METHANESAT

Bezosov Eko-satelit vrijedan 88 milijuna dolara izgubljen u svemiru

07.07.2025 u 08:38

Bionic
Reading

Eko satelit sufinanciran sa 88 milijuna dolara iz fond Jeffa Bezosa trebao je iz orbite detektirati izvore metana na Zemlji

MethaneSAT, satelit projektiran za praćenje emisija metana diljem svijeta i financiran djelomično od strane milijardera Jeffa Bezosa, nestao je iz orbite nakon samo 15 mjeseci. Projekt vrijedan 88 milijuna dolara sada se smatra izgubljenim u svemiru.

Environmental Defense Fund (EDF), organizacija koja je lansirala satelit u ožujku 2024., objavila je njegovu 'smrt' 1. srpnja. MethaneSAT je iznenada prestao slati signale 20. lipnja, a tim za operacije nije uspio ponovno uspostaviti kontakt. EDF sada vjeruje da je satelit ostao bez energije. Glavni znanstvenik EDF-a i voditelj misije Steven Hamburg rekao je za Science da nije bilo nikakvih upozorenja:

'Ovo mi nije bio jedan od najboljih tjedana u zadnje vrijeme,' priznao je.

Satelit je trebao 'promijeniti pravila igre'

MethaneSAT je u vrijeme lansiranja bio najavljivan kao 'igrač koji mijenja pravila igre' u borbi protiv klimatskih promjena. Njegova misija bila je identificirati izvore metanskih emisija, posebice onih iz industrije fosilnih goriva. Metan je , podsjetimo, izrazito snažan staklenički plin. Prema podacima EPA-e, tijekom 100 godina zarobi 28 puta više topline od ugljičnog dioksida.

Iako znanstvenici znaju da glavni izvori metana dolaze iz poljoprivrede, proizvodnje fosilnih goriva i otpadnih deponija, preciznije lociranje pojedinačnih izvora je otežano. Zahvaljujući 100 milijuna dolara donacije iz Bezos Earth Funda, MethaneSAT je razvijen kao alat za detekciju manjih emisija s visokom preciznošću, što ga je činilo jedinstvenim.

U odnosu na druge satelite poput Sentinel-5 Europske svemirske agencije, MethaneSAT je mogao snimati detaljnije podatke s cijelih naftnih i plinskih polja, identificirajući 'curenja' plina s neviđenom rezolucijom. 'Zahvaljujući MethaneSAT-u, stekli smo ključne uvide u distribuciju i količinu metana koji se oslobađa u proizvodnim područjima,' navodi se u izjavi EDF-a. 'Također smo razvili iznimne sposobnosti za tumačenje tih mjerenja i njihovo prevođenje u procjene stvarnih emisija.'

Veliki gubitak

MethaneSAT je trebao ostati aktivan pet godina, orbitirajući Zemlju 15 puta dnevno i pružajući podatke koji su trebali biti besplatno dostupni vladama, tvrtkama, investitorima i javnosti skoro u stvarnom vremenu. Njegov rad bio je ključan za regulaciju emisija i razvoj transparentnosti u industriji fosilnih goriva.

No sada, kada je misija prerano okončana, EDF se nada da će ostavština satelita potaknuti nastavak borbe za okoliš. Organizacija planira obraditi i objaviti dodatne podatke koje je MethaneSAT prikupio, uključujući slike emisija metana u raznim regijama. EDF će također nastaviti dijeliti algoritme, softver i visoko precizne tehnologije razvijene u sklopu projekta s drugim partnerima i satelitskim misijama, piše Gizmodo.

Što dalje?

Trenutno nema planova za lansiranje novog MethaneSAT-a. 'Morat ćemo napraviti stanku,' rekao je Hamburg. 'Pretrpjeli smo gubitak. Imam tim koji je u ovaj projekt uložio srce i dušu - u nešto za što su mnogi tvrdili da je nemoguće.'

Unatoč tužnom završetku, MethaneSAT je ostavio značajan trag u znanosti i borbi za okoliš. 'Rješavanje klimatske krize zahtijeva hrabre poteze i preuzimanje rizika, a ovaj satelit bio vrhunac znanosti i tehnologije,' zaključio je EDF.