Odnosi između Hrvatske i Mađarske dodatno su se zaoštrili nakon što je hrvatski državni vrh u petak oštro odbacio tvrdnje mađarskog ministra vanjskih poslova Pétera Szijjárta nakon optužbi da je Hrvatska za 'ratni profiter' jer 'naplaćuje ratnu naknadu za naftu isporučenu Mađarskoj i Slovačkoj'
Ranije su se oglasili i premijer Andrej Plenković i predsjednik Zoran Milanović. Na novu reakciju iz Budimpešte nije trebalo dugo čekati. Szijjártó se u subotu ujutro oglasio na Facebooku.
Ponovno je optužio Hrvatsku za ratno profiterstvo, dodavši da Janaf 'nije sposoban' kontinuirano transportirati potrebnu količinu nafte Mađarskoj.
'Koliko god hrvatska vlada to poricala, sigurno žele profitirati od rata u Ukrajini. Značajno su povećali tranzitnu naknadu za pošiljke nafte kroz Hrvatsku od izbijanja rata, a sada žele onemogućiti našoj zemlji kupnju ruske nafte kako bi stekli monopol nad nama i tako zaradili još više novca - na nama', napisao je Szijjarto na Facebooku.
'Sam Jadranski naftovod (Janaf) ne može opskrbljivati Mađarsku i Slovačku: na temelju provedenih ispitivanja, ovaj naftovod jednostavno nije sposoban kontinuirano i pouzdano transportirati količinu nafte koja nam je potrebna', dodao je mađarski ministar.
Oglasio se i JANAF
Priopćenjem se oglasio i JANAF d.d. koji, kako navodi, 'odbacuje zlonamjerne, neistinite i licemjerne izjave mađarskog ministra vanjskih poslova i trgovine Pétera Szijjárta. 'Činjenica jest da je JANAF d.d. tehnički spreman, pouzdan i u potpunosti sposoban pokriti godišnje potrebe za sirovom naftom MOL-ovih srednjoeuropskih rafinerija, što je potvrđeno i nedavnim testiranjima', navode iz JANAF-a.
'Kad je o cijeni transporta riječ, JANAF cijene definira sukladno važećim zakonima i internim aktima te primjenjuje jasno definiranu metodologiju izračuna tarifa s kojom je upoznata mađarska strana te koja vrijedi za sve partnere JANAF-a, redom vodeće globalne tradere i regionalne vertikalno integrirane naftne kompanije. Metodologija izračuna tarifa prošla je dodatnu provjeru međunarodnih konzultanata koji proučavaju metodologije brojnih svjetskih naftovoda. Nakon njihove analize dobili smo 2024. godine nedvojbenu potvrdu da naša metodologija tretira sve partnere jednako i primjer je najbolje svjetske prakse, a cijena dominanto ovisi o utilizaciji naftovoda te ovom prilikom pozivamo MOL Grupu da konačno započne transportirati veće količine nafte. Također naglašavamo kako drugi partneri koji imaju rafinerije na trasi naftovoda godišnje transportiraju pet puta veću količinu od MOL Grupe iako njihova domaća tržišta imaju puno manju potražnju za derivatima.
Hrvatska je predana osiguravanju energetske sigurnosti Europske unije i šire regije, što je do sada više puta dokazano jasnom potporom Vlade RH razvitku regionalnog energetskog huba koji čine JANAF i LNG Hrvatska. Ako itko profitira na trenutnoj situaciji, to zasigurno nije Hrvatska, nego Mađarska, koja kontinuirano uvozi rusku naftu, dok Hrvatska sustavno jača diverzifikaciju opskrbe i energetske izvore. Odgovoran smo i transparentan partner svim našim europskim susjedima te od njih očekujemo otvoren dijalog temeljen na činjenicama i međusobnom poštovanju, a ne podmetanjima i lažima', poručili su.
Reakcije iz Hrvatske
Na optužbe iz Mađarske reagirao je potpredsjednik Vlade i ministar unutarnjih poslova Davor Božinović.
'Mađarska vjerojatno pokušava kroz ovakav napad na Hrvatsku poslati poruku da Hrvatska nije spremna zadovoljiti njihove potrebe. Janaf ima kapacitet da opskrbi sve potrebe Mađarske i Slovačke te da još nafte ostane. Namjerno se u eter guraju lažne teze kako bi se kroz Hrvatsku htjelo nešto isposlovati, što bi kad bih ja koristio rječnik gospodina Szijjarta bilo ratno profiterstvo, ali s njihove strane, rekao je Božinović.
