trgovinski rat

Niže carine ublažile prijetnju masovnih otkaza u Kini, no problemi ostaju: 'Jedva si mogu priuštiti hranu'

16.05.2025 u 16:46

Bionic
Reading

Brza deeskalacija američko-kineskog trgovinskog rata ublažit će masovnost ukidanja radnih mjesta u Kini, no izazovi po tamošnje tržište rada i gospodarstvo ostaju, piše Reuters

Prema priči koju donosi ta novinska agencija, kineski radnik Liu Shengzun izgubio je dva posla u samo mjesec dana jer su američke carine Kini u travnju dosegnule troznamenkaste brojke, prisilivši tvornicu rasvjetnih proizvoda u Guangdongu, a potom i proizvođača obuće, da smanje proizvodnju.

Iako su carine dramatično smanjene ovaj tjedan, Liu je odustao od poslova u tvornici i sada se vratio poljoprivredi u svom rodnom gradu u južnoj Kini.

"Bilo je izuzetno teško ove godine pronaći stalni posao", rekao je 42-godišnjak koji je zarađivao 5 tisuća do 6 tisuća juana (693 do 832 dolara) mjesečno kao tvornički radnik, a sada nema stalan izvor prihoda.

„Jedva si mogu priuštiti hranu”, kazao je.

Dogovor u Ženevi spriječio gašenje radnih mjesta

Brza deeskalacija američko-kineskog trgovinskog rata nakon pregovora u Ženevi prošlog vikenda pomogla je Pekingu da izbjegne scenarij iz noćne more - masovno gašenje radnih mjesta koje je moglo ugroziti društvenu stabilnost koju vladajuća Komunistička partija vidi kao svoj najveći prioritet, ključan za očuvanje svog legitimiteta i konačno moći, primjećuje Reuters.

No, ovogodišnje povećanje američkih carina na 145 posto ostavilo je trajnu štetu gospodarstvu, a čak i nakon pregovora u Ženevi one ostaju dovoljno visoko da nastavljaju štetiti tržištu rada i usporavati kineski rast, kažu ekonomisti i politički savjetnici.

"Bila je to pobjeda za Kinu. Tvornice će moći ponovno pokrenuti operacije i neće biti masovnih otpuštanja, što će pomoći u očuvanju društvene stabilnosti", rekao je politički savjetnik o tim razgovorima, želeći ostati anoniman zbog osjetljivosti teme. Ali Kina se i dalje suočava s izazovnim američkim carinama od 30 posto, povrh nameta koji su već na snazi. "Teško je poslovati uz stopu od 30 posto. S vremenom će to biti uteg za gospodarski razvoj Kine", dodao je savjetnik.

Prije sastanka u Švicarskoj, Peking je bio sve zabrinutiji zbog signala u zemlji da se kineske tvrtke muče kako bi izbjegle bankrot, uključujući radno intenzivne industrije poput onih namještaja i igračaka, izvijestio je Reuters prošlog tjedna.

Više od milijun poslova ovisi o trgovinskom ratu ove dvije države

Sada je pak nastupilo blago olakšanje. Glavni ekonomist u tvrtki Soochow Securities Lu Zhe procjenjuje da je broj ugroženih poslova pao na manje od milijun s oko 1,5-6,9 milijuna prije smanjenja carina.

Alicia Garcia-Herrero, glavna ekonomistica Natixisa za Aziju i Pacifik, procijenila je da bi troznamenkaste carine mogle uzrokovati gubitak 6-9 milijuna radnih mjesta. "Trenutačne razine carina mogle bi izazvati otpuštanje 4-6 milijuna radnika, dok bi se u slučaju smanjenja carina za daljnjih 20 posto gubitak radnih mjesta mogao kretati u rasponu od 1,5 do 2,5 milijuna", rekla je.

Kineski gospodarski rast u 2025. mogao bi usporiti za 0,7 postotnih bodova u najoptimističnijem scenariju, za 1,6 postotnih bodova uz trenutne carine ili 2,5 postotnih bodova ako se spor vrati na intenzitet iz travnja, procijenila je.

"Kada povećate carine na tako visoku razinu, mnoge tvrtke odluče prestati zapošljavati i zapravo počinju slati radnike kućama. Na 30 posto, sumnjam da će reći, u redu, vratite se. Zato što je to još uvijek visoko. Možda kineska vlada kaže, sjajan potez, ovo je bilo nevjerojatno. No, mišljenja sam da mnoge tvrtke nisu sigurne hoće li ovo uspjeti", rekla je Garcia-Herrero.

Kina pokušava oblažiti posljedice

Vladini savjetnici kažu da Kina pokušava ublažiti gubitak radnih mjesta u proizvodnji većim državnim ulaganjima u javne projekte i korištenjem središnje banke za usmjeravanje financijskih sredstava tamo gdje bi se mogla otvoriti nova radna mjesta. Kineska središnja banka prošlog je tjedna predstavila novi instrument za osiguravanje povoljnih sredstava za usluge i skrb o starijim osobama, među ostalim mjerama poticaja.

"Što se tiče zapošljavanja, najvažniji pokretač doći će od povećanih državnih ulaganja s obzirom na to da entuzijazam za korporativna ulaganja tek treba porasti", rekao je Jia Kang, osnivač i predsjednik China Academy of New Supply-Side Economics. Peking će pokušati zadržati udio proračunskog deficita na razini od otprilike četiri posto dogovorenog u ožujku, ali veća brojka "ne može se isključiti ako dođe do ozbiljne situacije", rekao je.

Točan utjecaj prošlomjesečnog porasta carina na tržište rada nije poznat. Anketa o tvorničkim aktivnostima predviđa pad zaposlenosti u travnju, ali analitičari vjeruju da Peking više brine moguće ubrzanje gubitka radnih mjesta nego apsolutne brojke tijekom mjeseca. Izvoznici su već otpuštali radnike kako bi ostali konkurentni u onome što prijeti da se pretvori u deflacijsku spiralu.

Nestabilno stanje

Glavna prepreka otvaranju novih radnih mjesta je percipirana nepredvidivost carinske politike američkog predsjednika Donalda Trumpa, zbog koje su izvoznici oprezni, kažu analitičari.

Li Qiang je bio među skupinom od 20 ljudi koji su izgubili posao u tvrtki koja je djelovala kao posrednik, izvozeći pneumatske cilindre koji se koriste u industrijskim strojevima, a proizvele su ih druge kineske tvrtke. Njegova tvrtka zatvorena je nakon što je izgubila američke narudžbe, a sada radi kao vozač u jugozapadnom gradu Chengduu i ne planira se vratiti u izvozni sektor, čak ni nakon popuštanja američko-kineskih napetosti.

"Trumpova politika prema Kini mogla bi se promijeniti u bilo kojem trenutku, što industrijske poslove povezane s izvozom čini nestabilnim. Ne planiram se više truditi raditi u izvoznom sektoru", rekao je Li za Reuters.