IZLAGANJE PRED VIJEĆEM EUROPE

Šešeljev sin Aleksandar ponovno provocirao u Strasbourgu, Plenković mu uzvratio

26.06.2018 u 12:25

Bionic
Reading

Predsjednik Vlade Andrej Plenković održao je govor u Parlamentarnoj skupštine Vijeća Europe u Strasbourgu. Istaknuo je kako ideja ujedinjene Europe nadahnjuje mnoge čija su prava ugrožena. Podsjetio je kako je Hrvatska bila suočena s ratom, dobar dio govora posvetio Europskom sudu za ljudska prava, a način na koji se njegova Vlada nosila s ratifikacijom Istanbulske konvencije ponudio je kako model ostalima zemljama. Nakon govora slijedila su pitanja zastupnika. Za riječ je javio se sin ratnog zločinca Vojislava Šešelja, Aleksandar, koji je vrijeđao Hrvatsku. Prekinut je u svom izlaganju, a Plenković mu nije ostao dužan

Zastupnik srbijanske Radikalne stranke Aleksandar Šešelj, sin osuđenog ratnog zločinca Vojislava Šešelja pokušao je u utorak u raspravi u Parlamentarnoj skupštini Vijeća Europe provocirati hrvatskog premijera Andreja Plenkovića koji mu je oštro odgovorio da je on 'živući primjer izreke da jabuka ne pada daleko od stabla'.

'Koliko ja razumijem, Vijeće Europe se bori za demokraciju i vladavinu prava. Danas pred sobom imamo čovjeka koji glorificira Jasenovac, koncentracijski logor za 700 tisuća Srba, Židova i Roma, koji glorificira Bleiburg, lidera neonacističkog režima u srcu Europe koji tretira Srbe kao građane drugog reda', rekao je Šešelj, prije nego što ga je prekinula predsjednica Parlamentarne skupštine Vijeća Europe Liliane Maury Pasquier, javlja Hina.

'Moram vas prekinuti. Molim vas da poštujete gosta i promijeniti ton, na što sam vas i jučer upozorila', rekla je Liliane Maury Pasquier.

Premijer Plenković, koji je održao govor i sudjelovao u raspravi u Parlamentarnoj skupštini, vrlo je oštro odgovorio Šešelju, nabrojvši činjenice o programu i statutu stranke kojoj pripada i koju je utemeljio njegov otac.

'Što se tiče komentara zastupnika Šešelja, mislim da je on živući primjer izreke da jabuka ne pada daleko od stabla. Vi predstavljate političku stranku čiji program i statut, a što ova Parlamentarna skupština treba znati, promiče program 'Velike Srbije' koja bi uključivala teritorij Bosne i Herceeovine i Hrvatske', rekao je Plenković, čiji je odgovor pozdravljen pljeskom nazočnih delegata iz parlamenata članica Vijeća Europe.

Sličnu stvar Šešelj je jučer izveo nakon izlaganja hrvatske ministrice vanjskih i europskih poslova Marije Pejčinović Burić. Nju je pitao kada će Hrvatska 'vratiti republiku srpsku krajinu ljudima koji su pobjegli od ustaškog noža'.

  • +49
Andrej Plenković Izvor: Profimedia / Autor: Profimedia

Predsjednik hrvatske Vlade u govoru je istaknuo kako 'sve članice Vijeća Europe moraju osigurati da se standardi koje dijelimo provode u svim državama'. 'Hrvatska je preuzela predsjedanje Vijećem Europe u svibnju i to je prvi put od 1996. otkako je članica. Prije nego smo se pridružili ovoj obitelji Hrvatska je morala ispuniti mnoge obveze i to je doprinijelo jačanju demokratskih standarda', kazao je Plenković na početku svog govora.

'Vijeće Europe je danas važnije nego ikad prije', poručio je.

'Hrvatska je predana očuvanju europskih vrijednosti jer su moji sugrađani morali platiti visoku cijenu kako bi ih branili. Izuzetno je važno raditi na većem jedinstvu tako što ćemo ojačati povjerenje naših građana', poručio je Plenković.

Pogovorio je o vladavini prava i ljudskim pravima.

Plenković je u dijelu govora nakon francuskog prešao na engleski jezik. 'Puna nacionalna implementacije Europske konvencije o ljudskim pravima je ključna za kredibilitet Europskog suda za ljudska prava.

Kazao je kako korupcija ugrožava ljudska prava. 'Borba protiv koripcije Hrvatska podržava kaouvjet za razvoj prosperitetnog društva', istaknuo je. 'To je prioritet našeg predsjedanja', dodao je Plenković.

Progovorio je i o ratifikaciji Istanbulske konvencije. 'To je važan instrument protiv nasilja nad ženama i nasilja u obitelji. To je stavljeno u Hrvatskoj u kontekst šire ideološke debate. Hrvatska je uspjela ratificirati ovu konvenciju. Moja Vlada je to učinila s potpunim uvjerenjem da činimo dobro za naše društvo međutim mislim da cijela ova organizacija mora naći zajedničko rješenje da pojasni ono što ova konvencija jest. Nije korisno da imamo debate koje doprinose podjelama u društvu i fokus usmjeravaju na stvari koje nisu supstanca', istaknuo je.

Pozvao je nadležne da iskoriste iskustvo Hrvatske kao model kako ne samo donijeti dobru interpretativnu izjavu, nego kako jasno izraziti jasni cilj konvencije.

'Želim vam reći da je Vijeće Europe za Hrvatsku od 90-tih godina odigralo ključnu ulogu i nadam se da ćemo isto moći učiniti i za druge zemlje jer je europska integracije najbolja perspektiva i najbolji način za provođenje reforma. 'Prvi prioritet je jačanje demokratskih vrijednosti vladavine prava i ljudskih prava', poručio je hrvatski premijer.