BILO JE SVEGA

Nije Messi ni Modrić, već – AI: Humanoidni roboti zaigrali nogomet, pogledajte taj kaos

01.07.2025 u 05:00

Bionic
Reading

Nije to bio Lionel Messi ni Luka Modrić, ali je bila – umjetna inteligencija. U subotu je u Pekingu održan nesvakidašnji nogometni turnir: 3-na-3 utakmica u kojoj su na teren 'istrčali' humanoidni roboti, vođeni isključivo algoritmima. Rezultat? Kombinacija tehnološkog uspjeha i komične nespretnosti – nešto između prvog dana nogometne škole i futurističkog showa

Turnir pod nazivom RoBoLeague okupio je humanoidne robote koji su, bez ljudske intervencije, samostalno igrali utakmice. Svaki igrač opremljen je naprednim vizualnim senzorima koji mu omogućuju da detektira loptu, prepozna prostor i pokuša reagirati u skladu s igrom.

Rezultat? Padovi, naguravanja, kašnjenja u reakcijama i povremena potreba za nosilima. Neki roboti su gubili ravnotežu nakon svakog dodira, drugi su zaboravili da postoji nešto što se zove obrana, a neki su se s loptom ponašali poput razmaženih juniora, ne dajući je ikome.

Ispod smijeha – ozbiljna industrija

I dok su gledatelji uživali u pomalo bizarnom prizoru, Kinezi su jasno pokazali koliko ozbiljno shvaćaju razvoj humanoidne robotike. Prema podacima Morgan Stanleya, Kina već ulaže 47 milijardi dolara godišnje u sektor, a do 2028. ta bi se brojka mogla udvostručiti na 108 milijardi. Predviđa se da će do 2050. Kina imati više od 300 milijuna humanoidnih robota – za usporedbu, SAD ih očekuje tek 77 milijuna.

'Očito je da kineska državna potpora 'utjelovljenoj umjetnoj inteligenciji' nadmašuje sve ostale zemlje', komentirao je Sheng Zhong iz Morgan Stanleya za NBC News. 'Njihova prednost u ovom području mogla bi postati toliko velika da će tek tada konkurencija početi ozbiljno reagirati.'

Ovo nije prvi eksperiment kineskih robota sa sportom. U travnju su humanoidni roboti sudjelovali u polumaratonu u Pekingu – samo šest ih je završilo utrku. A nogometni turnir u subotu bio je svojevrsna generalna proba za Svjetske igre humanoidnih robota, koje će se održati od 15. do 17. kolovoza 2025. u Pekingu. Natjecanja će uključivati gimnastiku, atletiku i, dakako, nogomet.

Bolji od kineskih ljudskih nogometaša

Prema riječima Chenga Haoua, osnivača tvrtke Booster Robotics koja stoji iza T1 robota korištenih na turniru, sport je idealan (teren) za testiranje hardverskih i softverskih sustava. 'Na igralištu roboti moraju donositi brze odluke, kretati se precizno i reagirati u stvarnom vremenu – sve to ubrzava razvoj algoritama', rekao je Cheng. No sigurnost ostaje ključna tema. 'Ako jednog dana zaigraju s ljudima, moramo garantirati da su potpuno sigurni', dodaje.

Kineska muška nogometna reprezentacija trenutačno je 94. na FIFA-inoj ljestvici i gotovo je sigurno da će propustiti sljedeće Svjetsko prvenstvo. Roboti, s druge strane, znaju barem zabaviti publiku i ponekad dati gol.

U finalu turnira slavila je ekipa THU Robotics s Tsinghua sveučilišta, pobijedivši Mountain Sea tim s Poljoprivrednog sveučilišta rezultatom 5:3. Bilo je golova, bilo je padova, bilo je navijanja i nitko se nije žalio na sudačke odluke.