Znanstvenici koji proučavaju tajanstvenu silu tamne energije sve ozbiljnije razmatraju mogućnost da naš svemir ne raste zauvijek, već da bi se mogao početi skupljati i završiti u spektakularnom kolapsu poznatom kao 'Veliko sažimanje' (Big Crunch)
Prema novoj, još neprovjerenoj teoriji objavljenoj u lipnju, kraj svemira mogao bi započeti za otprilike 10 milijardi godina, što je manje nego što iznosi današnja starost svemira (oko 13,8 milijardi godina).
Tijekom protekle godine, dva velika promatračka projekta – Dark Energy Survey (DES) i Dark Energy Spectroscopic Instrument (DESI) – prikupila su nove podatke koji sugeriraju da se tamna energija možda mijenja s vremenom. Ako se to potvrdi, ozbiljno bi se uzdrmao dosadašnji model svemira temeljen na Einsteinovoj kosmološkoj konstanti, koja tamnu energiju opisuje kao statičnu i nepromjenjivu.
Jedan od prijedloga koji se pokušava uskladiti s novim podacima uključuje dva izvora tamne energije: aksione – hipotetske, iznimno lagane čestice koje gotovo ne reagiraju s materijom i prožimaju cijeli svemir.
Autori teorije smatraju da je ubrzano širenje svemira koje danas opažamo zapravo privremeno stanje, pokretano uglavnom aksionima. Kako ti aksioni s vremenom slabe i 'razrjeđuju se', sve veći utjecaj preuzima negativna kosmološka konstanta, koja – za razliku od pozitivne – usporava širenje svemira, a zatim ga počinje skupljati.
Veliko sažimanje: Obrnuti Big Bang
U tom scenariju, širenje svemira prvo će usporiti, zatim potpuno stati, a potom se okrenuti u suprotnom smjeru. Galaksije bi se počele približavati i stapati, prostor bi se smanjivao, temperatura rasla, a gustoća rasta do točke u kojoj bi svemir završio u novoj singularnosti – gotovo istovjetnoj početnoj točki Velikog praska, samo s druge strane vremenske strelice.
Prema izračunima autora studije, svemir bi počeo kolabirati za otprilike 10 milijardi godina, a proces bi trajao još 10 milijardi, što bi značilo da bi konačni kraj stigao za oko 33 milijarde godina nakon Velikog praska.
Ipak, znanstvenici naglašavaju da je ova ideja još uvijek duboko spekulativna. Podaci DES-a i DESI-ja su preliminarni i tek trebaju proći temeljitu znanstvenu provjeru. 'Čak i ako se potvrdi da kosmološka konstanta nije dovoljna za objašnjenje tamne energije, to ne znači da je ovaj model točan, već samo da trebamo bolju teoriju. Iako svemir možda još nije na pola svog životnog vijeka, već je prošao velik dio', pišu autori.