igra je uzrokovala sudare, padove, općenito nesreće i potpunu neproduktivnost političara, a nakon inicijalne euforije milijuna igrača diljem svijeta uslijedili su prvi padovi. Korisnici su postali gnjevni zbog oduzimanja nekih mogućnosti ionako krajnje ograničenog grinding naslova, no tvrtka Niantic i dan danas daje taman dovoljno na kapaljku da i dalje uvjerljivo dominira u svakom smislu - ne samo po popularnosti.

Vidjeti društvo kako s vanjskim baterijama spojenima na pametne telefone trči po gradovima i parkovima danas je normalna stvar, iako je sve skupa mnogo manje euforično u odnosu na početak priče Pokemona GO.

Neočekivana preuzimanja

Godinu je obilježio i niz tehnoloških preuzimanja, od kojih je najiznenadnija Microsoftova kupovina poslovne društvene mreže LinkedIn. Čak 26,2 milijarde dolara IT div iz Redmonda odlučio je pružiti za mrežu koja niz godina nije stvarala ništa osim gubitaka.

Yahoo je ovih dana poznat po tome da su praktički svi korisnički računi ugroženi zbog hakerskih napada. Po tko zna koji put. Ovog posrnulog internetskog diva odlučio je kupiti američki operater Verizon, dok još nije znao za propust koji je ranije ugrozio korisnike Yahooa. Zapravo, Yahoo je u pregovorima po svoj prilici izostavio taj 'sitan' detalj.

Dogodila su se i dva bitna preuzimanja u svijetu hardvera. Britanski ARM, dragulj Otoka, poznat je po svojim dizajnima čipova koji se nalaze u većini mobilnih uređaja, a završio je u rukama Japanaca, točnije tvrtke SoftBank Group. Ne samo da je ARM zaslužan za čipove u mobitelima, već i u tablet računalima, notebookovima, poslužiteljima, nosivim uređajima i brojnim drugim uređajima, kao i u mrežnoj opremi. ARM od proizvođača naplaćuje tantijeme za korištenje dizajna čipova.

Nokia, još jedan posrnuli div mobilne industrije, odlučio se vratiti hardveru. Kako drugačije nego preuzimanjem Withingsa, francuske tvrtke poznate po svojim nosivim gadgetima vezanim uz zdravlje korisnika. No to nije sve, kako znaju reći u reklamama. Finski div zapravo se na određeni način (preko druge tvrtke) vraća i proizvodnji pametnih telefona, na čemu blisko surađuju s Googleom. Sljedeća godina bit će vrlo, vrlo zanimljiva, posebno zbog toga što je i Google odlučio igrati hardversku igru - što je svakako još jedna od većih novotarija za tekuću godinu.

Lažne vijesti

Društvene mreže su ove godine bile pravo poprište brojnih verbalnih (ili radije - tipkovničkih) ratova. Što (i vrijedi li uopće) cenzurirati, što je lažna vijest, gdje su granice političke korektnosti, samo je dio iz brda ovogodišnjih internetskih prijepora, redom intenziviranih američkim predsjedničkim izborima.

Nema tu mnogo novoga reći, osim da je internet kao platforma postao moćniji kanal no prije. Barem kada je riječ o prepiranju s osobama na drugom kraju svijeta i sirovoj količini dostupnih podataka. Koliko toga je pak točno i provjereno, d(r)uga je priča.

O temi lažnih vijesti bilo je mnogo riječi i na stranicama Gadgeterije, a dok brojne tvrtke i organizacije prodaju obećanja da će smanjiti lažne vijesti, rizika je pregršt. Mediji bruje o lažnim tekstovima, no mnogi veselo ignoriraju vlastito zaobilaženje onoga što je u idealnom slučaju činilo novinarstvo, a zamijenilo ga je žutilo, kao i poluistine, cherry-picking i blaćenje onih koji ne razmišljaju isto. Orvelovski. Štoviše, politika klikova je dovela do toga da se napada i publiku koja inače konzumira sadržaj tih stranica.

I dok je lako pomisliti da je to kratkoročna dobit, takvim stranicama vrlo je jednostavno pričekati (ili čak kreirati) novu krizu i moralnu paniku te od toga napraviti novi klikabilan sadržaj, što će ujediniti čak i one koji su ranijim tekstovima bili uvrijeđeni. Stvar za sada radi, a hoće li internautima takvo što dosaditi, reći će samo vrijeme.

Ništa od revolucije

Godinu dakle nisu obilježile revolucionarne baterije, posebno inteligentni kućanski virtualni asistenti ili botovi (iako je hype oko toga upravo nevjerojatan), no potrošači imaju razloga za optimizam. Virtualna stvarnost napokon je napravila golem korak naprijed u mainstream, a što će posebno cijeniti oni koji su još 90-ih imali priliku isprobati tadašnja VR rješenja i kacige od nekoliko kilograma.

Sljedeća godina može samo nastaviti neke dobre trendove, a zahvaljujući zasićenju nekih segmenata potrošačke elektronike, proizvođači bi konačno mogli upregnuti svoje brojne patente i donijeti neke inovativne uređaje za koje vrijedi izdvojiti teško zarađeni novac.

Više stvari koje su obilježile godinu moguće je pronaći na stranicama NYT-a