USPJEŠAN EKSPERIMENT
Zabijanjem u asteroid sonda DART uspjela ga je skrenuti s putanje

Izvor: Licencirane fotografije / Autor: CTIO/NOIRLab/SOAR/NSF/AURA/T. Kareta (Lowell Observatory), M. Knight (US Naval Academy)
"Ovo je prekretnica za obranu planeta i prekretnica za čovječanstvo", rekao je u utorak ravnatelj NASA-e Bill Nelson novinarima kada je objavio rezultate.
Mjerenja teleskopom koje je NASA predstavila na konferenciji za medije pokazala su da je 'samoubilačkim' letom DART 26. rujna uspio ostvariti svoj cilj - skrenuti smjer asteroida čistom kinetičkom silom.
-
6 Video
Trenutak udara
Teleskopi Hubble i James Webb snimili su sudar letjelice DART i udaljenog asteroida
-
potencijalno preusmjeravanje
Letjelica DART će se zabiti u asteroid, testira se metoda zaštite Zemlje
-
14 Video
DART protiv Dimorphosa
[VIDEO] Nakon udara NASA-ine letjelice u asteroid ostao trag dug gotovo 10 tisuća kilometara
Na misiji DART vrijednoj 330 milijuna dolara stručnjaci su radili sedam godina nastojeći razviti tehnologiju kojom bi se asteroid koji bi jednom mogao zaprijetiti Zemlji, skrenuo s putanje i tako izbjegao njegov udarac u naš planet.
Nebeski cilj sonde DART bio je Dimorphos, asteroid jajolikog oblika i veličine nogometnog igrališta, koji se okreće oko pet puta većeg asteroida zvanog Didymos svakih 11 sati, 55 minuta.
DART, sonda lansirana iz Kalifornije raketom Falcon 9 u studenom imala je masu od 610 kilograma i udarila je u Dimorphos stvorivši dovoljno sile da taj satelit pomakne bliže Didymosu.
Usporedbe Dimorphosove putanje prije i poslije udara pokazale su da je za 32 minute skratio putanju oko svog Didymosa, što znači da je pomak uspio.
Znanstvenici su predviđali da će DART skratiti orbitu Dimorphosa za najmanje 10 minuta, no rekli su da bi i skraćenje od 73 sekunde smatrali uspjehom.
Niti dva asteroida niti DART (što je skraćenica za Double Asteroid Redirection Test) nisu nimalo prijetili Zemlji, ističu NASA-ini znanstvenici.