Šumski požari mogu se nevjerojatno brzo proširiti. Kako bi se takve vatrene stihije u budućnosti brže locirale, jedna tvrtka iz Münchena šalje satelite u svemir. Taj sustav bi se uskoro trebao primjenjivati u Grčkoj.
U neupadljivoj uredskoj zgradi u Münchenu nastaje nova generacija satelita. Tvrtka OroraTech već je poslala jedanaest umjetnih zemaljskih satelita, veličine putničkog kofera, u orbitu. U narednim godinama taj broj trebao bi porasti na ukupno 100, navodi Deutsche Welle.
Svi sateliti opremljeni su termalnim kamerama visoke rezolucije. Njihova misija: rano otkrivanje šumskih požara diljem svijeta.
Iako već postoje sateliti koji prate šumske požare, primjerice sateliti Sentinel u sklopu programa Copernicus Europske unije i ESA-e, oni nisu uvijek u pravo vrijeme na pravome mjestu, kaže fizičarka Andrea Spichtinger iz OroraTecha: „Službene misije lete, primjerice, uglavnom u podne. Tako poslijepodne u nekim regijama gotovo da i nema satelita."
Te praznine OroraTech želi popuniti vlastitim satelitima, koji mogu svakih 30 minuta nadlijetati i nadzirati bilo koje mjesto na Zemlji. No tvrtka iz Münchena dodatno koristi i podatke satelita Copernicus.
Ne samo češći, već i precizniji podaci
Termalne kamere novih satelita ne šalju samo češće slike, već i znatno preciznije. Za Njemački centar za zrakoplovstvo i svemir (DLR) to je pravi napredak: trenutačna maksimalna rezolucija iznosi oko 300 metara, kaže voditeljica odjela za promatranje Zemlje Gondela Roßner. Kod novih satelita OroraTecha rezolucija je manja od 100 metara. To omogućuje puno preciznije informacije o tome gdje požari nastaju.
Kamere prepoznaju temperaturne razlike od samo tri Celzijeva stupnja. Tako se mogu detektirati čak i relativno mali požari, kaže inženjer OroraTecha Lukas Liesenhoff: „Čak i ako su plamenovi visoki samo nekoliko metara, toplina koju proizvode toliko je jaka da ih ipak možemo prepoznati. Tijekom testiranja detektirali smo čak i ivanjske krijesove."
Na kartama sustava čak se vide i fotonaponske elektrane koje reflektiraju sunčevu svjetlost.
Simulacija predviđa razvoj šumskih požara
Sustav može još više: kombinira satelitske snimke s trenutačnom brzinom i smjerom vjetra na licu mjesta. Vjetar značajno utječe na to kojom se brzinom i u kojem smjeru šumski požar širi.
Osim toga, uzima se u obzir vrsta vegetacije na lokaciji, tj. „gorivo", kao i reljef terena. Uzbrdo šuma gori brže, nizbrdo sporije. Sve to ulazi u simulacijski model koji u nekoliko sekundi može predvidjeti širenje šumskog požara.
Pomoću simulacijskog programa tim može pokazati i kako protumjere djeluju, primjerice stvaranje protupožarnog pojasa. Sve ove informacije u budućnosti bi trebale biti dostupne vatrogascima u stvarnom vremenu.
Uskoro primjena u Grčkoj
Sustav za rano otkrivanje požara putem satelita uskoro bi trebao biti primijenjen u Grčkoj. U Njemačkoj potražnja još nije velika. Prema Andrei Spichtinger, to ima više razloga: s jedne strane, njemački vatrogasci su već jako dobro organizirani. S druge strane, većina regija u Njemačkoj gusto je naseljena, pa se šumski požari vatrogascima obično brzo prijavljuju.
Osim toga, požari dosad nisu imali tako katastrofalne posljedice kao, primjerice, u Grčkoj.
Opasnost od šumskih požara u Njemačkoj još je uvijek relativno mala. Izvještaj Bavarskog državnog instituta za šumarstvo (LWF) pokazuje, primjerice, da broj šumskih požara u Bavarskoj u posljednjih 20 godina stalno opada.
Međutim, tijekom sušnih godina 2003., 2018. i 2019. zabilježeni su značajni porasti zbog suše. Prema prognozama, takvi će se sušni događaji u budućnosti češće javljati zbog klimatskih promjena. Time će i rizik od šumskih požara porasti, navodi LWF.
Protiv požara pomoću dronova i terenskih vozila
Tako razmišlja i Michael Stahl. On je okružni vatrogasni zapovjednik u gradu Chamu u Bavarskoj i, među ostalim, odgovoran za park prirode Gornja Bavarska šuma – veliko i rijetko naseljeno šumsko područje.
Kako bi bio spreman za buduće šumske požare, već dugo koristi modernu tehnologiju. Tako je opremio mala terenska vozila vodenim spremnicima kako bi mogao brzo gasiti požare u nepristupačnim terenima prije nego se prošire. Njegova najnovija ideja jest da se u budućnosti koriste autonomni dronovi opremljeni termalnim kamerama za nadzor požara.
Michael Stahl već sada koristi satelitske podatke iz Copernicus-programa za rano otkrivanje požara, ali dodaje da je to relativno sporo. Zbog toga si može lako zamisliti korištenje bržeg satelitskog sustava u budućnosti: 'Ako je to sada jedna nova razina, onda bih to vrlo rado isprobao. Sve što pomaže, dobro je.'