oporba nezadovoljna

Austrija izglasala kontroverznu odluku. Odobrila špijuniranje privatnih mobitela 'sumnjivih osoba'

10.07.2025 u 08:29

Bionic
Reading

Nacionalno vijeće austrijskog parlamenta ipak je u srijedu poslijepodne izglasalo, sa 105 glasova 'za' i 71 'protiv', odluku o uvođenju nadzora privatnih mobilnih telefona 'sumnjivih osoba', odnosno špijuniranju poruka

Austrijski parlament donio je odluku o uvođenju tzv. saveznog trojanca – špijunskog softvera kojim će državne sigurnosne službe moći nadzirati komunikaciju na platformama poput WhatsAppa, Signala i Telegrama.

Ministar unutarnjih poslova Gerhard Karner (ÖVP) pozdravio je ovu odluku.

'Cilj ove mjere je spriječiti terorizam i osigurati sigurnost stanovništvu. Današnji dan poseban je za sigurnost, policiju, a posebno za Ured za zaštitu ustava', rekao je Karner. Izglasana je unatoč brojnim kritikama i oštrim protestima austrijske oporbe, prije svega krajnje desne Slobodarske stranke (FPÖ) i Zelenih, ali i nekih članova vladajućeg Neosa te stručnjaka za zaštitu temeljnih ljudskih prava i sloboda.

Glavni tajnik Slobodarske stranke (FPÖ) Michael Schnedlitz tvrdi da to nije ništa drugo nego 'početak totalnog digitalnog nadzora stanovništva' i 'špijuniranja građana' u Austriji, piše Fenix.de.

'Korištenje vladinog špijunskog softvera jest i ostaje opasno kršenje privatnosti. Potencijal za zloupotrebu je ogroman', zaključio je glasnogovornik Zelenih, Süleyman Zorba.

Mjera, koja stupa na snagu 2027., predviđa nadzor samo u slučajevima konkretne prijetnje, uz prethodno odobrenje suda i kontrolu pravne zaštite. Izuzeti od praćenja poruka bit će novinari, odvjetnici i svećenici. Nakon 30 provedenih nadzora godišnje u taj proces uključit će se i parlament.

Vlada tvrdi da joj je cilj sprječavanje terorizma, a oporba i stručnjaci upozoravaju na moguću zloupotrebu, tehničke nejasnoće i narušavanje privatnosti građana. Kritike stižu i iz IT sektora, u kojem sumnjaju u postojanje softvera koji bi mogao selektivno nadzirati samo određene podatke.