SAD će investirati 10 milijardi dolara (8.5 milijardi eura) za misije na Mjesec s kojima se baš ne slaže Elom Musk kojemu je cilj - Mars
Američki Senat usvojio je odluku o dodjeli dodatnih 10 milijardi dolara NASA-i, čime su osigurana sredstva za nastavak lunarnog programa Artemis, ali bez uključivanja kompanije SpaceX Elona Muska.
Riječ je o značajnom političkom i tehnološkom potezu koji potvrđuje da američka vlada želi zadržati kontrolu nad razvojem svemirskih misija kroz javne projekte, čak i ako to znači ignoriranje privatnog sektora koji se sve više nameće kao konkurencija, izvještava Euronews.
Fokus na SLS
Najveći dio sredstava, gotovo polovica ukupnog iznosa, namijenjen je za izradu dviju novih raketa Space Launch System (SLS) koje će služiti za misije Artemis IV i V. Ove rakete, koje je NASA razvila tijekom proteklog desetljeća, i dalje su temelj strategije američkog svemirskog programa za povratak ljudi na Mjesec.
SLS je trenutačno jedina raketa s ljudskom posadom sposobna obaviti let do Mjeseca, što je ujedno i ključni argument u njezinu obranu, unatoč sve glasnijim kritikama.
Elon Musk, čelnik SpaceX-a, više je puta javno osporavao opravdanost SLS-a, navodeći kako je riječ o nerazumno skupoj raketi koja nije višekratno upotrebljiva. Prema njegovim riječima, 'svaki lansirni ciklus praktički uništava milijarde dolara', za razliku od SpaceX-ove tehnologije, koja se temelji na ponovnoj upotrebljivosti.
Senat je dodatno osigurao značajna sredstva za izgradnju lunarne svemirske postaje Gateway, koja će kružiti oko Mjeseca i služiti kao svojevrsna odskočna daska za dugotrajnije misije na površini. Gateway se pozicionira kao ključna komponenta dugoročnog plana o trajnom ljudskom prisustvu na Mjesecu, a njezin razvoj uključuje suradnju s brojnim međunarodnim partnerima, uključujući i Europsku svemirsku agenciju (ESA).
Složen politički kontekst
Ta odluka dolazi u trenutku narušenih odnosa između Elona Muska i predsjednika Donalda Trumpa. Upravo je Trumpova administracija u prvotnom nacrtu proračuna predložila znatna rezanja sredstava za program Artemis, što je izazvalo zabrinutost kako u SAD-u, tako i među europskim partnerima.
Kritičari su upozorili da bi rezovi mogli usporiti ili potpuno zaustaviti planirane lunarne misije, a time i ugroziti međunarodnu suradnju. Europska svemirska agencija ključni je partner u izradi svemirskih modula za letjelicu Orion i komponenata za postaju Gateway, pa bi smanjenje američkog proračuna imalo direktne posljedice na europsku svemirsku industriju.
Europski dužnosnici izrazili su zabrinutost da bi gubitak financiranja značio prekid kontinuiteta europskog prisustva u cislunarnom prostoru. Upozoreno je i na moguće zatvaranje proizvodnih linija i prekid suradnje na projektu Gateway, čime bi se narušila međunarodna ravnoteža u budućem istraživanju svemira.
Uz sredstva za SLS i Gateway, novi NASA-in proračun uključuje i financiranje niza drugih važnih projekata. Među njima su planovi za povratak uzoraka s Marsa, kontinuirana uporaba svemirske letjelice Orion, produženje misija na Međunarodnoj svemirskoj postaji, kao i modernizacija američkih svemirskih centara.