Nedavno otkriven crtež na kamenu otkriven u dolini Nila mogao bi otkriti kako su kraljevi Egipta živjeli tijekom njegovog najturbulentnijeg razdoblja
Drevna gravura na kamenu u donjoj dolini Nila mogla bi pružiti rijedak uvid u podrijetlo egipatskih kraljeva. Ploča prikazuje predstavnika elite s obilježjima nalik onima ranih egipatskih vladara iz razdoblja kada je Egipat počeo političko ujedinjenje.
Prije otprilike 6.000 godina, Egipat je prošao kroz dramatičnu političku transformaciju, što je na kraju dovelo do formiranja egipatske države pod prvim faraonom Narmerom oko 3100. prije Krista. No, znanstvenici još uvijek znaju vrlo malo o tom ključnom razdoblju.
U istraživanju objavljenom u časopisu Antiquity, arheolozi su analizirali ugravirani crtež u blizini Asuana, te pronašli dokaze da je možda korišten za prikazivanje moći tijekom ranog razdoblja Prve dinastije Egipta.
'Formiranje države u drevnom Egiptu i procesi koji su do toga doveli još uvijek su teško shvatljivi,' rekao je Dorian Vanhulle, egiptolog iz muzeja Musée du Malgré-Tout i autor istraživanja. 'No, slikarstvo na stijenama u dolini Nila može pomoći u prepoznavanju najranijih oblika političke moći u regiji.'
Prikaz kraljevske moći na kamenu
Kako bi datirali panel, istraživači su ga usporedili s umjetnošću i obrtom iz istog razdoblja. Analiza sugerira da je gravura nastala početkom četvrtog tisućljeća prije Krista, tijekom prijelaza iz predinastičkog u ranu dinastičku fazu.
Crtež prikazuje pet figura koje vuku ukrašenu lađu, jedan od najupečatljivijih simbola egipatske ikonografije. Lađom upravlja stojeća figura s veslom, dok u sredini sjedi figura koja nalikuje ranim egipatskim kraljevima. Posebno se ističe izdužena brada, što ukazuje na lažnu bradu, simbol kraljevske vlasti u Egiptu.
'Tijekom predinastičkog i protodinastičkog razdoblja (otprilike 4500.do 3085. prije Krista), motiv lađe bio je sveprisutan i nosio složena ideološka značenja,' objašnjava Vanhulle.
Vrijedno arheološko otkriće
Zbog visoke kvalitete gravure, istraživači vjeruju da je nastala po narudžbi moćne osobe. Panel predstavlja vrijedan doprinos malobrojnoj zbirci kamenih crteža koji bacaju svjetlo na događaje što su prethodili ujedinjenju Egipta.
Gravure u stijenama bile su sredstvo političke propagande, a danas nude uvid u to kako su lokalne zajednice doživljavale elitu u tom povijesnom trenutku, piše Gizmodo.
'Vjerujem da postoji mnogo više ovakvih umjetničkih djela koje još nismo dokumentirali i analizirali,' upozorava Vanhulle. 'A posao je hitne prirode, jer su mnoge od ovih slika ugrožene rudarskim i građevinskim radovima.'