Neuralink je prvi put u jednom danu ugradio eksperimentalni moždani implantat dvojici pacijenata, čime nastavlja testiranje tehnologije koja osobama s paralizom omogućuje upravljanje digitalnim uređajima uz pomoću misli. Prvi put su izvedene dvije operacije u jednom danu, a riječ je o osmoj i devetoj osobi koja je dobila ovaj eksperimentalni implantat
Uređaj radi tako da povezuje ljudski živčani sustav s računalnim sučeljima sposobnima interpretirati moždanu aktivnost, što osobama s paralizom omogućuje upravljanje računalima i pametnim telefonima samo pomoću misli.
Neuralink je vijest objavio na platformi X, koju također posjeduje Elon Musk, navodeći da se oba sudionika 'dobro oporavljaju i izvrsno se osjećaju'. Tvrtka nije otkrila dodatne detalje o zdravstvenom stanju pacijenata niti o njihovim lokacijama, prenosi Euronews.
Rani testovi na osobama s ozljedama kralježnice i ALS-om
Neuralink je u siječnju 2024. ugradio svoj prvi implantat muškarcu koji je ostao paraliziran nakon ozljede kralježnice. Uređaj mu je omogućio da igra videoigre i šah samo pomoću moždanih signala. Treći implantat ugrađen je kasnije iste godine, a Musk je tada najavio kako se nada da će uređaj do kraja godine dobiti još 20 do 30 osoba.
Dosadašnji sudionici testiranja imali su teške neurološke dijagnoze, uključujući ozljede kralježnice i amiotrofičnu lateralnu sklerozu (ALS), bolest koja postupno oduzima mogućnost kretanja udova i tijela. Neuralinkov uređaj trenutačno je u ranoj fazi kliničkih ispitivanja, a fokus je na testiranju njegove sigurnosti i funkcionalnosti kod osoba s medicinskim stanjima koja ograničavaju njihovu pokretljivost.
Iako je tehnologija još u razvoju, Musk tvrdi da bi jednog dana mogla imati širu primjenu i pomoći milijunima, čak milijardama ljudi diljem svijeta. 'Zamislite da vaša voljena osoba ponovno može hodati. Ili da roditelj s demencijom ponovno prepozna vlastito dijete', napisao je Musk na X-u nakon objave o novim operacijama. U objavi je implantat nazvao tehnologijom koja će 'promijeniti živote'.