Challenger Deep
11.000 metara pod morem: Prva Amerikanka u svemiru sad se spustila do najdublje točke u oceanu

Dr. Sullivan i njen kolega Victor Vescovo proveli su oko sat i pol na dnu oceana u Marijanskoj brazdi, oko 350 kilometara jugozapadno od Guama
Izvor: Licencirane fotografije / Autor: Fivedeeps
Prva Amerikanka koja je hodala u svemiru postala je prva žena koja je došla do najdubljeg poznatog mjesta u oceanu. Astronautkinja i oceanografkinja Kathy Sullivan (68) podmornicom je zaronila u dubine oceana, u sklopu misije koju nadzire kompanija EYOS Expeditions.
-
Video
FRB 121102
Ovo nije slučajno: Tajanstveni izboji iz svemira ponavljaju se svakih 157 dana
-
17
#dobre priče
Mlada kemičarka traga za biomaterijalom koji će zamijeniti koštano tkivo: Starenje uzrokuje sve češća oštećenja i velik je izazov pronaći najbolje liječenje
-
25 Video
Utjecaj perspektive
Transcendentalno iskustvo: Kako se osjećaju astronauti kad iz svemira gledaju na Zemlju i zašto je to važno
Dr. Sullivan tako je postala prva osoba koja je hodala svemirom i spustila se do najdublje točke u oceanu. Challenger Deep najdublja je poznata točka u hidrosferi morskog dna Zemlje, duboka između 10.902 i 10.929 metara. Ta je dubina izračunata izravnim mjerenjima iz podmornica dubokih ronilaca, vozila na daljinsko upravljanje i sonarnom batimetrijom.
Dr. Sullivan i njen kolega Victor Vescovo proveli su oko sat i pol na dnu oceana u Marijanskoj brazdi, oko 350 kilometara jugozapadno od Guama.

Kathy Sullivan provjerava antenu space shuttlea Challenger tijekom povijesnog leta 1984.
Izvor: Licencirane fotografije / Autor: NASA
Nakon što su snimili fotografije iz relativne sigurnosti Limiting Factora, posebno dizajnirane podmornice za urone u duboka podmorja, započeli su otprilike četverosatni uspon. Po povratku na brod, par je nazvao astronaute u Međunarodnoj svemirskoj postaji, udaljenoj oko 400 kilometara od Zemlje.
'Bio je izuzetan dan. Sišla sam do najdubljeg mjesta na Zemlji i razgovarala s astronautima u orbiti', pohvalila se dr. Sullivan na palubi broda.
'Na čitavom svijetu postoji samo jedna podmornica koja se može spustiti u Challenger Deep. Oduševljen sam što je i ona bila u njoj', veselio se biolog i oceanograf Tim Shank koji je dr. Sullivan proglasio 'savršenim vođom' ekspedicija za istraživanje svjetskih oceana.
Iza nje je doista velika karijera. Godine 1978. dr. Sullivan pridružila se NASA-i kao dio prve skupine američkih astronautkinja. Šest godina kasnije, 11. listopada 1984., postala je prva Amerikanka koja je hodala svemirom.
Poslije je vodila Nacionalnu upravu za oceane i atmosferu, a svoju ljubav prema oceanima nikad nije skrivala. Prije no što se otisnula u svemir, sudjelovala je u jednom od prvih pokušaja da se pomoću podmornice prouče vulkanski procesi u oceanskoj kori.
Kathy Sullivan, prva Amerikanka koja je hodala svemirom
Izvor: Društvene mreže / Autor: NASA
Challenger Deep otkrila je posada britanskog broda Challenger koji je svijetom plovio od 1872. do 1876. Otad su mnoge ekspedicije pokušavale izmjeriti dubinu pukotine.
A onda je u travnju prošle godine Victor Vescovo, ronilački partner dr. Sullivan, Challenger Deepom zaronio do samog dna. Dr. Sullivan ostat će na moru sljedećih nekoliko dana, navodi predstavnik tvrtke Caladan Oceanic koja također sudjeluje u misiji.
- svemir
- međunarodna svemirska postaja
- guam
- marijanska brazda
- astronautkinja
- kathy sullivan
- cgallenge deep
- victor vescovo
- eyos expeditions
- limiting factor