TAJNE SVEMIRA

Astronomi iznenađeni: Crna rupa luta galaksijom i guta sve pred sobom

14.05.2025 u 06:02

Bionic
Reading

Neobičan slučaj crne rupe koja prolazi kroz galaksiju i guta obližnje zvijezde zabilježen je na udaljenosti od 2600 svjetlosnih godina od tamošnjeg galaktičkog centra. Kozmička kataklizma koju su znanstvenici nazvali AT2024tvd odvila se na sigurnoj udaljenosti - čak 600 milijuna svjetlosnih godina daleko od Zemlje

Astronomi su nedavno uočili da supermasivna crna rupa proždire zvijezdu 600 milijuna svjetlosnih godina daleko od Zemlje. Neobično je što se ta crna rupa ne nalazi u središtu svoje galaksije, kao što je to uobičajeno, već na udaljenosti od 2600 svjetlosnih godina od galaktičkog centra. Iako se ta udaljenost čini golemom, ona je tek desetina udaljenosti između Sunca i crne rupe Sagittarius u središtu naše galaksije.

Događaj je nazvan AT2024tvd i prvi put otkriven je pomoću istraživačkog programa Zwicky Transient Facility u promatračnici Palomar. Kasnije su ga potvrdili svemirski teleskopi Hubble i Chandra, pomogavši precizno odrediti lokaciju ovog neobičnog fenomena.

Ovakvi događaji, poznati kao plimno-razorni događaji (Tidal Distruption Event, TDE), događaju se kada snažna gravitacija crne rupe rastegne i razvuče zvijezdu, postupno je uništavajući u procesu koji se kolokvijalno naziva špagetifikacija. Energija oslobođena u tom procesu iznimno je jaka, često jednako sjajna kao i supernova, te emitira svjetlost kroz čitav elektromagnetski spektar. Upravo zahvaljujući tim svjetlosnim signalima astronomi mogu otkriti crne rupe koje bi inače bile nevidljive jer ne emitiraju dovoljno zračenja.

Ono što čini AT2024tvd posebnim jest to što je riječ o prvom takvom događaju koji se odvija izvan središta galaksije, a otkriven je optičkim teleskopima. Prema znanstvenom radu, koji će biti objavljen u časopisu The Astrophysical Journal Letters, ovaj pronalazak dokazuje da se takve crne rupe mogu identificirati dok 'gutaju' neku zvijezdu.

Postoje različita objašnjenja toga zašto se ova crna rupa nalazi izvan središta galaksije. Moguće je da je izvorno bila u središtu manje galaksije koja se spojila s većom, pa se sada kreće kroz novu galaksiju. Druga teorija sugerira da je bila dio gravitacijskog sustava s još dvije crne rupe te da je gravitacijska interakcija izbacila najslabiju (u ovom slučaju, upravo ovu crnu rupu) na udaljenu putanju unutar galaksije, piše Gizmodo.

Znanstvenici još ne znaju sa sigurnošću je li ona izbačena iz središta ili je možda gravitacijski privučena većoj crnoj rupi u jezgru. No ono što je sigurno jest da ovakvi događaji otvaraju vrata novim vrstama otkrića.

Dolaskom moćnijih instrumenata, poput Opservatorija Vera Rubin i svemirskog teleskopa Roman, astronomi vjeruju da će ovakvi slučajevi postati sve češći. Sama ideja da ogromne, gotovo nevidljive crne rupe slobodno lutaju svemirom i ponekad gutaju zvijezde kako bi se otkrile, dovoljno je intrigantna – i pomalo zastrašujuća.