Nekoliko kardinala ipak je otkrilo kako se mijenjalo raspoloženje tijekom glasanja o izboru novog pape. Osim Parolina i Prevosta, šanse je imao i mađarski kardinal, no dva trenutka su nagnala ostale da ipak svoju podršku daju Prevostu, odnosno papi Lavu XIV.
Američki kardinal Robert Francis Prevost proteklog je tjedna odabran kao nasljednik svetog Petra, odnosno papa Lav XIV. Sam njegov izbor je potaknuo brojna pitanja, s obzirom na to da je nakon prvog glasanja u prednosti bio talijanski kardinal Pietro Parolin.
Novinari New York Timesa polako su rekonstruirali tijek konklave prema izjavama nekolicine kardinala koji su sudjelovali u izbornom procesu iza zatvorenih vrata. Naravno, kardinali zbog pravila tajnosti ne iznose detalje o glasanju, ali su ipak nešto otkrili o zbivanjima u Sikstinskoj kapeli.
Ispada da se ključni trenutak dogodio u srijedu navečer. Vjernici diljem svijeta primijetili su da je dim iz Sikstinske kapele pušten prekasno. Naime, prvo glasanje je umalo bilo odgođeno, jer je prva misa trajala gotovo sat vremena, a do 19.30 glasanje nije počelo.
Trojica favorita
Kardinal Parolin, koji je vodio konklavu, upitao je ostale žele li odgoditi glasanje za sutra ujutro. 'Nismo večerali, nije bilo čak ni pauze za WC, ali odlučili smo da želimo glasati', otkrio je kardinal Pablo Virgilio David s Filipina.
Južnokorejski kardinal Lazarus You Heung-sik otkrio je da je u prvom glasanju nekoliko kardinala osvojilo vrlo velik broj glasova. Osim Parolina i Prevosta, u igri je bio i mađarski kardinal Péter Erdő, koji je imao dobro zaleđe u konzervativnom dijelu Crkve.
Parolin je još te večeri postao svjestan da možda neće postati papa. Talijanski su svećenici navodno bili podijeljeni. 'Neke od kardinala uznemirilo je to što nije dovoljno naglasio važnost suradničkih sastanaka kojima je Franjo davao prioritet za upravljanje Crkvom', govore izvori New York Timesa.
'Kako ovo funkcionira?'
Podrška kardinalu Erdőu ipak nije bila dovoljno snažna, pa se iz drugog plana pojavio Prevost. Dio kardinala koji su sudjelovali na konklavi priznao je da nisu ni znali njegovo ime. 'Azijski Franjo', filipinski kardinal Luis Antonio Tagle, priznao je da ga je Prevost uoči konklave upitao: 'Kako ovo funkcionira?'
Tijekom zajednički večera, američki se kardinal suzdržavao od uplitanja u bilo kakve spletke ili politikanstvo. No, po riječima kardinala Davida, drugog dana konklave se 'transformirao u moćnu silu koja je ostavila malo prostora za suparničke kandidature i ideološke tabore'.
Petog dana konklave je Prevost ždrijebom određen da vodi dnevne sastanke prije novog glasanja. U tom trenutku su se oko njega počeli okupljati drugi kardinali, nastojeći ga bolje upoznati.
Okrenuli leđa 'crkvenom birokratu'
Engleski kardinal Vincent Nichols objasnio je da su se kardinali okrenuli Prevostu zbog pastoralnog iskustva, srca misionara i teološke dubine, za razliku od Parolina koji je crkveni birokrat. 'Nismo glupi', poručio je Nichols.
Tijekom drugog i trećeg glasanja u četvrtak, slika se razbistrila. Parolin je na ručak otišao s 49 glasova, a Prevost s 38. No, nakon četvrtog glasovanja Prevost je došao do potrebnih 89 glasova, odnosno dvije trećine potrebnih glasova, u Sikstinskoj su kapeli odjeknule ovacije.
Gotovo svi kardinali su bili na nogama, 'a on je ostao sjediti! Netko ga je morao podići. Svima su nam se oči napunile suzama', prisjetio se kardinal David, dodavši da ih je Parolin morao zamoliti da sjednu kako bi se nastavilo brojenje glasova.
Filipinski kardinal Tagle, kojeg je novopečeni papa Lav XIV. upitao 'kako to funkcionira', prema vlastitom priznanju mu je poručio: 'Ako postoji išta što želite promijeniti u vezi s pravilima konklave, sada je sve u vašim rukama.'