UJEDINJENI UMJETNICI

McCartney, Dua Lipa i Coldplay traže zaštitu autorskih prava od AI eksploatacije

12.05.2025 u 08:23

Bionic
Reading

Više od 400 istaknutih britanskih umjetnika i kulturnih institucija – uključujući Paula McCartneya, Dua Lipu, Coldplay, Iana McKellena i brojne druge – otvorenim su pismom pozvali premijera Keira Starmera da zaštiti autorska prava stvaratelja i spriječi zakonske promjene koje bi omogućile tehnološkim tvrtkama korištenje kreativnog rada bez dopuštenja

Umjetnici upozoravaju da prijedlog vlade ugrožava temelje njihove profesije i budućnost cijelog kreativnog sektora, jer bi omogućio tvrtkama koje razvijaju umjetnu inteligenciju da uče iz autorski zaštićenih sadržaja – bez pristanka autora.

'Autorska prava nisu tehnička formalnost, ona su ono što naš rad čini održivim', stoji u pismu. 'Ako dopustimo da naši radovi postanu besplatna sirovina za nekoliko moćnih tehnoloških kompanija, gubimo priliku za rast, svoj prihod, globalni ugled Ujedinjenog Kraljevstva u kreativnim industrijama – i svaku šansu da tehnologija budućnosti poštuje naša pravila i vrijednosti.'

U pismu pozivaju vladu da prihvati amandman na zakon o podacima koji je predložila članica Doma lordova Beeban Kidron, poznata aktivistkinja za digitalna prava. Njezin prijedlog zahtijeva da AI tvrtke transparentno objave koja su konkretna autorska djela koristile u treniranju svojih modela, piše Guardian.

'Pozivamo sve parlamentarne zastupnike, bez obzira na stranačku pripadnost, da podrže britanski kreativni sektor. Naš rad nije nešto što država može jednostavno ustupiti trećim (stranama)', poručuju umjetnici. Među potpisnicima su i Elton John, Annie Lennox, Jeanette Winterson, Kazuo Ishiguro, Nacionalno kazalište, Vizualni umjetnički muzej Tate, kao i Udruga novinskih medija koja zastupa više od 800 medija.

Paul McCartney
  • Paul McCartney
  • Paul McCartney
  • Paul McCartney
  • Paul McCartney
  • Paul McCartney
    +3
Paul McCartney Izvor: EPA / Autor: RICHARD WAINWRIGHT

Vlada protiv, industrija uzvraća

Unatoč sve većem pritisku javnosti, britanska vlada zasad odbija podržati Kidronin amandman, navodeći da se zakonske izmjene trebaju razmotriti kroz postojeći savjetodavni proces.

Prema trenutačnom prijedlogu, AI tvrtke mogle bi slobodno koristiti zaštićene sadržaje, osim ako autori izričito ne iskažu da to ne žele – i to putem sustava koji još nije definiran. Kritičari takav model nazivaju 'nefunkcionalnim' i 'nepravednim', posebno za mlade i neafirmirane autore.

Producent Giles Martin, sin legendarnog producenta Georgea Martina, rekao je za The Guardian: 'Kada je Paul McCartney napisao Yesterday, razmišljao je kako da to snimi, a ne kako da spriječi da mu to netko ukrade. Očekivati od svakog mladog autora da se sam bori protiv sustava jednostavno nije realno.'

Kidron ističe da se ovim apelom ne želi zaustaviti razvoj umjetne inteligencije, već osigurati pravedna pravila igre i održivu budućnost za stvaratelje.

Generativni AI modeli – kao što su ChatGPT ili Suno – zahtijevaju golemi broj podataka, izvora i primjera iz postojećih izvora kako bi funkcionirali. Ti izvori često uključuju online knjige, glazbu, videozapise, novinske članke i druge autorske sadržaje. Podržavatelji amandmana traže sustav licenciranja, u kojem bi korištenje kreativnog rada bilo jasno dogovoreno i pošteno plaćeno.

Elton John
  • Elton John
  • Elton John
  • Elton John
  • Elton John
  • Elton John
    +3
Elton John Izvor: EPA / Autor: ANDY RAIN

Četiri moguće opcije, nijedna još nije usvojena

Trenutno se razmatraju četiri potencijalna smjera: zadržavanje postojećeg stanja, uvođenje obveze traženja licence za korištenje autorskih djela, dopuštanje automatskog korištenja bez mogućnosti isključenja, sadašnji model 'opt-out' u kojem autor mora posebno naglasiti da ne želi da se njegov rad koristi – iako ne postoji jasan mehanizam kako to učiniti.

Vlada je podnijela vlastiti amandman kojim se obvezuje provesti ekonomsku analizu učinaka zakonskih izmjena, no iz ureda ministra za digitalna pitanja Petera Kylea procurile su informacije da sustav 'opt-out' više nije preferirana opcija.

Glasnogovornik vlade poručio je: 'Trenutna nejasnoća u vezi s primjenom autorskih prava koči razvoj i AI sektora i kreativne industrije. To se mora riješiti, ali nijedna promjena neće se uvesti dok ne budemo sigurni da je u interesu stvaratelja.'