NOVI TREND 'VIBECODING'

Jack Dorsey ne koristi kremu za sunčanje, ali zato ima aplikaciju za praćenje unosa vitamina D

15.07.2025 u 09:29

Bionic
Reading

Jack Dorsey nastavlja eksperimentirati. Suosnivač Twittera (danas X) u nedjelju je podijelio poveznicu na novu aplikaciju pod nazivom Sun Day, a ona korisnicima pomaže pratiti unos vitamina D. To je već druga aplikacija koju je predstavio u samo tjedan dana i obje su rezultat njegova oslanjanja na umjetnu inteligenciju

Sun Day izračunava koliko dugo ljudi mogu sigurno boraviti na suncu prije nego što im koža izgori, koristeći podatke o UV indeksu na njihovoj lokaciji, vremenu, izlasku i zalasku sunca, tipu kože, pa čak i o tome kakvu odjeću nose. Ta funkcionalnost zasigurno je korisna za ljude poput samog Dorseyja, jer je u objavi na X-u priznao da ne koristi kremu za sunčanje.

Aplikacija također prati vrijeme provedeno na otvorenom da bi procijenila količinu vitamina D koju korisnik potencijalno apsorbira. Prema podacima na stranici projekta na GitHubu, to se temelji na 'modelu izloženosti UV zračenju s više faktora utemeljenih na znanstvenim istraživanjima'. Međutim ostaje nejasno koliko je taj model precizan.

U budućim verzijama aplikacije planirano je uključivanje dodatnih faktora, poput visine, težine i stvarne razine vitamina D u krvi korisnika. Trenutno svi znatiželjnici mogu isprobati Sun Day na iOS-u putem TestFlighta ili proučiti njen kod na GitHubu, piše Gizmodo.

Vibecoding: AI kao Dorseyjev novi razvojni pristup

Poput svog prethodnog 'vikend-projekta' nazvanog BitChat, Sun Day je razvijen uz pomoć Goosea – AI asistenta za kodiranje Dorseyjeve tvrtke za plaćanja Block. Oba projekta uklapaju se u širi trend koji on trenutno promiče – vibecoding.

Riječ je o pristupu razvoju aplikacija u kojem se programeri u velikoj mjeri oslanjaju na AI asistente za generiranje i ispravljanje koda pomoću uputa na prirodnom jeziku. To im omogućava da se fokusiraju na opću vibru (vibe) aplikacije koju žele stvoriti, umjesto na tehničke detalje koda.

Prošle nedjelje Dorsey je najavio BitChat, aplikaciju za razmjenu poruka koja koristi bežične mreže za peer-to-peer komunikaciju bez potrebe za internetom, brojevima telefona ili e-mail adresama.

'BitChat odgovara na potrebu za privatnom komunikacijom koja ne ovisi o centraliziranoj infrastrukturi', objasnio je Dorsey u dokumentu na GitHubu. 'Korištenjem Bluetooth Low Energy mreža, omogućuje izravno peer-to-peer dopisivanje u fizičkoj blizini, uz automatsko prosljeđivanje poruka koje proširuje domet izvan izravnih Bluetooth veza.'

Skepsa oko sigurnosti aplikacija

Unatoč ambicioznim idejama, BitChat je već naišao na kritike. CEO Supernetworksa Alex Radocea u nedavnom blogu istaknuo je ključan problem: aplikacija trenutno nema način da provjeri identitet sugovornika. 'U kriptografiji su detalji presudni', napisao je Radocea. 'Protokol koji ima dobru vibru može imati temeljne propuste koji ugrožavaju sve za koje se tvrdi da ih štiti.'

Nakon tih upozorenja na stranici aplikacije na GitHubu dodano je upozorenje da BitChat 'nije prošao vanjski sigurnosni pregled, može sadržavati ranjivosti i ne mora ispunjavati zadane sigurnosne ciljeve'. To je podsjetnik da vibecoding možda jest način za brže stvaranje funkcionalnih proizvoda, ali korisnici bi trebali dvaput promisliti prije nego što instaliraju ovakve aplikacije i prihvate moguće sigurnosne rizike.