tvrde znanstvenici

Novo otkriće: Božica neba iz drevnog Egipta zapravo je bila cijela galaksija?

07.05.2025 u 06:31

Bionic
Reading

Nije rijetkost da se osobine pojedinih antičkih božanstava mogu povezati s različitim prirodnim pojavama. Svjedoči to i o poznavanju tih pojava, bilo da je riječ onima na Zemlji ili pak u svemiru. Jasno, tadašnja razina znanja najčešće je završavala na 'božanskim' tumačenjima

Jedna nova studija, objavljena nedavno u publikaciji Journal of Astronomical History and Heritage, tako potvrđuje nešto što su egiptolozi već dugo tvrdili - da je staroegipatska boginja Nut zapravo personifikacija naše galaksije, Mliječne staze. Zaključak je to koji proizlazi iz proučavanja slika na drevnim sarkofazima i u grobnicama, primjerice onoj u kojoj je bio pokopan farano Ramzes VI.

Autor studije, astronom i astrofizičar Or Graur s britanskog sveučilišta u Portsmouthu, istraživao je 125 prikaza Nut na sanducima i grobnicama od kojih su neki stari i do 5000 godina. Nekoliko slika koje je proučavao bilo je neobično detaljno, što mu je pomoglo dokazati svoju hipotezu, odnosno hipotezu u koju mnogi stručnjaci za stari Egipat već dugo vjeruju.

Na mnogim slikama Nut je prikazana gola i u luku nadnesena nad drugim prikazanim osobama, preko cijelog neba. Ponekad je dodatno ukrašena zvijezdama i Sunčevim krugovima iznad tijela. Takva poza pokazuje njezinu povezanost s nebom, ona je zaštitnica Zemlje koja leži ispod nje. No, neki drugi detalji ukazuju na druge aspekte njezinog identiteta.

Primjerice, na sanduku svećenice po imenu Nesitaudjatakhet Nut je prikazana u ležećem položaju. Njezino tijelo je prekriveno zvijezdama, a tu je i široka crna krivulja koja predstavlja Veliki rasjed koji dijeli Mliječnu stazu na dva dijela. Riječ je o tamnom pojasu koji prolazi kroz sredinu naše galaksije. Graur piše da se slični detalji mogu vidjeti i na drugim mjestima na kojima je prikazana boginja Nut. Među njima su spomenuta grobnica Ramzesa VI, te još četiri grobnice u Dolini kraljeva. Ponekad je ispod 'savijene' Nut prikazan i Geb, egipatski bog koji predstavlja Zemlju.

Nut je povezana i s drugim aspektima dana i noći, odnosno dnevnog i noćnog neba. Kako Graur piše, o Mliječnoj stazi treba razmišljati kao o astronomskom fenomenu koji je poput zvijezda i Sunca dio neba, pa time i dio Nut. Rekli smo da su se egiptolozi i ranije bavili ovom idejom, ali je ovo prvi put da ovakva analiza dolazi od astronoma.