Nova fotografija pape Lava XIV. prikazuje ga kako stoji uz freske koje prikazuju prethodne papinske posjete slici Djevice Marije u svetištu Naše Majke Dobrog Savjeta, kao podsjetnik na mjesto na kojem se molio dva dana nakon izbora za papu
No za nekolicinu njegove braće, koja služe u bazilici u selu na vrhu brda, on je još uvijek jednostavno 'otac Bob', ali predstavlja to i za blisko povezanu globalnu zajednicu augustinaca. Poznavali su ga još dok je bio njihov generalni poglavar, profesor u sjemeništu ili jednostavno subrat u crnoj odori s debelim pojasom i velikim ogrtačem s kapuljačom, piše Independent.
U svom prvom javnom nastupu kao papa, Lav je sebe nazvao augustincem, istaknuvši na neuobičajen način pripadnost svome redovničkom redu.
'S ocem Robertom, tadašnjim časnim generalnim priorom, morali smo promijeniti način obraćanja, ali otac Bob... shvaćamo da se osoba nije nimalo promijenila — on je i dalje isti čovjek', rekao je velečasni Alberto Giovannetti (78), rodom iz Genazzana, gradića u šumovitim brdima izvan Rima, koji je ušao u sjemenište sa svega jedanaest godina.
Prisjeća se dana iz 2001., kada se borio s teretom nove odgovornosti, a tadašnji generalni prior Prevost ga je utješio. 'Dao mi je hrabrosti: 'Ostani smiren. Što se osjećaš manje dostojnim, to si zapravo spremniji.' To je bila poruka', rekao je Giovannetti. 'Vjerujem da ga upravo ta istinska poniznost vodi i danas — ona ne proizlazi iz osjećaja slabosti, već iz svijesti da nisi sam.'
Augustin i bratstvo u vodstvu
Taj stil bratstva u vodstvu bio je temeljni za svetog Augustina, a on je nadahnuo red što se našao u središtu pozornosti još od prvog Papinog javnog blagoslova iz bazilike svetog Petra.
'Izričito je izjavio: 'Ja sam sin Augustina. Ja sam augustinac.' To nas je sve ispunilo ponosom. Osjećamo se kao Papina braća', rekao je velečasni Pasquale Cormio, rektor rimske bazilike svetog Augustina.
Njegov prethodnik Franjo bio je isusovac koji je uzeo ime po utemeljitelju franjevačkog reda. Isusovci su poznati po svojoj intelektualnoj snazi, a franjevce mnogi cijene zbog njihove jednostavne dobrotvornosti.
Augustinci pak predstavljaju zanimljiv paradoks — iako su skromni poput svojih prosjačkih početaka iz sredine 13. stoljeća, njihova duhovna loza vodi do jednog od najutjecajnijih mislilaca u povijesti kršćanstva i zapadne civilizacije. Sada braća vjeruju da će 'otac Bob' unijeti duh svetog Augustina u šire djelovanje Crkve.
Augustinska duhovnost
'Augustinska duhovnost temelji se na riječima svetog Augustina — jedno srce, jedna duša usmjerena Bogu, odnosno jedinstvu', rekao je velečasni Lizardo Estrada, učenik sadašnjeg pape u sjemeništu. 'Sažeto rečeno, četiri su ključne riječi: zajedništvo, nutrina, milosrđe i poslušnost.'
Za augustince duhovni život započinje traganjem za istinom kroz Sveto pismo i sakramente, prepoznavanjem Božje prisutnosti u vlastitom srcu — toj nutrini — i prenošenjem te spoznaje drugima.
'Ne možeš svakodnevno slaviti Gospodina, moliti se, a da ne prepoznaš Boga u ranjivima, poniznima, u radnicima na poljima, u amazonskim narodima', rekao je Estrada, danas glavni tajnik Biskupske konferencije Latinske Amerike i Kariba. 'Ne možeš spoznati Boga u sebi, a ostati zatvoren u tom znanju.'
