ANALIZA

Hrvatski analitičar o sporazumu: 'Da sam na ruskoj strani, zabrinuo bih se... Vrag se krije u detaljima'

02.05.2025 u 09:49

Bionic
Reading

Mislim da je ovaj sporazum puno bitniji i jači za ukrajinsku stranu. Nema puno sigurnosna jamstva, ali o njima se govori u sporazumu, rekao je profesor Akrap

Profesori Gordan Akrap i Robert Barić, sučelili su na HRT-u "U mreži Prvog" stavove o potpisanom sporazumu o mineralima između SAD-a i Ukrajine. Akrap je ustvrdio kako sporazum služi kao dobra osnova za daljnji razvoj odnosa Washingtona i Kijeva, dok Barić tvrdi kako je ta interpretacija preoptimistična.

- U ovom trenutku, sporazum ima samo simbolično značenje. To je sporazum o investicijskom fondu. Uopće nije ono što je Donald Trump tražio, a to je neometana eksploatacija ukrajinskih bogatstava, posebno rijetkih minerala, rekao je profesor s FPZG-a Robert Barić.

Vrlo je sličan, kako kaže, "sporazumu kojeg je Ukrajina 2021. sklopila s Europskom unijom". - SAD i Ukrajina imaju po 50 posto udjela u sporazumu. Prvih 10 godina će se koristiti isključivo za financiranje Ukrajine. On i dalje nema nikakva sigurnosna jamstva. Sve ovisi o tome što će biti idući korak. Za Kijev je ovo sporazum koji treba poslužiti kao osnova za strateško partnerstvo sa SAD-om, ali ne na način da Ukrajina bude opljačkana i ne dobije ništa, kazao je.

Ključno je, kako je istaknuo, "što će uraditi Trump, jer je ostavio mogućnost daljnjeg pružanja vojne pomoći". - Financial Times je prije nekoliko dana dao zanimljiv komentar, a to je da se Trumpova administracija iz svega želi izvući jer se za 100 dana očito ne može riješiti cijela stvar, rekao je. Pred Washingtonom su dva izbora, tvrdi Barić. - Da se potpuno dignu ruke ili da se naprave minimalni pomaci, Trump proglašava pobjedu i povlači se, kazao je. - Ostat će neka vrsta potpore, npr. - naoružanje, ali to će plaćati Ukrajina i europski saveznici, dodao je.

Akrap: Sporazum je jako dobar za Ukrajinu

Profesor Gordan Akrap sa Sveučilišta obrane i sigurnosti "dr. Franjo Tuđman", istaknuo je kako sporazum ima više dimenzija. - Ovakvi sporazumi imaju više dimenzija. Imaju značajniju politički dimenziju, a vrag se krije u detaljima. U čl. 3. st. 4. se navodi da stranke izražavaju spremnost na suradnju i demonstraciju da će SAD dati Ukrajini punu potporu ukrajinskoj sigurnosti, napretku i obnovi, rekao je. Na više mjesta se ponavlja, istaknuo je, "da je do razaranja i uništenja došlo zbog ruske agresija, a na dva mjesta se govori da je sporazum u funkciji jačanja suvereniteta, slobode i otpornosti Ukrajine u dugoročnom razdoblju. To su stvari oko kojih bih se ja zabrinuo da sam na ruskoj strani.

- Čl.10. govori o tome da će se dodatna pitanja riješiti posebnim amandmanima. Mislim da je ovaj sporazum puno bitniji i jači za ukrajinsku stranu. Nema puno sigurnosna jamstva, ali o njima se govori u sporazumu, rekao je.

Barić se nije složio s Akrapom te je ustvrdio kako sporazum sadrži fraze. - Lijepo je što je kolega rekao, ali to su sve fraze. Trump je pod pritiskom Republikanaca koji žele oštriji stav prema Moskvi, jer Trump je u 100 dana pregovora doslovno poništio sve prednosti jačeg američkog položaja, doveo je u pitanje savezništva i postavio takve zahtjeve da je pitanje hoće li se SAD-u kao savezniku u budućnosti vjerovati, rekao je. Osvrnuo se i na strategiju "obrnutog Kissingera" koju zagovaraju pojedini američki političari (op. a. odvajanje Rusije od Kine na način kako je Kina odvojena od SSSR-a u Hladnom ratu).

Ustvrdio je kako nije velik optimist, a nije mu ni "jasno kakav 'deal' Trump misli napraviti s Rusijom, zemljom koja je ekonomski slabija od Italije". - To je jedna lijepa fantazija koja nema stvarnog utiska. Vladimir Putin to pažljivo gleda. Odugovlačio je, nema žestoke reakcije na sporazum i on će tako nastaviti s obzirom na to da je pokrenuo proljetnu ofenzivu koja će prijeći u ljetnu, kazao je.