poginulo 298 ljudi

Rusija je odgovorna za obaranje leta MH17: Avion je pogođen raketom zemlja-zrak

13.05.2025 u 10:30

Bionic
Reading

Zrakoplovno vijeće Ujedinjenih naroda presudilo je da je Rusija odgovorna za obaranje zrakoplova Malaysia Airlinesa na letu MH17, u kojem je 2014. godine poginulo 298 ljudi

Zrakoplov Boeing 777, poznat pod brojem leta MH17, letio je 17. srpnja 2014. na liniji Amsterdam – Kuala Lumpur, na visini od 33.000 stopa, kada je iznad ukrajinske regije Donjeck pogođen ruskom raketom zemlja-zrak. U tom je trenutku u istočnoj Ukrajini bjesnio sukob između proruskih separatista i ukrajinskih vladinih snaga.

Let MH17 srušio se u blizini ukrajinskog sela Hrabove, a svih 298 putnika i članova posade je poginulo. Među žrtvama bilo je 196 nizozemskih državljana, 38 Australaca, 10 Britanaca, kao i državljani Belgije i Malezije.

Presudu je u ponedjeljak donijelo Vijeće Međunarodne organizacije civilnog zrakoplovstva (ICAO), sa sjedištem u Montrealu, koje ima 193 države članice. Zaključilo je da Rusija 'nije ispunila svoje obaveze prema međunarodnom zračnom pravu zbog obaranja leta MH17'. Tužbu su pokrenule Australija i Nizozemska.

Srušen zrakoplov MH 17 u istočnoj Ukrajini
  • Srušen zrakoplov MH 17 u istočnoj Ukrajini
  • Srušen zrakoplov MH 17 u istočnoj Ukrajini
  • Srušen zrakoplov MH 17 u istočnoj Ukrajini
  • Srušen zrakoplov MH 17 u istočnoj Ukrajini
  • Srušen zrakoplov MH 17 u istočnoj Ukrajini
    +4
Srušeni MH17 Izvor: Profimedia / Autor: Profimedia

Rusija i dalje odbacuje odgovornost

Vijeće je također ocijenilo da su optužbe protiv Rusije 'činjenično i pravno utemeljene' te najavilo da će razmotriti koji bi oblik odštete bio primjeren, a Moskva i dalje odbacuje svaku odgovornost.

Iako ICAO postavlja globalne zrakoplovne standarde, nema ovlasti za provedbu presuda ili sankcija – njegova uloga je normativna, a ne regulatorna.

'Ova odluka predstavlja važan korak prema utvrđivanju istine, postizanju pravde i osiguravanju odgovornosti za sve žrtve leta MH17, njihove obitelji i voljene', izjavio je nizozemski ministar vanjskih poslova Caspar Veldkamp. 'Dodatno se ovom odlukom međunarodnoj zajednici šalje jasna poruka: države ne mogu nekažnjeno kršiti međunarodno pravo.'

Australska ministrica vanjskih poslova Penny Wong poručila je da je Vijeće ICAO-a 'podržalo temeljno načelo po kojemu se oružje ne smije koristiti protiv civilnih zrakoplova'.

'Pozivamo Rusiju da se konačno suoči sa svojom odgovornošću za ovaj užasan čin nasilja i plati odštetu za svoje nečuveno ponašanje, kako to zahtijeva međunarodno pravo. Premda ne možemo ublažiti tugu onih koji su ostali iza poginulih, i dalje ćemo biti uz njih u njihovoj tuzi, tražeći pravdu za ovaj užasan čin.'

Moskva odbila izručiti krivce

Godine 2022. nizozemski je sud u odsutnosti osudio dvojicu Rusa i Ukrajinca na doživotni zatvor zbog njihove uloge u rušenju zrakoplova. Moskva je tu presudu odbacila kao 'skandaloznu' i poručila da neće izručiti svoje državljane.

Nizozemska je vlada potrošila više od 158 milijuna funti na rješavanje posljedica tragedije – od povratka posmrtnih ostataka žrtava, preko međunarodne istrage, do kaznenog progona odgovornih.

Godine 2023. međunarodni istražni tim iz Nizozemske, Australije, Ukrajine, Malezije i Belgije objavio je da postoje 'snažne indicije' da je ruski predsjednik Vladimir Putin osobno odobrio isporuku raketnog sustava kojim je zrakoplov oboren.