HIT DESTINACIJA

Nakon Austrije, Njemačke, Švedske i Norveške sve više hrvatskih liječnika odlazi u Dansku

03.10.2018 u 22:15

Bionic
Reading

Prema službenim podatcima Hrvatske liječničke komore, od ulaska u EU Hrvatsku je napustilo nešto više od 550 liječnika, a nova radna mjesta najčešće pronalaze u Austriji, Njemačkoj, Švedskoj i Norveškoj. No kao nova hit-destinacija za liječnike sada se pojavila Danska

Ta zemlja u ovom trenutku traži sve specijaliste, a posebno su traženi radiolozi i psihijatri, no velika je potražnja i za patolozima, kardiolozima, neurolozima i kirurzima.

'Svi liječnici koji su se preselili u bilo koju skandinavsku zemlju iznimno su zadovoljni životom. Zakoni u Skandinaviji propisuju da liječnik u svojoj smjeni može primiti samo deset pacijenata i ima dovoljno vremena da se posveti svakome od njih, pa čak i da popije kavu s pacijentom ako to želi.

Smatra se da liječnik obavlja intelektualni posao i ne smije ga se zatrpati pacijentima. Upravo se zato stalno govori o deficitu liječnika specijalista u Skandinaviji. Znači, dok u nas jedan specijalist odradi 200 pacijenata u dežurstvu, u njih je taj broj ograničen na njih deset', kazala je za Glas Slavonije priča Zrinka Stanić, direktorica tvrtke Incor iz Osijeka, koja je angažirana direktno od skandinavskih bolnica kako bi pronašla tražene djelatnike i omogućila proces preseljenja.

Prema njenim riječima radni tjedan je 36 sati, a dežurstva za doktore su od 22 do 6 sati, odnosno traju samo osam sati, i to su uglavnom pripravnosti.

'To znači da je doktor kod kuće i ima službeni mobitel te ga se samo zove u iznimno hitnim situacijama. Takvo dežurstvo dodatno je plaćeno. Najveći broj doktora koji odlaze upravo su oni koji žele sređene radne uvjete, bolje međuljudske odnose na radnom mjestu i općenito bolje mogućnosti za sebe i svoju obitelj. Jedina kočnica je jezik, i to samo zato što smo mi ovdje uglavnom pod utjecajem engleskog i njemačkog, i normalno da onda imamo strah od stranog, a upravo tako doživljavamo skandinavske jezike', navela je Stanić.

Međutim, istaknula je da su skandinavski jezici puno lakši od njemačkog i kada kandidati nakon šest mjeseci obuke polože C1 i mogu komunicirati, pisati i razumiju, budu presretni i ne mogu vjerovati da im je upravo jezik ranije budio strah.

Ada Barić Grgurević, predsjednica Hrvatske udruge bolničkih liječnika, ističe uvjete rada kao glavni razlog odlaska liječnika iz naše zemlje.

'Nemamo definirane uvjete rada, nemamo strukovni kolektivni ugovor, nemamo definirane vremensko-kadrovske normative, pa nadalje. Sve je to ispred financijske motivacije odlaska liječnika', zaključila je Barić Grgurević.