Rezultati novog istraživanja sugeriraju da ambroksol može zaštititi funkciju mozga, posebno kod osoba s genetskim rizikom. To je obećavajući novi pravac liječenja gdje trenutno postoje vrlo ograničene mogućnosti
Današnji sirup protiv kašlja mogao bi postati sutrašnji lijek za Parkinsonovu bolest. Novo istraživanje u Ujedinjenom Kraljevstvu dodatno potvrđuje da ambroksol, čest sastojak sirupa protiv kašlja, možda može usporiti napredovanje Parkinsonove bolesti.
Znanstvenici iz St. Joseph’s Health Care London proveli su jednogodišnju pilot-studiju s 55 pacijenata koji su patili od Parkinsonove bolesti povezane s demencijom. Lijek se pokazao sigurnim za primjenu, a simptomi bolesti kod pacijenata, posebice onih genetski osjetljivijih, možda su ostali stabilni. U drugim dijelovima svijeta već su u tijeku veća klinička ispitivanja ambroksola za liječenje Parkinsonove bolesti i srodnih demencija.
'Naši rezultati sugeriraju da ambroksol može zaštititi funkciju mozga, posebno kod osoba s genetskim rizikom. To je obećavajući novi pravac liječenja, gdje trenutno postoje vrlo ograničene mogućnosti,' rekao je autor studije dr. Stephen Pasternak, kognitivni neuroznanstvenik iz Lawson Research Institute.
Od sirupa protiv kašlja do borca protiv neurodegeneracije
Ambroksol se obično koristi kao ekspektorans u sirupu za kašalj — razrjeđuje sluz i olakšava iskašljavanje kod respiratornih bolesti. No, znanstvenici sada sumnjaju da bi mogao utjecati i na ključni uzrok Parkinsonove bolesti: nakupljanje abnormalnog proteina alfa-sinukleina u mozgu.
Ranija istraživanja pokazala su da ambroksol može povećati razinu GCase-a (glukocerebrozidaza), proteina koji pomaže u 'čišćenju otpada' iz mozga. Kod osoba s Parkinsonovom bolešću razina GCase-a opada, dok se alfa-sinuklein nakuplja. Genetske mutacije koje utječu na GCase dodatno povećavaju rizik od bolesti. Ideja je da ambroksol povećanjem GCase-a može smanjiti alfa-sinuklein i time usporiti napredovanje bolesti, piše Gizmodo.
Što je pokazala nova studija?
U istraživanju su pacijenti svakog dana u 12 mjeseci putem tableta dobivali placebo ili visoke doze ambroksola. Nisu zabilježeni teži neželjeni učinci, a najčešće nuspojave bile su gastrointestinalne.
Kod pacijenata koji su dobivali placebo, simptomi demencije i psihički simptomi Parkinsonove bolesti su se pogoršali, a razine GFAP-a (biomarker oštećenja mozga) su porasle. Kod onih koji su uzimali ambroksol, stanje se nije pogoršalo i simptomi su ostali stabilni.
'Ova rana faza istraživanja pruža nadu i postavlja čvrst temelj za veće studije,' rekao je Pasternak.
Ipak, rezultati nisu donijeli jednoznačan uspjeh: nije zabilježena razlika u kognitivnim sposobnostima između dviju skupina. No, kod osoba s genetskim mutacijama koje utječu na GCase, moguće je da se kognicija poboljšala, iako je uzorak bio premalen da bi se izvukli čvrsti zaključci.
Što slijedi?
Unatoč ograničenjima, ambroksol je izazvao veliki interes. Trenutno su u tijeku najmanje tri klinička ispitivanja koja testiraju ambroksol kod Parkinsonove bolesti i srodnih stanja. Najveća studija uključuje više od 300 pacijenata i traje dvije godine. Ako se pokaže uspješnim, ambroksol bi mogao postati prvi lijek koji usporava uništavanje živčanih stanica kod Parkinsonove bolesti.