Novi sporazum između SAD-a i Ukrajine, kojim se produbljuju gospodarske veze i otvara put američkom pristupu strateškim mineralima iz Ukrajine, mogao bi označiti početak nove ere u kojoj prirodna bogatstva postaju još važnija valuta geopolitičke moći
Dogovor, koji je nedavno potvrdio ukrajinski parlament, dolazi više od tri godine nakon početka ruske invazije i usmjeren je na obnovu ukrajinskog gospodarstva, ali i osiguranje američkog pristupa ključnim mineralima poput litija, kobalta i rijetkih zemnih metala, nužnih za energetsku tranziciju.
Ro Dhawan, direktor Međunarodnog vijeća za rudarstvo i metale, ističe da ovo nije prvi – niti će biti posljednji – slučaj u kojem se isprepliću sirovine i geopolitika.
'Vidjet ćemo sve više dogovora koji se mogu opisati kao 'minerali za mišiće' - vi nama sirovine, mi vama sigurnost', izjavio je Dhawan za CNBC.
Sličan model suradnje mogao bi se, prema Dhawanu, uskoro pojaviti i između SAD-a i Demokratske Republike Kongo, a koja raspolaže najvećim svjetskim rezervama kobalta. Također, prirodna bogatstva mogla bi igrati ključnu ulogu u poboljšanju odnosa SAD-a s Južnom Afrikom i čak s Kanadom.
Minerali kao strateška valuta
U kontekstu energetske tranzicije, tzv. kritični minerali – među kojima su litij, bakar, nikal i rijetki zemni metali – postaju ključni resursi. No Kina trenutno dominira globalnim lancem opskrbe njima, s oko 60 posto svjetske proizvodnje rijetkih zemnih elemenata. To izaziva zabrinutost u Washingtonu, u kojem se ti resursi sve češće tretiraju kao pitanje nacionalne sigurnosti.
Heidi Crebo-Rediker iz američkog Vijeća za vanjske odnose smatra da bi ukrajinske rezerve – ako se pokažu komercijalno isplativima – mogle predstavljati stabilan izvor strateških sirovina za SAD u budućnosti.
Ipak, ne dijele svi taj optimizam. Timothy Puko iz konzultantske kuće Eurasia Group upozorava da je 'skeptičan' prema mogućnosti šireg vala bilateralnih sporazuma nalik američko-ukrajinskom.
'Osim Ukrajine i možda Konga, ne vidim druge zemlje koje bi bile spremne na takav dogovor', ističe, dodajući da sve više njih okreće leđa ideji da predaju kontrolu nad vlastitim resursima, što je fenomen poznat kao 'resursni nacionalizam'.
Kanada se opire i želi stabilnost, ne trgovinu za sigurnost
Upravo je Kanada primjer zemlje koja se, unatoč bogatstvu minerala, protivi ideji trgovine resursima za političku lojalnost. Novi kanadski premijer Mark Carney u nedavnom susretu s Donaldom Trumpom jasno je poručio da 'Kanada nije na prodaju – i nikad neće biti'. Trump je uzvratio: 'Nikad ne reci nikad.'
Heather Exner-Pirot, stručnjakinja za energetiku iz Instituta Macdonald-Laurier u Ottawi, tvrdi da Kanadi nije potreban model 'minerali za mišiće'. Umjesto toga, traže se sigurni i predvidljivi trgovinski odnosi sa SAD-om. 'To je ključni preduvjet za povratak prerade i proizvodnje minerala u Sjevernu Ameriku', ističe.
Dogovor između SAD-a i Ukrajine mogao bi se pokazati kao pilot-model u novom globalnom trendu, prema kojem države razmjenjuju resurse za političku i vojnu podršku. No ostaje otvoreno pitanje koliko će se drugih zemalja prikloniti takvoj strategiji i hoće li SAD uspjeti osigurati dovoljno partnera za diversifikaciju opskrbe mineralima.