Kobot MindBot

Hrvatski stručnjaci sudjeluju u izradi robota koji pomaže očuvati mentalno zdravlje

08.08.2023 u 11:29

Bionic
Reading

Hrvatski stručnjaci s filozofskog fakulteta u Rijeci i Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike, članovi su europskog projekta MindBot kojim se nastoji unaprijediti mentalno zdravlje radnika i radni proces u visokoautomatiziranim industrijama. Cilj trogodišnjeg projekta u kojem su sudjelovali partneri iz 9 europskih zemalja je osmisliti radna mjesta gdje se razina izazova i težina zadataka podudaraju sa sposobnostima i vještinama radnika koji su u interakciji sa suradničkim robotima, tzv. kobotima

U projektu vrijednom gotovo 4 milijuna eura, temeljem istraživanja koja obuhvaćaju procjenu mentalnog zdravlja radnika, kao i analize radnog okružja u malim i srednjim poduzećima ali i kod velikih poslodavaca i korporacija, izrađen prototip suradničkog robota, prijatelja radnika koji mjeri razinu opterećenosti i stresa te individualnim pristupom, zaposleniku pomaže u savladavanju svakodnevnih zadataka.

Motiv za pokretanje projekta koji je u cijelosti financiran sredstvima iz Programa Europske unije za istraživanja i inovacije Obzor 2020, je potreba unaprjeđenja radnih procesa u industriji 4.0 u čijem su središtu automatizacija i digitalizacija koje mogu uzrokovati stres i anksioznost kod radnika.

U Ministarstvu rada navode kako Prema Gallupovu istraživanju, većina ljudi za života oko 81.000 sati provede na poslu, a slab angažman na radnom mjestu svjetsko gospodarstvo stoji oko 7,8 bilijuna dolara ili oko 11 posto globalnog BDP-a. Stoga je namjera dizajnirati radna mjesta na kojima se razina izazova i težina radnih zadataka poklapaju sa sposobnostima i vještinama radnika, te ujedno pospješiti motiviranost i angažman radnika koji rade sa suradničkim robotima. Za to je bilo potrebno izraditi potpuno novi tip suradničkog robota koji radniku omogućuje da svoj posao u automatiziranim i visoko sofisticiranim proizvodnim procesima obavlja na fleksibilan i personaliziran način. Tehnologija je znatno napredovala i danas nudi moderne robotske sustave koji mogu surađivati s ljudima, no potrebno je unaprijediti i način na koji se odvija ova suradnja.

Za razliku od ranijih tehnoloških generacija, suvremeni roboti se trebaju prilagoditi sposobnostima i potrebama čovjeka, što zahtijeva interdisciplinarni pristup koji pored tehničkih znanosti uključuje i psihologiju, neuroznanost, antropologiju i druge discipline. To iziskuje tehnološke inovacije koje će biti dostupne kroz smjernice za izradu kobota nove generacije, a u sklopu projekta, izradit će se organizacijske smjernice za dizajniranje radnih mjesta koja su primjerena uvjetima rada u industriji 5.0. u čijem je središtu dobrobit radnika, a ne podređenost tehnološkom procesu.

Rezultati projekta i prototip kobota MindBot pokazuju kako se u industriji 4.0 mogu dizajnirati radna mjesta na kojima se razina izazova i težina radnih zadataka podudaraju sa sposobnostima radnika te se mogu obavljati na fleksibilan i personaliziran način. Stoga je Europska agencija za sigurnost i zdravlje na radu (EU OSHA) uvrstila projekt MindBot u novu europsku kampanju o sigurnim i zdravim radnim mjestima kao primjer kako se u digitalno doba može promovirati i unaprijediti mentalno zdravlje radnika. Na mrežnim stranicama projekta dostupni su višejezična brošura i dokumentarni film „MindBot, Mental Health Promotion of Cobot Workers in Industry 4.0“.