Hrvatski ministar vanjskih poslova Gordan Grlić Radman ranije je na X-u odbacio prozivke mađarskog kolege da Hrvatska profitira od rata u Ukrajini.
'Odlučno odbacujemo neutemeljene optužbe mađarskog ministra vanjskih poslova Szijjarta koji Hrvatsku naziva ratnim profiterom. U stvarnosti, Mađarska profitira od jeftinog ruskog plina. Kako se globalna i regionalna energetska dinamika nastavlja razvijati, Hrvatska se ističe kao prirodno i strateško energetsko središte za Srednju Europu – pružajući siguran, raznolik i učinkovit pristup rutama opskrbe energijom', objavio je Grlić Radman.
'Od 1974. do 1979. rađen je Janaf, s projektiranim kapacitetom 34 milijuna tona nafte godišnje. On ima instalirani kapacitet od 20 milijuna tona nafte godišnje koju može prebaciti. Kapacitet je bio projektiran za snabdijevanje svih država u okruženju, Češka, Slovačka, Mađarska, Slovenija, BiH, Srbija, Hrvatska. On sada funkcionira u punoj snazi.
Interesantno, smjer iz Siska prema Mađarskoj je dvosmjerni. Sadašnji kapacitet Janafa prema Mađarskoj je od 13,4 do 15,5 milijuna tona nafte godišnje', rekao je za HRT energetski stručnjak Ivica Jakić. >>Pročitajte više OVDJE<<
Kako je došlo do diplomatskog sukoba?
Podsjetimo, mađarski ministar u petak je u svom govoru pred Općom skupštinom UN-a istaknuo je da se Janafom 'jednostavno ne bi mogla transportirati količina nafte potrebna za neometanu opskrbu Mađarske i Slovačke'.
Ustvrdio je da su 'Hrvati povećali naknadu za tranzit kroz naftovod na petostruku vrijednost u odnosu na europska mjerila. A mi nismo spremni dopustiti da zbog ekstraprofita koji plaćamo Hrvatima porastu računi za energiju mađarskih građana', rekao je mađarski šef diplomacije.
Premijer Andrej Plenković uzvratio je u petak da mađarski ministar 'nastoji dovesti u zabludu međunarodnu javnost'. Dodao je kako 'profiter nije Hrvatska, već Mađarska'. 'Izjave mađarskog ministra vanjskih poslova odbacijem s indignacijom. Mi stojimo na raspolaganju svim našim partnerima i jamčimo cjelokupnu i sigurnu isporuku. Mi smo 'good guy', a oni su u tom smislu ratni profiteri, jer i dalje prerađuju rusku naftu', rekao je Plenković te nastavio:
'Mađari su ratni profiteri, a ne mi. Cijelo vrijeme isporučujemo naftu Mađarskoj i Slovačkoj u količinama koje su ugovorene. Mi jamčimo isporuku nafte u svim potrebnim količinama prema Mađarskoj i Slovačkoj.'
'Što se tiče cijena za koje oni kažu da su peterostruko veće, to nije točno. Mi uz isporuku nafte putem Janafa, nudimo niz drugih usluga. Imamo potvrde međunarodnih aktera da su sve cijene u skladu s europskim tržišnim vrijednostima. One se određuju po količini isporučene nafte, što znači da će Mađarima nafta biti jeftinija kad budu naručivali veće količine', poručio je premijer.
Predsjednik Zoran Milanović također se u petak oglasio poručivši da Mađari trebaju biti oprezniji u izjavama i da ne vidi razlog za nervozu.
'Njih to malo žulja. Mislim da bi trebali opreznije te stvari govoriti. Hrvatska ima obalu, ima kapacitete za plin, ti kapaciteti rastu i daleko nadmašuju Hrvatske potrebe, što znači da mogu biti od koristi državama koje nemaju izlaz na more, pa ako žele, tu smo', rekao je. Cijene koje Hrvatska nudi, kako kaže, u okviru su razumnog, a usluga ne može biti besplatna. 'Sve ostalo su strateška i povijesna pitanja. Mi smo saveznici, partneri i susjedi. Nikome ne možemo ustupiti svoju obalu', rekao je.
'Na kraju krajeva, MOL ima rafineriju u Rijeci. MOL, koji je suvlasnik INA-e, upravlja tom rafinerijom', nastavio je. 'Prema tome, tu ne vidim neki razlog za nervozu', dodao je.