Peticija ‘Prestnite ubijati videoigre' dosegla je 1.25 milijuna potpisa. Ako ih se potvrdi, Europska komisija će procijeniti jesu li za zaštitu diskontinuiranih igara potrebni novi zakoni
Europska komisija će vjerojatno morati odlučiti treba li Europskoj uniji novi zakon kojim bi se videoigraće tvrtke prisilile da sačuvaju ugašene online igre, nakon što je građanska inicijativa uspješno prikupila dovoljan broj potpisa.
Europska građanska inicijativa nazvana Stop Killing Games (Prestanite ubijati igre) prikupila je više od milijun potpisa u najmanje sedam država članica, što je prag potreban da Komisija razmotri prijedlog.
Inicijativa tvrdi da kada izdavači ukinu podršku za online igre, često isključe servere koji su potrebni da igra funkcionira, čime se zapravo 'uništavaju sve radne kopije igre'. 'Ova praksa zapravo oduzima kupcima ono što su platili i čini ponovno igranje nemogućim,' stoji u peticiji. 'To je radikalan napad na potrošačka prava i sam koncept vlasništva.'
Povod: gašenje igre The Crew
Organizatori Aleksej Vjalicin i Daniel Ondruska imali su rok do kraja srpnja da prikupe milijun potpisa kako bi službeno predali inicijativu Europskoj komisiji. Vjalicin je prethodno za Euronews Next izjavio da su pokrenuli kampanju nakon što je Ubisoft, francuski izdavač videoigara, ugasio podršku za The Crew, online-only trkaću igru iz 2014. godine s oko 12 milijuna igrača.
Peticija je do sada prikupila 1,25 milijuna potpisa, ali ti potpisi još moraju biti službeno potvrđeni prije nego što Komisija razmotri pitanje. 'Presretni smo što smo dosegli ovu prekretnicu i zahvalni smo na svakom potpisu,' rekao je Vjalicin. Dodao je da planiraju ući u 'overdrive', kako bi prikupili još više potpisa, jer će neki sigurno biti poništeni tijekom provjere.
Što peticija traži?
Peticija poziva da se donese zakon koji bi obvezao izdavače igara da izrade 'end-of-life' plan prije nego ugase servere - kako bi igrači i dalje mogli igrati igru, makar offline. Inicijativa ističe da su videoigre 'jedinstvena kreativna djela', te da njihovo 'ubijanje' znači brisanje povijesti i gubitak kulturne vrijednosti. Peticija također traži zaštitu kupljenih sadržaja unutar igara.
Industrija se protivi
Udruga Video Games Europe, koja predstavlja industriju, izjavila je da je odluka o gašenju igara kompleksna i da igrači unaprijed dobiju obavijest, u skladu s zakonima o zaštiti potrošača. Udruga upozorava da bi novi zakon donio velike tehničke probleme, otežao razvoj novih igara i potencijalno ugrozio prava intelektualnog vlasništva.
Što slijedi?
Stop Killing Games još uvijek neće automatski postati zakon. Europska komisija mora odlučiti hoće li predložiti zakonodavne mjere. Prvo, 'nadležna tijela' u svakoj članici EU će provjeriti autentičnost potpisa. Kada svi nacionalni certifikati budu prikupljeni, organizatori mogu predati službenu peticiju Komisiji.
Zatim će se održati strukturirani dijalog s organizatorima, a Europski parlament bi trebao održati javna saslušanja. Komisija će tada odgovoriti na inicijativu - ili najaviti zakon, ili objasniti zašto neće djelovati. Ako odluči predložiti zakon, on će ići kroz uobičajeni zakonodavni postupak EU.