ŠTO SVE DONOSI?

Manje kašnjenja, više sigurnosti: Istražili smo kako su privatne 5G mreže utjecale na svjetske zračne luke

20.07.2025 u 13:48

Bionic
Reading

Putovanje zrakoplovom moglo bi uskoro postati još brže, sigurnije i personaliziranije zahvaljujući uvođenju 5G privatnih mreža na aerodromima diljem svijeta. Hrvatski Telekom (HT) i partneri pokrenuli su projekt implementacije tih mreža u zračnim lukama Zagreb, Zadar i Pula, vrijedan 5,6 milijuna eura

Za razliku od javnih, privatne 5G mreže postavljaju se lokalno i njima upravljaju same zračne luke. To omogućava stabilnu, sigurnu i iznimno brzu komunikaciju između uređaja, sustava i korisnika - bez zastoja i s niskom latencijom, objašnjava za tportal Matija Bračić s Fakulteta prometnih znanosti.

Danas, kada zračne luke procesuiraju stotine tisuća putnika dnevno, svaki poremećaj može dovesti do ozbiljnih kašnjenja, nezadovoljstva korisnika i velikih financijskih gubitaka. Nedostatak radne snage među zemaljskim osobljem samo usložnjava situaciju, a očekivanja putnika sve su veća – traže se personalizirane, brze i besprijekorne usluge. A svemu tome mogla bi doskočiti tehnologija.

Iako zračne luke na svojim terminalima imaju ugrađenu WiFi mrežu te tako omogućavaju putnicima povezivanje online, takav sustav ima određena ograničenja u pouzdanosti i broju korisnika koji istovremeno mogu koristiti uslugu, kao i u brzini i latenciji, prijelazu između pojedinih pristupnih točaka i drugome. I tu u priču ulaze privatne 5G mreže.

'Privatna 5G mreža je infrastruktura koja se instalira i njome se upravlja lokalno, unutar određene organizacije – u ovom slučaju zračne luke. Ona omogućuje kontroliranu, sigurnu i iznimno pouzdanu komunikaciju između ljudi, uređaja i sustava, s mogućnošću diferencijacije prometa kroz tzv. network slicing. Na aerodromu omogućuje ultranisku latenciju, velike brzine prijenosa podataka, velik broj istovremenih konekcija i pouzdanu lokalnu povezanost', objašnjava Bračić za tportal.

Za izgradnju tzv. pametnog aerodroma ključna je upravo ovakva infrastruktura jer omogućava učinkovitu implementaciju interneta stvari (IoT), proširene (AR) i virtualne stvarnosti (VR), ali i naprednih sustava prediktivnog održavanja i sigurnosti.

Što to znači za putnike?

Putnicima na aerodromima 5G privatna mreža pruža stabilniji, brži i pouzdaniji pristup internetu u usporedbi s konvencionalnim WiFi sustavima. No koristi, kaže Bračić, idu daleko iznad osnovnog online povezivanja.

'Putnici mogu koristiti AR aplikacije koje preko mobilnog uređaja prikazuju put do gatea, restorana, dućana ili drugih komercijalnih sadržaja. Brzina i stabilnost 5G mreže omogućavaju da se ove informacije ažuriraju u stvarnom vremenu bez zastoja. Osim toga, određene duty-free trgovine i restorani mogu koristiti privatnu 5G mrežu za pametne police s personaliziranim ponudama, interaktivne reklamne ekrane povezane s preferencijama putnika, instantne loyalty popuste ili QR kodove koji se povezuju s aplikacijom zračne luke', ističe ovaj stručnjak.

Ipak, cjelovita korist za putnike, kako kaže Bračić, bit će postignuta implementacijom budućih tehnologija vezanih uz biometrijsku identifikaciju, beskontaktni prolazak kroz zone zaštitnog pregleda i drugo.

Operativne koristi koje se ne vide, ali se osjećaju

Privatna 5G mreža omogućava i veliko poboljšanje operativne učinkovitosti zračne luke – što putnici možda ne vide, ali itekako osjete. Na tzv. zračnoj strani aerodroma, gdje WiFi nije praktično rješenje zbog velikih površina, privatne 5G mreže osiguravaju širokopojasnu, stabilnu i niskolatentnu komunikaciju na cijelom području.

