Hakerska skupina povezana s Iranom, poznata kao Robert, tvrdi da je došla u posjed 100 gigabajta e-mailova članova unutarnjeg kruga predsjednika Donalda Trumpa. U online razgovoru za Reuters najavili su moguću prodaju kompromitirajućih materijala, a američke vlasti upozoravaju na propagandnu kampanju usmjerenu na Trumpa i njegove suradnike
U online razgovoru za Reuters skupina je ustvrdila da raspolaže sa 100 gigabajta e-mailova Susie Wiles, šefice osoblja Bijele kuće, Trumpove odvjetnice Lindsey Halligan, savjetnika Rogera Stonea te Stormy Daniels, porno zvijezde koja se našla u središtu skandala jer je za vrijeme njegove kampanje primila novčani iznos za šutnju o svom odnosu s njim. Iz Roberta su naveli da bi mogli prodati materijal, ali nisu dali nikakve detalje o planovima niti opisali sadržaj e-mailova.
Američka Agencija za kibernetičku sigurnost i infrastrukturu (CISA) objavila je na platformi X da su planovi skupine Robert 'ništa drugo doli digitalna propaganda, smišljena kampanja blaćenja usmjerena na nanošenje štete predsjedniku Trumpu i klevetanje časnih javnih službenika'.
Prijetnja je stigla nekoliko tjedana nakon što su Sjedinjene Države bombardirale iranski pogon za obradu urana Fordov, pridruživši se sukobu Izraela i Irana zbog njegova nuklearnog programa.
CISA je 30. lipnja u izjavi upozorila da bi iranski kibernetički akteri mogli ciljati 'ranjive' američke mreže i lokacije od interesa, uz napomenu da bi obrambene tvrtke povezane s Izraelom mogle biti osobito ugrožene. Dosad je zabilježeno nekoliko pokušaja napada skupina koje podržava Iran na američke banke, obrambene izvođače i zračne snage.
Slični napadi i ranije
Prijetnja skupine Robert, koju je vidio Reuters, pojavila se godinu dana nakon što je druga iranska skupina navodno objavila slične e-mailove Trumpove administracije, u pokušaju za koji je američka vlada tvrdila da je bio usmjeren na miješanje u predsjedničke izbore 2024. godine.
FBI je tada izvijestio da su iranski kibernetički akteri slali 'neželjene e-mailove' osobama uključenima u kampanju bivšeg predsjednika Joea Bidena s ukradenim materijalima iz Trumpove kampanje. Ti su podaci potom proslijeđeni medijima. FBI je to nazvao 'najnovijim primjerom višestrukog pristupa Irana za poticanje razdora i podrivanje povjerenja u naš izborni proces'.
Mjesec kasnije podignute su optužnice protiv trojice iranskih državljana povezanih s Islamskom revolucionarnom gardom (IRGC), vojnom formacijom Irana, zbog sudjelovanja u tim kibernetičkim napadima. U izvješću američke Nacionalne obavještajne službe (DNI), objavljenom u ožujku ove godine, navodi se da su iranske kibernetičke operacije 'značajna prijetnja sigurnosti američkih mreža i podataka'.
Prema izvješću američkog Ministarstva domovinske sigurnosti (DHS), skupine koje financira iranska država i tzv. haktivisti redovito ciljaju 'loše osigurane američke mreže i internetom povezane uređaje' s namjerom izvođenja destruktivnih kibernetičkih napada. Sjedinjene Države su, kao i nekoliko drugih zemalja, proglasile IRCG terorističkom organizacijom još 2019. godine.