još se ne zna gdje

Sovjetska letjelica iz Hladnog rata nakon pola stoljeća u orbiti konačno pala na Zemlju

10.05.2025 u 16:12

Bionic
Reading

Svemirska sonda Kosmos 482, lansirana 1972. s ciljem istraživanja Venere, vratila se na Zemlju nakon više od pola stoljeća provedenog u orbiti. Mjesto udara još nije poznato.

Sovjetska svemirska sonda Kosmos 482, koja je 1972. godine krenula u neuspješnu misiju na Veneru, vratila se na Zemlju nakon više od 53 godine provedene u orbiti. Europska agencija za svemirski nadzor (EU SST) potvrdila je njen nekontrolirani povratak u atmosferu, nakon što je letjelica nestala s radarskih sustava tijekom posljednjih prolazaka iznad Zemlje.

Slično je izvijestila i Europska svemirska agencija (ESA), čiji je Ured za svemirski otpad potvrdio da letjelica nije registrirana iznad njemačke radarske stanice, što ukazuje na njen konačan povratak na Zemlju, prenosi Guardian.

Točno mjesto udara zasad nije poznato, kao ni koliki je dio ove polutonske letjelice preživio vatreni ulazak u atmosferu. Stručnjaci su prije pada predviđali da bi pojedini dijelovi, a možda i cijela sonda, mogli izdržati ekstremne uvjete povratka, s obzirom na to da je bila dizajnirana za slijetanje na Veneru – planet s najvišim temperaturama u Sunčevom sustavu.

Kosmos 482 lansiran je u sklopu serije sovjetskih misija namijenjenih istraživanju Venere. No, zbog kvara na raketi, letjelica nikada nije napustila Zemljinu orbitu. Većina njezinih dijelova pala je natrag na Zemlju unutar prvih deset godina nakon lansiranja, ali je sferični modul – promjera otprilike jedan metar i težine oko 495 kilograma – ostao zarobljen u orbiti sve do ovoga tjedna. Zbog svoje titanske konstrukcije, predviđene za preživljavanje ekstremnih uvjeta na Veneri, modul je imao veću šansu preživjeti prolazak kroz atmosferu od većine drugih svemirskih objekata.

Američko zapovjedništvo za svemir (US Space Command) još uvijek analizira podatke kako bi potvrdio točno vrijeme i mjesto pada, a znanstvenici napominju da su šanse da krhotine letjelice pogode ljude izuzetno male.

Za razliku od većine svemirskih objekata koji se povlače iz orbite, Kosmos 482 nije kontrolirano usmjeren prema Pacifiku ili drugim prostranim vodenim površinama, već je nekontrolirano ušao u atmosferu, što je dodatno otežalo predviđanje mjesta njegova pada.