SILVER MONITOR

Filozofiju zamijenila startupom: Tihana i njezin tim razvili su pametni sat koji pomaže starijima

10.05.2025 u 17:57

Bionic
Reading

Nakon godina provedenih u znanosti odlučila je okrenuti leđa neizvjesnoj akademskoj budućnosti i razviti tehnološko rješenje koje mijenja način na koji se brinemo za starije osobe. Tihana Petričević je hrvatska poduzetnica i inovatorica u području zdravstvene tehnologije. Osnivačica je i direktorica tvrtke Silver Technologies, a ona stoji iza Silver Monitora – pametnog sata i web aplikacije koji omogućuju daljinsko praćenje vitalnih znakova poput pulsa, krvnog tlaka i lokacije korisnika, s ciljem povećanja sigurnosti i kvalitete života starijih osoba. Detalje je otkrila u razgovoru za tportal

Tihana ima više od deset godina iskustva u razvoju tehnoloških startupova i digitalnom marketingu. Osnovala je dvije tvrtke, obje u health tech domeni, a uključivale su razvoj hardvera i softvera. Dosad je vodila interdisciplinarne timove, razvijala inovativne proizvode i osvajala nagrade za tehnološko poduzetništvo diljem Europe.

Diplomirala je povijest i filozofiju na zagrebačkom Filozofskom fakultetu, na kojem je kasnije i radila. Nakon godina rada, truda i doktorskog studija, shvatila je, kaže, da neće moći dobiti trajno zaposlenje. 'Između ostalog, nije baš bilo ni previše prostora za 'drukčije' ideje, stavove i istraživanja', govori nam Tihana. Naposljetku je okrenula novu stranicu i usmjerila se na - tehnologiju i zdravstvo.

Osnovala je tvrtku Silver Technologies, a ona stoji iza IoT rješenja Silver Monitor, što povezuje pametni sat i cloud web aplikaciju namijenjene sigurnijem i kvalitetnijem životu starijih osoba. Pametni sat, prilagođen za starije korisnike, mjeri ključne zdravstvene pokazatelje – otkucaje srca, tlak, temperaturu i razinu kisika u krvi – bilježi kretanje, prepoznaje padove i omogućuje SOS SMS notifikacije.

Silver Monitor
  • Silver Monitor
  • Silver Monitor
Silver Monitor Izvor: Licencirane fotografije / Autor: Silver Technologies

Web aplikacija ima dvije funkcionalne razine: za krajnje korisnike (članove obitelji/skrbnike) omogućuje pregled svih zdravstvenih parametara, alarma u stvarnom vremenu i SMS notifikacije, a zdravstvenim djelatnicima nudi sve to isto plus mogućnost unosa i organizaciju pacijenata, vođenje evidencije dijagnoza i terapije te uvida u promjene zdravstvenog stanja – sve u jednom sustavu.

'Sveukupan razvoj trajao je oko godinu i pol, a pritom mislim na organizaciju kompletne proizvodnje, testiranje uređaja (Q&A), izradu softverske platforme za korisnike i profesionalce, pilot testiranja s pacijentima i zdravstvenim djelatnicima, lokalizaciju i pravne aspekte, postavljanje e-commerce web shop rješenja itd. U projekt su involvirani stručnjaci prema navedenim područjima (proizvodnja, hardver, softver, liječnik, biznis...)', navodi naša sugovornica.

Čime se Silver Monitor razlikuje od konkurencije, od Apple Watcha do druge pametne nosive tehnologije?

'Posebno je dizajniran za starije osobe i njihove skrbnike, s naglaskom na jednostavnost, pouzdanost i konkretne potrebe zdravstvene skrbi. Za razliku od uređaja poput Apple Watcha, koji su kompleksniji i često zahtijevaju dodatne uređaje (npr. pametni telefon), naš sat radi samostalno putem SIM kartice i omogućuje osnovne zdravstvene funkcionalnosti bez tehničke složenosti.

Uz to, Silver Monitor uključuje namjensku web aplikaciju razvijenu za obitelji i zdravstvene djelatnike – omogućuje im uvid u podatke u stvarnom vremenu, unos dijagnoza, praćenje terapije i sistematizaciju pacijenata – što konkurentska nosiva tehnologija uglavnom ne nudi. Rješenje je jednostavno, pristupačno i prilagođeno stvarnim izazovima skrbi o starijima', ističe Tihana.

Pilot testiranja

A prije nego što su krenuli u razvoj, proveli su temeljito istraživanje. Provedena su, među ostalim, pilot testiranja na oko 100 pacijenata u pet hrvatskih gradova u suradnji sa zdravstvenim djelatnicima. 'Imamo dobru suradnju s Centrom za pomoć u kući Međimurske županije te udrugom Val na Lastovu. Sustav je također implementiran u jednoj od liječničkih ordinacija, a imamo i pozitivan feedback iz NZJZ-a Andrija Štampar. Tako da kontinuirano radimo na novim partnerstvima i suradnjama u ovom segmentu', kaže Tihana.

