Pogled u prapovijest

Poput filmskih čudovišta: Znanstvenici otkrili bizarno stvorenje staro 506 milijuna godina

14.05.2025 u 12:32

Bionic
Reading

Znanstvenici su otkrili nevjerojatno detaljan fosil izumrle vrste člankonožaca koja je žarila i palila kambrijskom erom. Iznimna očuvanost fosila pružila nam je neke do sad neviđene uvide u to kako su te životinje, radiodonti, funkcionirale i izgledale

Novootkriveno biće iz kambrijskog razdoblja moglo bi promijeniti naše poimanje o ranoj evoluciji života na Zemlji. Mosura fentoni je grabežljivac veličine prsta, s tri oka, kandžama i lepršavim udovima, koji je nedavno identificiran u nalazištu Burgess Shale u Kanadi.

Stvorenje koje izgleda gotovo vanzemaljski, pripada skupini zvanih radiodonti - sada izumrloj liniji člankonožaca najpoznatijoj po Anomalocarisu, morskom grabežljivcu dugom oko jednog metra sa šiljastim udovima i kružnim ustima ispunjenim zubima.

Poput svojih srodnika, Mosura je imala slična usta i perolike udove za plivanje. No, za razliku od njih, imala je i neobičan repni dio tijela: segment sastavljen od 16 usko poredanih dijelova, svaki s nizom škrga. Ovaj jedinstveni anatomski dodatak detaljno je opisan u znanstvenom radu objavljenom u časopisu Royal Society Open Science.

Prema voditelju istraživanja Joeu Moysiuku iz Muzeja Manitobe, koliko god da znamo o radiodontima, čini se da nas ta skupina uvijek može iznova iznenaditi. U slučaju Mosure, segmentirani 'trbuh' ima sićušne izbočine koje vjerojatno nisu služile za kretanje, već možda za disanje. Istraživači još ne znaju točno zašto je Mosura imala toliko dodatnih škrga, ali nagađa se da bi to moglo imati veze s načinom života. Možda je živjela u područjima s niskom razinom kisika ili je bila vrlo aktivna, piše Gizmodo.

Zbog svog je oblika (plivaćih 'krila' i vitkog stražnjeg dijela tijela), dobila nadimak 'morski moljac', pa je ime Mosura zapravo referenca na japansko kaiju čudovište Mothru. Ipak, unatoč imenu, Mosura nije ni blizu srodna pravim moljcima, već pripada daleko starijoj skupini člankonožaca. Iako su radiodonti davno izumrli, danas često nailazimo na njihove ostatke.

Osim neobičnog izgleda, Mosura nudi i rijedak uvid u unutarnju anatomiju stvorenja starog pola milijarde godina. Neki od 61 fosila koji su proučavani pokazuju očuvano živčano tkivo, strukture očiju, probavni sustav, pa čak i reflektirajuće dijelove koji predstavljaju otvoreni krvožilni sustav – svojevrsno srce koje pumpa krv u unutarnje šupljine zvane lakune. Te su karakteristike kod drugih fosila bile skrivene, no kod fosila Mosure su jasno vidljive.

Fosili neobične životinje tijekom prošlih su pedeset godina sakupili stručnjaci iz Kraljevskog muzeja Ontario, i to u nalazištima u nacionalnim parkovima Yoho i Kootenay, dijelovima regije Burgess Shale - poznate po izvanredno očuvanim ostacima organizama mekog tijela koji su živjeli na drevnom morskom dnu.

Moysiuk je prethodnih godina otkrio i druga fascinantna bića koja potiču iz kambrijske eksplozije, uključujući Titanokorys gainesi 2021. i Cambroraster falcatus, nazvanog po Millennium Falconu iz Star Warsa.

Kako sam Moysiuk kaže, mnogi znanstvenofantastični likovi inspirirani su stvarnim organizmima, pa mu se čini prirodnim da znanstvenici ponekad vrate uslugu. Dodao je i da bi serijal 'Tremors' mogao biti zanimljiv izvor inspiracije za imenovanje budućih vrsta, iako znanstvena točnost u tom slučaju nije prioritet.