Ruski oligarh

Roman Abramovič, čovjek kojeg nitko nije očekivao na rusko-ukrajinskim pregovorima

05.04.2022 u 13:09

Bionic
Reading

Ruski oligarh Roman Abramovič iznenadio je sve kada se pojavio na ukrajinsko-ruskim pregovorima u Istanbulu, no prema turskoj diplomaciji on od prvih dana "iskreno" pokušava zaustaviti rat i njegov je doprinos "pozitivan", za što ima i valjane osobne razloge, ocjenjuju analitičari

Predsjednik nogometnog kluba Chelsea sudjeluje "u iskrenim mirovnim" naporima od prvih dana rata ruske invazije na Ukrajinu 24. veljače i njegov je doprinos "pozitivan", rekao je Mevlut Cavusoglu, ministar vanjskih poslova Turske koja posreduje i domaćin je pregovora.

Abramovič je zadužen "uspostaviti kontakte" između zaraćenih, rekao je glasnogovornik Kremlja Dmitirij Peskov.

List Wall Street Journal otkriva da je Abramovič početkom ožujka bio u Kijevu gdje se sastao s ukrajinskim predsjednikom Volodimirom Zelenskijem. Tada su u njega otkriveni simptomi trovanja kao i u dvojice ukrajinskih pregovarača, piše WSJ

Na ispravnoj strani povijesti

Ruska invazija na Ukrajinu donijela je oligarhu Abramoviču osobnu katastrofu, ističu analitičari, jer je kao i brojni drugi ruski oligarsi pogođen zapadnim sankcijama. Pod sankcijama i zamrznute imovine u Ujedinjenom Kraljevstvu, Abramovič je pokušavao prodati Chelsea no prodaja je prekinuta.

Taj milijarder čije bogatstvo britanska vlada procjenjuje na 10,7 milijardi eura i ne baš čiste prošlosti, o čemu je pisao BBC kada je sredinom ožujka otkrio dokumente koji ga terete za korupciju, ima osobnih razloga za što skoriji završetak rata u Ukrajini.

Uloga posrednika trebala bi mu pomoći da ulašti svoj ugled pred zapadnim vladama koje su ga stavile na crnu listu.

Sudjelovanje u pregovorima "dobra je prilika Abramoviču da se nađe na ispravnoj strani povijesti", ocjenjuje Aleksander Baunov, znanstvenik u Carnegie Center Moskve.

Baunov dodaje da je Abramovič vjerojatno zainteresiran za sudjelovanje u obnovi Ukrajine nakon rata.

Osim Chelsea, Abramovič ima dionice u Evrazu, divu čelične industrije te u ruskoj tvrtki Norilsk Nickel, specijaliziranoj za eksploataciju i preradu nikla i paladija.

Odani oligarh

Taj ruski oligarh "odavna održava bliske veze s Vladimirom Putinom", stoji u pripremnom dokumentu Europske unije o novim sankcijama. Upravo te veze omogućile su mu da ojača svoje bogatstvo, navodi se u dokumentu.

Abramovič je "Putinu najvjerniji i najodaniji oligarh", tvrdi Marija Pevčih, zadužena za istragu fondacije oporbenog ruskog političara Alekseja Navaljnog koji je u ruskom zatvoru.

Abramovičevo sudjelovanje u rusko-ukrajinskim pregovorima njegova je reklamna kampanja, smatra Pevčih.

"Najvažnije je da mu Putin vjeruje. No i Zelenskij bi mu mogao vjerovati" ocjenjuje ruski politolog Konstantin Kalačev.

Od 2001. do 2008., Roman Abramovič je bio guverner rijetko naseljene pokrajine Čukotke na krajnjem ruskom sjeveroistoku i ulagao je svoj novac u projekte te nerazvijene regije.

Roman Abramovič Izvor: Profimedia / Autor: BEN STANSALL / AFP / Profimedia

Sve do 2019. kada je prodao svoj udio bio je jedan od ravnatelja prvog ruskog javnog kanala, proputinovski nastrojenog medija.

Časopis Forbes procjenjuje da je ratom u Ukrajini Abramovič izgubio 7 milijarda dolara i da mu se bogatstvo sada svelo na 8,3 milijarde.

Oligarh kojega prati glas da je povučen i tajnovit - on nikada ne daje intervjue - najavio je 2. ožujka da želi prodati Chelsea te da će prihod uplatiti u zakladu "za sve žrtve rata u Ukrajini i za dugoročnu obnovu" zemlje.