Već postoji i konkretan interes domova za starije i zdravstvenih ustanova za primjenu Silver Monitora, osobito u kontekstu unapređenja sigurnosti i zdravlja korisnika izvan bolničkog okruženja. Usto, njihov je sustav razvijen kao cloud rješenje s mogućnošću integracije, što znači da postoji realan potencijal za povezivanje s postojećim zdravstvenim platformama, uključujući bolničke sustave i e-Karton, čime bi se omogućila automatska razmjena podataka i lakša koordinacija skrbi.

'Već provodimo suradnje i projekte s nekoliko institucija u Hrvatskoj. Startupovi su u biti svojevrstan eksperiment na razini tehnologije i poslovnog modela. Nisam inženjer, ali to ne znači da nisam u stanju prepoznati i cijeniti neke aspekte tehnologije i njezinu primjenu u praktičnom životu. A zašto zdravstvo? Jer sam u tom sektoru praktički cijeli svoj život na ovaj ili onaj način', tumači Tihana.

Dosad je u projekt uloženo oko 30.000 eura bespovratnih sredstava i 130.000 eura vlastitog novca. 'Rada i sati truda na stotine i tisuće, ali kažu ako nije preko računa, da se onda ne računa. Ima interesa investitora; moj posao je da kontinuirano razgovaram s potencijalnim partnerima i investitorima. Ishod tu ovisi i o tome kakav imaš proizvod i kakva ti je poslovna strategija', kaže Tihana.

Tihana Petričević:

'Najponosnija sam na činjenicu da smo razvili rješenje koje stvarno olakšava svakodnevicu – i starijima koji mogu dulje ostati samostalni, i njihovim obiteljima koji dobivaju osjećaj sigurnosti. Također, ponosni smo na to što smo u kratkom vremenu okupili interdisciplinarni tim i razvili funkcionalan, spreman proizvod koji ima potencijal za širu društvenu korist.'

Istražuju i druga tržišta

Dio strategije razvoja tvrtke je i internacionalizacija; trenutno su, kaže Tihana, prisutni u Hrvatskoj, no aktivno istražuju tržišta regije DACH (Njemačka, Austrija, Švicarska), gdje postoji snažan fokus na digitalno zdravstvo i sigurnost starijih osoba. Na tim tržištima, kaže, već postoji infrastruktura i svijest o potrebi za ovakvim rješenjima, 'što otvara prostor za bržu implementaciju'.

Dodatna pogodnost Silver Monitora je B2C Loyalty program 'Halo, doktore', a korisnicima omogućuje prioritetni kontakt sa zdravstvenim djelatnikom putem telefonskog poziva. Ta je usluga osmišljena kao brza podrška u nejasnim ili manje hitnim zdravstvenim situacijama, bez potrebe za odlaskom liječniku. 'Namijenjena je prvenstveno starijim osobama, a omogućuje im osjećaj sigurnosti i dostupnosti stručnog savjeta u svakom trenutku', navodi Tihana.

Validacija na domaćem tržištu

A gdje za pet godina vidi svoj tim i proizvod? 'Kao prepoznatljive europsko rješenje zdravijem i sigurnijem starenju – prisutno na više tržišta, s razvijenim partnerstvima u zdravstvu i socijalnoj skrbi', kaže nam.

Pritom ističe da želi unaprijediti sustav novim funkcionalnostima, uključujući integracije s nacionalnim zdravstvenim platformama i širenje usluge na širi spektar korisnika, uključujući kronične bolesnike i osobe na kućnoj njezi.

'Trenutno sam najviše usmjerena na validaciju na domaćem tržištu, jačanje prodajne mreže i pripremu za ulazak na međunarodna tržišta, uz paralelni razvoj novih usluga i širenje partnerstava s institucijama', zaključuje.

Tihanin savjet ženama koje ulaze u deep tech sektor, a nemaju tehničku pozadinu:

'Moj savjet ženama koje ulaze u deep tech sektor bez tehničke pozadine je – ne čekajte da znate sve i ne trebate znati sve. Ako ste izvršna direktorica, onda gradite tim koji nadopunjuje vaša znanja i vjerujte svojoj sposobnosti povezivanja točaka, vođenja projekata i razumijevanja potreba korisnika. Tehnološka tvrtka nije samo kodiranje – ona je i vizija, empatija, rješavanje stvarnih problema.

Naravno da prepreka još uvijek ima, posebno kad se kao žena u tech sektoru morate dodatno dokazivati, ali vidim napredak – mreže podrške, sve više vidljivih uzora i otvorenost različitim profilima osnažuju i mijenjaju industriju. Važno je ne odustati i ne podcijeniti doprinos koji dolazi iz interdisciplinarnosti.'