Eko satelit sufinanciran sa 88 milijuna dolara iz fond Jeffa Bezosa trebao je iz orbite detektirati izvore metana na Zemlji
MethaneSAT, satelit projektiran za praćenje emisija metana diljem svijeta i financiran djelomično od strane milijardera Jeffa Bezosa, nestao je iz orbite nakon samo 15 mjeseci. Projekt vrijedan 88 milijuna dolara sada se smatra izgubljenim u svemiru.
Environmental Defense Fund (EDF), organizacija koja je lansirala satelit u ožujku 2024., objavila je njegovu 'smrt' 1. srpnja. MethaneSAT je iznenada prestao slati signale 20. lipnja, a tim za operacije nije uspio ponovno uspostaviti kontakt. EDF sada vjeruje da je satelit ostao bez energije. Glavni znanstvenik EDF-a i voditelj misije Steven Hamburg rekao je za Science da nije bilo nikakvih upozorenja:
'Ovo mi nije bio jedan od najboljih tjedana u zadnje vrijeme,' priznao je.
Satelit je trebao 'promijeniti pravila igre'
MethaneSAT je u vrijeme lansiranja bio najavljivan kao 'igrač koji mijenja pravila igre' u borbi protiv klimatskih promjena. Njegova misija bila je identificirati izvore metanskih emisija, posebice onih iz industrije fosilnih goriva. Metan je , podsjetimo, izrazito snažan staklenički plin. Prema podacima EPA-e, tijekom 100 godina zarobi 28 puta više topline od ugljičnog dioksida.
Iako znanstvenici znaju da glavni izvori metana dolaze iz poljoprivrede, proizvodnje fosilnih goriva i otpadnih deponija, preciznije lociranje pojedinačnih izvora je otežano. Zahvaljujući 100 milijuna dolara donacije iz Bezos Earth Funda, MethaneSAT je razvijen kao alat za detekciju manjih emisija s visokom preciznošću, što ga je činilo jedinstvenim.
U odnosu na druge satelite poput Sentinel-5 Europske svemirske agencije, MethaneSAT je mogao snimati detaljnije podatke s cijelih naftnih i plinskih polja, identificirajući 'curenja' plina s neviđenom rezolucijom. 'Zahvaljujući MethaneSAT-u, stekli smo ključne uvide u distribuciju i količinu metana koji se oslobađa u proizvodnim područjima,' navodi se u izjavi EDF-a. 'Također smo razvili iznimne sposobnosti za tumačenje tih mjerenja i njihovo prevođenje u procjene stvarnih emisija.'
Veliki gubitak
MethaneSAT je trebao ostati aktivan pet godina, orbitirajući Zemlju 15 puta dnevno i pružajući podatke koji su trebali biti besplatno dostupni vladama, tvrtkama, investitorima i javnosti skoro u stvarnom vremenu. Njegov rad bio je ključan za regulaciju emisija i razvoj transparentnosti u industriji fosilnih goriva.
No sada, kada je misija prerano okončana, EDF se nada da će ostavština satelita potaknuti nastavak borbe za okoliš. Organizacija planira obraditi i objaviti dodatne podatke koje je MethaneSAT prikupio, uključujući slike emisija metana u raznim regijama. EDF će također nastaviti dijeliti algoritme, softver i visoko precizne tehnologije razvijene u sklopu projekta s drugim partnerima i satelitskim misijama, piše Gizmodo.
Što dalje?
Trenutno nema planova za lansiranje novog MethaneSAT-a. 'Morat ćemo napraviti stanku,' rekao je Hamburg. 'Pretrpjeli smo gubitak. Imam tim koji je u ovaj projekt uložio srce i dušu - u nešto za što su mnogi tvrdili da je nemoguće.'
Unatoč tužnom završetku, MethaneSAT je ostavio značajan trag u znanosti i borbi za okoliš. 'Rješavanje klimatske krize zahtijeva hrabre poteze i preuzimanje rizika, a ovaj satelit bio vrhunac znanosti i tehnologije,' zaključio je EDF.