Ruski predsjednik Vladimir Putin navodno je naredio svojoj vladi da izradi nove restrikcije usmjerene na strane aplikacije za razmjenu poruka i softver iz tzv. 'neprijateljskih zemalja'. Tvrdi to ukrajinska Služba vanjske obavještajne službe
Prema Putinovoj direktivi, koju je ovog tjedna objavio Kremlj, planira se ograničavanje korištenja komunikacijskih servisa i softvera stranog porijekla u Rusiji. Ta mjera dio je šireg nastojanja Moskve da smanji ovisnost o tehnologijama iz država koje su proglašene neprijateljskima, piše Kyiv Independent.
Ukrajinska obavještajna služba tvrdi da bi WhatsApp, popularna aplikacija u vlasništvu Mete, mogao biti jedan od prvih servisa na udaru zabrana. Podsjetimo, Rusija je 2022. proglasila Metu – tehnološkog diva i vlasnika Facebooka, Instagrama, Threadsa i WhatsAppa – 'ekstremističkom organizacijom'. WhatsApp je zasad jedina Metina platforma koja još nije blokirana u zemlji.
Prošle je godine ruski senator Artem Šejkin izjavio da bi WhatsApp mogao biti blokiran u 2025. ako uprava aplikacije ne prilagodi svoje poslovanje ruskim zakonima.
Telegram zasad pod upitnikom
Sudbina aplikacije Telegram ostaje nejasna, navodi ukrajinska obavještajna služba. Iako je osnivač Telegrama ruski poduzetnik Pavel Durov, kompanija uporno negira bilo kakve veze s ruskim vlastima ili obavještajnim službama, unatoč novinarskim istraživanjima koja tvrde suprotno.
'Ruske vlasti već su stvorile novi element centraliziranog sustava digitalnog nadzora – aplikaciju Max iz VK-a', stoji u priopćenju ukrajinske obavještajne službe.
Svi ruski državni službenici već su dobili upute da pređu na korištenje Maxa, aplikacije za koju se navodi da ima potpuni pristup mikrofonu, kameri, kontaktima, lokaciji i datotekama na korisničkim uređajima. Prema istim informacijama, podaci se automatski prenose na servere povezane s Vkontakteom (VK), popularnom ruskom društvenom mrežom koju je Durov osnovao 2006., a koja je sada de facto pod kontrolom ruskih vlasti.