TikTokov utjecaj na tržište kratkih videa se pojačava, a najveće svjetske tehnološke platforme utrkuju se kako bi ga sustigli. Dosad nitko nije uspio ponoviti uspjeh kineske tvrtke
Od globalnog lansiranja 2016. godine, TikTok u vlasništvu ByteDancea prikupio je preko 1,12 milijardi aktivnih korisnika mjesečno diljem svijeta.
Uspjeh te aplikacije preoblikovao je krajolik društvenih medija, prisiljavajući konkurente poput Meta Platforms i Googlea na promjenu strategije i taktike oko kratkih videa.
Platforme poput Instagram Reelsa i YouTube Shortsa agresivno su se proširile, lansirajući nove značajke, alate za kreatore, pa i razmatrajući zasebne aplikacije. LinkedIn, tradicionalno profesionalna mrežna stranica, također eksperimentira s feedovima u stilu TikToka.
Budući se TikTok nastavlja razvijati, dodajući značajke poput integracija e-trgovine i duljih videa, ostaje pitanje mogu li konkurenti pratiti.
Stručnjaci kažu kako do sada nitko nije uspio parirati TikTok-ovoj algoritamskoj preciznosti.
Tamna strana uspjeha
Ali, postoji i tamna strana ovog rasta.
Kako potrošnja kratkog sadržaja raste, stručnjaci upozoravaju na smanjenje raspona pažnje i rastuće zabrinutosti za mentalno zdravlje, posebno među mlađim korisnicima. Ukazuju na poremećene obrasce spavanja i povećanu razinu anksioznosti povezanu s beskrajnim navikama skrolanja.
Unatoč vrtoglavom angažmanu, monetizacija kratkih videa i dalje je teška bitka. Za razliku od dugog YouTube sadržaja, gdje se oglasi mogu umetati, kratki isječci nude ograničen prostor za oglašivače. I kreatori osjećaju pritisak. Nikad nije bilo lakše postati viralan i teže to pretvoriti u održiv posao.
Prošle godine TikTok je, prema procjenama, generirao 23,6 milijardi američkih dolara prihoda od oglašavanja. Ipak, čak i s ovim rastom, mnogi kreatori i dalje zarađuju samo nekoliko dolara na milijun pregleda. YouTube Shorts plaća otprilike četiri američka centa na 1000 pregleda, što je manje od dugog videa.
Instagram se oslanjao na partnerstva s brendovima i nove alate poput Trial Reelsa, koji omogućuju kreatorima da eksperimentiraju sa sadržajem tako što u početku dijele videozapise samo s onima koji ih ne prate, dajući im način niskog rizika za testiranje novih formata ili ideja prije nego što odluče hoće li ih podijeliti s punom publikom.
Meta i YouTube spremni su preuzeti do 50 posto preraspodijeljenog oglašivačkog novca ako se TikTok suoči s ograničenjima u SAD-u, piše CNBC.