PRVI NAPAD ZAUSTAVLJEN

Kaos na poljsko-bjeloruskoj granici: Stotine migranata pokušavaju se probiti prema zapadu, uz povike 'Njemačka, Njemačka' napali kordone policije - drvećem!

08.11.2021 u 13:24

Bionic
Reading

Stotine migranata u Bjelorusiji krenule su prema granici s Poljskom. Cilj im je silom se probiti u Europsku uniju i nastaviti prema Njemačkoj. Varšava je optužila Minsk da se radi o pripremljenoj provokaciji. Poljska strana odbila je prvi pokušaj proboja granice i poslala dodatne snage u pomoć

Trenutno se migranti i poljska policija nalaze u svojevrsnoj pat poziciji.

Poljski predsjednik Andrzej Duda je sazvao hitni sastanak s premijerom Mateuszom Morawieckim i šefovima sigurnosnih službi i agencija zbog situacije na granici s Bjelorusijom.

Ministarstvo unutarnjih poslova priopćilo je pak da su njihove trupe spriječile prvi pokušaj napada, napisao je na Twitteru bjeloruski novinar Tadeusz Giczan.

  • +2
Migranti pokušavaju probiti kordon na granici Poljske i Bjelorusije Izvor: Profimedia / Autor: EyePress via AFP / AFP / Profimedia

'Poljske snage koriste suzavac protiv onih koji se pokušavaju približiti graničnoj ogradi (i, čini se, obrnuto)', napisao je Giczan, a nešto kasnije javio je da migranti drvećem pokušavaju probiti kordon poljske policije. 'Među migrantima se čuju povici 'Njemačka, Njemačka'', piše bjeloruski novinar na Twitteru. Novinar navodi i da je na jednom dijelu žica uklonjena, tako da je poljska policija s druge strane postavila ljudski štit kako bi spriječila prodiranje migranata.

'Prijeđena je granica zemlje EU-a, zemlje NATO-a. To pokazuje da druga strana ima želju izazvati veliki incident, po mogućnosti s ispaljenim hicima i mrtvima', rekao je zamjenik ministra vanjskih poslova Piotr Wawrzyk, osvrnuvši se na situaciju na poljsko-bjeloruskoj granici tijekom intervjua na poljskom javnom radiju.

Zamjenik šefa ministarstva vanjskih poslova dodao je da je najgora stvar to što pozicija Bjelorusije postaje sve rigidnija, a Lukašenkov režim ne može razmišljati o posljedicama svojih odluka.

'Nema razumijevanja za ono što se događa s druge strane. Postoji samo uvjerenje da odbijaju neki navodni napad, to se vidi i po jeziku kojim se služi bjelorusko ministarstvo vanjskih poslova, negirajući postojanje provokacija. Tako je nekada radila sovjetska diplomacija, negirajući očite činjenice', naglasio je zamjenik ministra.

Mediji su već ranije upozoravali da se sprema velika provokacija na graničnom prijelazu kod Kuznice Bialostocka u istočnoj Poljskoj te da će veća skupina migranata uz pomoć bjeloruskog režima pokušati nasilno prijeći granicu.

Stanislaw Zaryn, glasnogovornik ministarstva koje koordinira rad poljskih obavještajnih agencija, kaže da su migranti bili 'pod strogom kontrolom bjeloruskih oružanih jedinica koje odlučuju kojim putem grupa može ili ne može ići'.

Bjeloruski oporbeni medij NEXTA objavio je da su većina migranata irački Kurdi te da je u skupini bilo mnogo žena i djece.

Poljska je na granici s Bjelorusijom rasporedila dodatne graničare, policiju i vojsku. Prema ministarstvu obrane, sada imaju 12.000 vojnika na području uz bjelorusku granicu. Pripadnici pričuvnog sastava poljske vojske u pograničnim regijama također su stavljeni u punu pripravnost.

Varšava je više puta optužila Minsk za poticanje i koordinaciju ilegalnih prijelaza granice u Poljskoj, članici EU-a.

Bjeloruski vladar Aleksandar Lukašenko razbjesnio se zbog sankcija EU-a koje su uvedene nakon njegove žestoke reakcije i gušenja protuvladinih prosvjeda prošlog ljeta. Bruxelles je optužio Minsk da koristi migrante kao oružje tako što ih je iz inozemstva dovezao u glavni grad i odveo do praga EU-a. Od srpnja velik broj migranata iz Iraka, Sirije, Jemena i drugih problematičnih regija pokušava ilegalno ući u EU preko Poljske, Latvije i Litve nakon što je Lukašenko ukinuo vize državljanima tih zemalja. Oni se sada potpuno legalno zrakoplovima stižu u Minsk odakle se organizirano prevoze do granice.

U isto vrijeme Poljska se suočava s optužbama da gura migrante natrag u Bjelorusiju umjesto da im daje priliku da zatraže azil.

Situaciju na poljskoj granici komentrirala je i glasnogovornica ruskog ministarstva vanjskih poslova Marija Zaharova koja je podsjetila na poljsku ulogu u invaziji na Irak kada je srušen režim Sadama Huseina.

'Sada bi se poljski političari koji psuju Lukašenka i optužuju Minsk za probleme s iračkim migrantima mogli sjetiti kako je uz najaktivnije sudjelovanje Varšave Irak uništen. Više od 2 tisuće poljskih vojnika napalo je ovu suverenu državu kako bi uspostavili demokraciju', kazala je Zaharova i dodala zašto danas ne prihvatiti barem nekolicinu 'zahvalnih Iračana'.