UGINULO VIŠE OD 100 GRLA

U Lonjskom polju se dogodio najveći pomor od bedrenice u povijesti. Hoće li netko odgovarati?

24.07.2022 u 14:43

Bionic
Reading

Nakon pojave bedrenice u Lonjskom polju uginulo je više od stotinu grla krupne stoke, a oboljelo je i desetak ljudi. Je li taj javno-zdravstveni problem mogao biti spriječen i je li sustav zakazao?

U emisiji Plodovi zemlje na HTV-u ove je teme komentirala Tatjana Karačić, ravnateljica Uprave za veterinarstvo i sigurnost hrane. Potvrdila je da se brojka uginulih životinja kreće oko stotinu. Međutim, osim lešina koje su odveli ovlašteni koncesionari ima ih još i po šumskom i neprohodnom području. Također imaju i prijave o nestaloj stoci.

Dodala je da je obavljeno cijepljenje protiv bedrenice sukladno naredbi o mjerama za zaštitu životinja, na područjima koja su označena kao bedrenični distrikti. Ona su u različitim županijama.

No, Karačić je otkrila da pašnjaci na kojima se pojavila bedrenica nikad nisu bili navedeni kao izvori zaraze. Na području pašnjaka Osekovo na kojemu se pojavio prvi slučaj cijepljeno je oko tisuću grla stoke.

'Životinje koje dolaze iz područja koje nije bedrenični distrikt na ispašu u bedrenični distrikt moraju se cijepiti i 15 dana ne smiju ići na pašnjake', upozorila je Karačić.

Komentirajući saznanja da su stočari zakapali uginutu stoku i to na području koje plavi - a spore bedrenice 'preživljavaju' više desetljeća - naglasila je kako će sve životinje na tom području biti cijepljene.

Potvrdila je da je ovaj pomor u Lonjskom polju - najmasovniji pomor od bedrenice otkad postoje praćenja. 'Ne pamtimo ovakvu epidemiju. Bedrenica se inače događa sporadično. Zadnji slučaj zabilježen je 2020. u Splitsko-dalmatinskoj i Zadarskoj županiji. Uvijek se radio o jedno-dva goveda, rijetko se radi o više životinja. Ovakav slučaj nismo imali', rekla je Karačić.

Ravnateljica je dodala i da će država obeštetiti stočare koji su ostali bez stoke, ali isključivo one koji su provodili sve propisane mjere.

Na pitanje hoće li biti kažnjeni oni koji te mjere nisu provodili odgovorila je: 'Stručno povjerenstvo ispitat će svaki pojedini slučaj zahtjeva za naknadu štete. Ne možemo prejudicirati, ali ukoliko nije u skladu sa zakonom - onda je sve jasno'.

Karačić je na koncu izrazila uvjerenje da EU zbog ovog slučaja neće ograničiti uvoz mesa iz Hrvatske.