DVODNEVNI POSJET

Predsjednica odlazi u Bruxelles, evo s kim će se susresti

12.06.2018 u 09:23

Bionic
Reading

Hrvatska predsjednica Kolinda Grabar Kitarović u srijedu i četvrtak boravi u Bruxellesu gdje će se susresti s najvišim dužnosnicima Europske unije i NATO saveza

Grabar-Kitarović u posjetu je Bruxellesu u srijedu i četvrtak. Tijekom svoga posjeta sastat će se s predsjednikom Europskog vijeća Donaldom Tuskom, predsjednikom Europske komisije Jean-Claude Junkcerom i s glavnim tajnikom NATO-a Jensom Stoltenbergom.

Također će održati predavanje na temu pete obljetnice hrvatskog članstva u EU-u.

U Strasbourgu se pak održava plenarna sjednica Europskog parlamenta. Na raspravi u srijedu o budućnosti Europe sudjelovat će nizozemski premijer Mark Rutte. Nizozemski premijer sedmi je po redu čelnik koji sudjeluje u raspravi o budućnosti Europe s europskim zastupnicima i predsjednikom Komisije Jean-Claude Junckerom.

Europski zastupnici će u utorak raspravljati o pripremama za sastanak šefova država ili vlada 28. i 29. lipnja u Bruxellesu. Glavne teme summita su migracije, sigurnost i obrana, dugoročni proračun EU-a, Brexit i reforma eurozone.

  • +3
Predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović Izvor: Pixsell / Autor: Patrik Macek/PIXSELL

Europski će parlament u srijedu potvrditi smanjenje broja zastupnika u sljedećem sazivu, koji će biti izabran 2019.

Broj zastupnika u Europskom parlamentu umjesto dosadašnjih 751 trebao bi se nakon Brexita smanjiti na 705.

Od 73 zastupnička mjesta koje ima Velika Britanija, njih 46 bi se ostavilo u pričuvi za buduća proširenja ili jednostavno neće biti popunjena.

Preostalih 27 britanskih mjesta rasporedilo bi se na 14 država članica koje su podzastupljene u Europskom parlamentu. Hrvatska po tome dobiva jedno mjesto i imala bi 12 umjesto sadašnjih 11 zastupnika.

Europska komisija nastavlja objavljivati prijedloge uredbi za pojedina područja koja se financiraju iz europskog proračuna.

U utorak će objaviti prijedloge uredbe za sljedeći dugoročni proračun od 2021. do 2027. godine za područje obrane, sigurnosti i nuklearne sigurnosti, zatim za migracije i upravljanje granicama te za susjedsku politiku i odnose s ostatkom svijeta, što uključuje pretpristupnu pomoć zemljama kandidatima i potencijalnim kandidatima, pomoć susjedima te razvojnu pomoć EU-a.