Red je oduvijek bio u pokretu — sveti Augustin bio je 'tragač' koji je uveo pojam introspekcije kao puta do sreće. Rođen u današnjem Alžiru u 4. stoljeću, prigrlio je vjeru svoje majke tijekom putovanja Italijom, a kasnije napisao neka od najvažnijih duhovnih i filozofskih djela u povijesti.
Njegove misli o slobodnoj volji i predestinaciji, pravoj vjeri i krivovjerju, pa čak i pitanju vodstva, roda i seksualnosti, i dalje oblikuju zapadnu misao, rekla je Colleen Mitchell, znanstvenica s Augustinskog instituta Sveučilišta Villanova.
Augustinci od srednjeg vijeka do danas
Kako su ga slijedile i muške i ženske zajednice, sveti Augustin napisao je temeljna pravila reda, a ona su osam stoljeća kasnije papinskom odredbom dodijeljena srednjovjekovnim pustinjacima iz Toskane da bi se ujedinili u jednu redovničku zajednicu.
Danas red broji oko 3000 braće u 50 zemalja, upravlja sveučilištima poput Villanove u Pennsylvaniji i odgaja oko 150.000 učenika u augustinskim školama diljem svijeta.
Augustinci vode misije u Africi, šire se u Aziji i upravljaju crkvama bogatim umjetninama diljem Europe, uključujući firentinsku crkvu Santo Spirito, u kojoj je mladi Michelangelo isklesao raspelo kao znak zahvalnosti jer su mu braća omogućila da u njihovoj bolnici uči anatomiju, rekao je generalni prior, velečasni Alejandro Moral.
'Traganje za istinom ključno je, jer kako kaže sveti Augustin — istina nije ni moja, ni tvoja, ona je naša. I zato moramo zajedno razgovarati kako bismo je pronašli, i kad je pronađemo, hodati zajedno, jer oboje želimo slijediti istinu', rekao je Moral za Associated Press iz rimskog sjedišta reda.
Papa brat
Velik, ali skroman kompleks reda smješten je uz veličanstvenu kolonadu koja obuhvaća Trg svetog Petra. Vesela braća okupila su se uz prozore, kličući kad je Lav proglašen papom. Nekoliko dana kasnije on im se pridružio na ručku iznenađenja i proslavi rođendana jednog od braće, pokazujući koliko cijeni zajedništvo — temelj ponosa augustinskog reda.
'On vam ulijeva osjećaj opuštenosti. Ima tu sposobnost bliskosti... uvijek me time dojmio, već kao generalni prior, a zadržao je isti stil i kao kardinal i sada kao papa', rekao je velečasni Gabriele Pedicino, provincijal za Italiju. Dodao je da je pronalaženje jedinstva u različitosti još jedan stup augustinske misli te vjeruje da će ga Lav nastojati snažno promovirati.
'Različitost među braćom — vjerujem da će Papa raditi na tome da unutar Crkve, ali i šire, naučimo prepoznavati drugoga, onoga koji je drukčiji, ne kao prijetnju, ne kao neprijatelja, već kao osobu koju treba voljeti, koja naš život čini bogatijim i ljepšim', rekao je Pedicino.
'U jednom Kristu, mi smo jedno'
Mnogi su braća nadahnuta Papinim motom In illo uno unum — latinskim izrazom koji znači 'u jednom Kristu, mi smo jedno', preuzetim iz propovijedi svetog Augustina o kršćanskom jedinstvu.
Augustin je živio u doba dubokih podjela. Tisuću godina kasnije bivši augustinac Martin Luther pokrenuo je protestantsku reformaciju, razdvojivši se od Katoličke crkve. Danas, dok se Crkva suočava s novim oblicima polarizacije, snažno odjekuje poruka o obnovi temeljnog jedinstva usmjerenog na Krista.
'Nismo bolji od drugih. Svi smo jednaki. Kada uđemo u dijalog, moramo to činiti s dubokim poštovanjem prema drugima', rekao je Moral. 'Vjerujem da je to srž naše misije — slušati, poštovati i voljeti. Papa Lav utjelovljuje tu izravnu jednostavnost.'