trgovinske napetosti

Svjetska tržišta: Europski ulagači oprezni, u fokusu Trumpove carine

07.07.2025 u 09:47

Bionic
Reading

Na europskim se burzama u ponedjeljak ujutro trguje oprezno, a indeksi stagniraju, dok su u fokusu ulagača vijesti o carinama i trgovinskim pregovorima između SAD-a i partnera

STOXX 600 indeks vodećih europskih dionica bio je u 9,30 sati gotovo nepromijenjen u odnosu na petak.

Pritom je londonski FTSE indeks oslabio 0,21 posto, na 8.805 bodova, a pariški CAC 0,04 posto, na 7.695 bodova. Frankfurtski DAX porastao je, pak, 0,32 posto, na 23.865 bodova. I na azijskim burzama vlada oprez. MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica bio je u 9,30 sati u minusu 0,4 posto.

Pritom su cijene dionica u Australiji, Hong Kongu i Japanu pale između 0,2 i 0,6 posto, U Šangaju i Južnoj Koreji porasle su, pak, između 0,1 i 0,2 posto.

Ulagači su oprezni zbog niza poruka iz Washingtona o carinama i trgovinskim sporazumima.

Trump najavio povećanje carina

SAD će idućih dana potpisati nekoliko trgovinskih sporazuma, dok će ostale države do 9. srpnja pismeno izvijestiti o višim carinama, koje će, kazao je predsjednik SAD-a Donald Trump, na snagu stupiti 1. kolovoza.

„Predsjednik Trump poslat će pisma nekim našim trgovinskim partnerima s porukom da će, ako ne bude napretka u pregovorima, od 1. kolovoza na snagu stupiti carine najavljene 2. travnja”, kazao je ministar financija SAD-a Scott Bessent.

Trump je u travnju uveo osnovne carine od 10 posto na uvoz iz gotovo svih zemalja svijeta, a recipročne carine i do 50 posto trebale su na snagu stupiti u srijedu.

Tijekom vikenda je Trump kazao da bi nove carine mogle iznositi i 60 do 70 posto, a zaprijetio je i posebnim 10-postotnim carinama svim državama koje se slažu s 'antiameričkom politikom' BRICS skupine, koju predvode Brazil, Rusija, Indija i Kina.

Neke države su postigle dogovor

Dosad je Bijela kuća postigla dogovor o trgovini samo s Vijetnamom, kao i okvirne sporazume s Kinom i Velikom Britanijom.

Donedavno se smatralo da bi SAD mogao brzo postići dogovor s Japanom i Južnom Korejom, no čini se da ti pregovori ipak ne idu tako glatko kako se očekivalo.

„Ova nova eskalacija trgovinskih napetosti dolazi u vrijeme kada mnogi vjeruju da su pregovori s najvećim trgovinskim partnerima, uključujući EU, Indiju i Japan, u ključnoj fazi”, pišu analitičari ANZ banke u osvrtu na situaciju na tržištima.