Google se suočava s novim pritiskom europskih regulatora nakon što je skupina neovisnih izdavača podnijela antimonopolsku žalbu Europskoj komisiji zbog načina na koji tehnološki div koristi AI sažetke (AI Overviews) u svojoj tražilici. Izdavači tvrde da Google zloupotrebljava svoju tržišnu moć i traže hitne mjere kako bi se spriječila, kako kažu, 'nepopravljiva šteta' za neovisno novinarstvo
AI Overviews su Googleove automatski generirane sažetke koji se u rezultatima pretraživanja pojavljuju iznad tradicionalnih poveznica na web stranice. Ta funkcionalnost omogućuje korisnicima da odmah dobiju koncizne odgovore na svoja pitanja, ali izdavači upozoravaju da upravo taj sustav preusmjerava promet s njihovih stranica i ugrožava prihode.
U podnesku od 30. lipnja, organizacija Independent Publishers Alliance tvrdi da Google koristi materijale izdavača za generiranje sažetaka, ali istodobno njihov originalni sadržaj potiskuje niže na stranici rezultata pretraživanja, piše Reuters.
'Googleova osnovna usluga pretraživanja nepropisno koristi web sadržaj za AI sažetke u Google Searchu, što je već nanijelo i nastavlja nanositi značajnu štetu izdavačima, uključujući novinske kuće, u vidu gubitka prometa, čitanosti i prihoda', navodi se u žalbi.
Izdavači ističu i da nemaju mogućnost isključiti svoje materijale iz treniranja Googleovih velikih jezičnih modela ili iz indeksiranja za AI sažetke – a da pritom ne izgube vidljivost u običnim rezultatima pretraživanja.
Google: 'AI stvara nove prilike'
Iz Googlea odbacuju optužbe i tvrde da njihova tražilica svakodnevno upućuje milijarde klikova na web stranice širom svijeta. 'Nove AI funkcionalnosti u pretraživanju omogućuju ljudima da postavljaju još više pitanja, čime se stvaraju nove prilike za otkrivanje sadržaja i poslovanja', poručili su iz tvrtke.
Dodaju i da su tvrdnje o padu prometa često temeljene na 'vrlo nepotpunim i iskrivljenim podacima' te podsjećaju da promet web stranicama varira iz brojnih razloga, uključujući sezonsku potražnju, interese korisnika i redovita ažuriranja algoritama.
Žalbu uz Independent Publishers Alliance podržavaju i Movement for an Open Web, čiji su članovi digitalni oglašivači i izdavači, te britanska neprofitna organizacija Foxglove Legal, koja se zalaže za pravednost u tehnološkom sektoru.
Rosa Curling, dopredsjednica Foxglovea, poručila je: 'Neovisno novinarstvo suočeno je s egzistencijalnom prijetnjom: Googleovim AI sažecima. Zbog toga ovom žalbom tražimo od Europske komisije i drugih regulatora u svijetu da poduzmu korake i omoguće izdavačima pravo da se isključe iz ovog sustava.'
Osim Europskoj komisiji, tri organizacije podnijele su i sličnu žalbu britanskom tijelu za tržišno natjecanje.
Google je pod povećalom i u SAD-u, gdje je već suočen s tužbom jedne edtech tvrtke. Ta kompanija tvrdi da AI Overviews smanjuje potražnju za originalnim sadržajem, što izdavače dovodi u nepovoljan položaj, a posljedica je pad broja posjetitelja i pretplatnika.