recesija spriječena, ili

Tko je pobjednik u trgovinskom sukobu SAD-a i Kine: 'Nije još kraj'

14.05.2025 u 08:50

Bionic
Reading

SAD i Kina u ponedjeljak su postigli dogovor o privremenom smanjenju 'recipročnih' carina u nastojanjima dvaju najvećih svjetskih gospodarstava da okončaju trgovinski rat koji je poremetio globalne prognoze i uznemirio financijska tržišta. Je li ovom dogovorom izbjegnuta globalna recesija?

SAD je pristao sniziti dodatne carine na kinesku robu sa 145 na 30 posto, dok će Kina smanjiti carine sa 125 na deset posto. Carine uvedene prije 2. travnja, uključujući one iz razdoblja prvog mandata bivšeg američkog predsjednika Donalda Trumpa, kao i određena ograničenja poput ukidanja izuzeća za pošiljke male vrijednosti, za sada ostaju na snazi.

Tko je pobjednik i je li dogovorom dvaju najvećih svjetskih gospodarstava izbjegnuta globalna recesija - komentirali su gosti jutrošnje emisije Hrvatskog radija 'U mreži Prvog'.

'Sasvim sigurno nije kraj carinskog sukoba, ne možemo još govoriti o ratu, s obzirom na to da se još nimalo nije povukla retorika na američkoj strani oko ključne riječi, a to je potpuno razdvajanje od Kine. To će se nastaviti u određenim oblastima, kao što su visoka tegnologija, mikročipovi, sve što ima veze s industrijskim granama koje nose digitalizaciju novoga doba i elektrifikaciju, sve gdje je već Amerika počela zaostajati iza Kine. Ovo je sasvim sigurno olakšanje', rekla je Zorana Baković, specijalna dopisnica za Aziju lista Delo.

'Ne može se reći tko je pobjednik. Trump je napravio kaos, a sada svijetu predstavlja da ga spašava od tog kaosa, što je apsurdno. Tržište se ispostavilo jedinim pravim pregovaračem s najvećim svjetskim silama. Tržište je to koje je natjeralo jedne i druge na pregovore. Tko je prvi trepnuo to, to je nebitno. Svijet će nakon ovoga lakše disati, ali više se neće nikada potpuno oporaviti, morat će ići drugim putovima i tražiti ozbiljne alternative za dosadašnji trgovinski poredak', dodala je Baković.

'Generalni plan postoji. Očito je da postoji velika žeja da se kinesko i američko tržište razdvoje, da se te industrije iz Kine vrate u Ameriku. Tu se većinom neće raditi o povratku poslova, jer će se sve mehanizirati. Ali pitanje je koliko je u ovim mikro događajima bilo plana i što se htjelo napraviti, osim ovog kaosa', ustvrdio je Zvonimir Stopić, profesor na Sveučilištu Capital Normal u Pekingu.

'Amerika osjeća da je njeno lidersko, prvo mjesto u svijetu u opasnosti. Ono dolazi iz ekonomskog jačanja Kine i ona želi zaustaviti tu liberalnu svjetsku trgovinu koja sad odgovara Kini, zato su te carine. Ovo je geoekonomika. Ja mislim da ovo nije kraj rata nego primirjee', naglasio je Ljubo Jurčić, ekonomski analitičar.