'Umjetna inteligencija ne bi se trebala graditi na krađi, to bi bilo povijesno napuštanje načela', kaže nekadašnji član ABBA-e i istaknuti borac za zaštitu autorskih prava
Član švedske pop skupine ABBA Björn Ulvaeus upozorio je zastupnike Europskog parlamenta u Bruxellesu da je zabrinut zbog 'prijedloga koje pokreću velike tehnološke tvrtke' koji slabe kreativna prava prema europskom Zakonu o umjetnoj inteligenciji.
'Ja sam za tehnologiju, ali sam zabrinut zbog trenutnih prijedloga koje pokreće tehnološki sektor kako bi oslabio kreativna prava', rekao je Ulvaeus na saslušanju u Odboru Europskog parlamenta za kulturu i obrazovanje.
Komentari kantautora - koji je predsjednik Međunarodne konfederacije društava autora i skladatelja (CISAC) - doprinose zabrinutosti koju je izrazila kreativna industrija, uključujući izdavače i nositelje prava posljednjih mjeseci, o procesu izrade dobrovoljnog Kodeksa prakse o umjetnoj inteligenciji opće namjene (GPAI) za velike jezične modele poput ChatGPT-ja prema Zakonu o umjetnoj inteligenciji.
Europska komisija imenovala je prošlog rujna 13 stručnjaka koji trebaju razmotriti to pitanje, koristeći plenarne sjednice i radionice kako bile prikupljene povratne informacije od oko 1000 sudionika.
EU je bila prvak, sad nazaduje
Nacrti tekstova koji su objavljeni imali su za cilj pomoći pružateljima modela umjetne inteligencije da se pridržavaju europskog pravilnika o umjetnoj inteligenciji, ali izdavači su ih kritizirali zbog međudjelovanja s pravilima o autorskim pravima, dok su se američki tehnološki divovi žalili na restriktivne i opterećujuće učinke.
'Argument da se umjetna inteligencija može postići samo ako se oslabe autorska prava lažan je i opasan. Umjetna inteligencija ne bi se trebala graditi na krađi, to bi bilo povijesno napuštanje načela', istaknuo je Ulvaeus.
'Unija je bila prvak kreativnih prava. Ali, sada vidimo kako Kodeks ignorira pozive kreativnog sektora na transparentnost. Ono što želimo jest da Unija predvodi regulaciju umjetne inteligencije, a ne da nazaduje', rekao je, dodajući da bi provedba zakona trebala 'ostati vjerna izvornom cilju'.
Najnoviji nacrt, koji je trebao biti dostavljen početkom svibnja, odgođen je jer je Komisija primila veliki broj zahtjeva da se konzultacije ostave otvorenima dulje nego što je prvobitno planirano. Cilj je objaviti najnoviji nacrt prije ljeta. Pravila o alatima opće umjetne inteligencije stupaju na snagu 2. kolovoza.
Administracija koju vodi američki predsjednik Donald Trump izjavila je kako digitalna pravila Unije, uključujući Kodeks, guše inovacije. Misija SAD-a pri Uniji poslala je u travnju pismo Komisiji u kojem se protivi Kodeksu.
Slične zabrinutosti izrazile su i američke velike tehnološke tvrtke: Joel Kaplan, šef globalne politike tvrtke Meta Platforms, rekao je u veljači kako neće potpisati Kodeks jer ima problema s tekstom kakav je tada bio.
Visoki dužnosnik koji radi u Uredu za umjetnu inteligenciju Komisije rekao je kako su američke tvrtke 'vrlo proaktivne' i da nema osjećaja da se 'povlače zbog promjene u administraciji', piše Euro News.
Sam Zakon o umjetnoj inteligenciji - koji regulira alate umjetne inteligencije prema riziku koji predstavljaju za društvo - stupio je na snagu u kolovozu prošle godine. Njegove se odredbe primjenjuju postupno, prije nego što će Zakon biti u potpunosti primjenjiv 2027. godine.
Komisija može odlučiti formalizirati Kodeks u okviru Zakona o umjetnoj inteligenciji, putem provedbenog akta.
Elton John nedavno je opisao britansku vladu kao 'potpune gubitnike' i rekao da se osjeća 'nevjerojatno izdano' zbog planova da se tehnološke tvrtke koje razvijaju umjetnu inteligenciju izuzmu od zakona o autorskim pravima.