'Poboljšanje operativne učinkovitosti na zračnoj strani moguće je sagledati kroz efikasne i optimalne inspekcijske preglede operativnih površina putem senzorskih tehnologija i dronova te obradu rezultata u stvarnom vremenu, uvođenje VR/AR tehnologije za održavanje infrastrukture zračnih luka, digitalizaciju te optimizaciju radnih procesa i dokumentacije, uključujući sigurnu razmjenu podataka u stvarnom vremenu i komunikaciju, kao i unaprjeđenje razine sigurnosti i zaštite zračnog prometa', kaže Bračić.

Na 'zemaljskoj strani', gdje se pružaju usluge, putnicima i drugim korisnicima ova mreža omogućuje digitalizaciju i sigurnu razmjenu podataka, optimizaciju logistike i koordinaciju osoblja u stvarnom vremenu, što rezultira bržim ukrcajem, manjim kašnjenjima i većom sigurnošću.

Iako ne postoji javno dostupna centralizirana baza podataka s točnim brojem zračnih luka koje su uvele 5G privatnu mrežu, prema onima dostupnima, na globalnoj razini više od 30 zračnih luka implementiralo je ili je u postupku implementacije ove tehnologije, kaže Bračić.

Primjeri iz Europe i svijeta

1. Zračna luka München u Njemačkoj prva je u Europi još 2020. implementirala ovu mrežu u suradnji s Deutsche Telekomom i Nokijom. Putnicima je dostupna aplikacija Munich Airport App te nudi navigaciju do gatea, informacije o vremenu čekanja na sigurnosnim provjerama, praćenje prtljage i statusa leta u stvarnom vremenu.

2. Zračna luka Frankfurt, Njemačka, ima najveću privatnu 5G mrežu u Europi, a Fraport ju je implementirao u partnerstvu s NTT-om. Mreža omogućuje rad autonomnih vozila, prediktivno održavanje zrakoplova te brzu razmjenu podataka između različitih sustava, što rezultira učinkovitijim operacijama, s manje kvarova.

3. Berlin-Brandenburg (BER), Njemačka, zahvaljujući implementaciji privatne 5G mreže unaprijedio je sustave za informacijsku podršku putnicima. Povezanost u terminalima omogućava bržu registraciju, praćenje letova i efikasnije upravljanje resursima na aerodromu.

4. Brussels Airport, Belgija, ima svoju 5G infrastrukturu razvijenu u suradnji s Nokijom i CityMeshom, a koristi se za precizno praćenje prtljage, automatiziranu sigurnosnu kontrolu i upravljanje IoT uređajima, čime se putnicima pruža stabilnija i brža veza.

5. Schiphol, Amsterdam (Nizozemska), u suradnji s Ericssonom, uspostavio je privatnu 5G mrežu koja omogućuje brže provjere putnika, pouzdan videonadzor i optimizaciju operacija pomoću tehnologije Internet of Things (IoT). Putnici primjećuju znatno kraće vrijeme čekanja na check-in te preciznije informacije o statusu leta.

6. Heathrow u Londonu (UK) pokrenuo je pilot-projekt privatne 5G kampus mreže kako bi unaprijedio upravljanje operacijama, uključujući aplikacije za navigaciju putnika, poboljšan sigurnosni nadzor i automatizirano upravljanje prtljagom.

7. Zračna luka Changi u Singapuru omogućuje, putem aplikacije Changi App za navigaciju kroz terminale, personalizirane notifikacije i 'pametne preporuke'. A tu su i automatizirani kiosci za check-in i sustavi za praćenje prtljage u stvarnom vremenu.

8. Na aerodromu Incheon (Južna Koreja) putnici imaju pristup personaliziranoj usluzi concierge, pametnoj navigaciji i praćenju prtljage u stvarnom vremenu putem aplikacije IIAC Smart Airport. Mreža omogućuje precizno praćenje sigurnosnih sustava i automatizaciju procesa, kao što su inteligentni nadzor i real-time informacijski sustavi za putnike. Ova tehnologija osigurava stabilnost i smanjuje mogućnost zastoja, čak i tijekom najveće gužve.