posjet skopju

Milanović: Sjevernu Makedoniju se podcjenjuje i šikanira

07.05.2025 u 17:43

Bionic
Reading

Sjevernu Makedoniju se na putu prema EU podcjenjuje i šikanira, a mi ćemo joj pomoći koliko možemo, kazao je predsjednik Zoran Milanović na sastanku s predstavnicima hrvatske zajednice u Sjevernoj Makedoniji i s članovima Hrvatskog poslovnog kluba koji kažu da hrvatske tvrtke ondje odlično posluju

"Vi koji ovdje dugo živite, očito ste s razlogom izabrali ovu lijepu i toplu zemlju za svoju domovinu, pored Hrvatske", rekao je na sastanku u Veleposlanstvu RH u Skoplju.

Milanović je u Skoplje došao na poziv makedonske predsjednice Gordane Siljanovske Davkove s kojom se također sastao ranije u srijedu i razgovarao o bilateralnim odnosima dviju država i europskoj integraciji Sjeverne Makedonije, a kasnije se sastao i s premijerom Hristijanom Mickoskim.

"Razgovarao sam s našim makedonskim prijateljima i partnerima, probao vidjeti kako im možemo pomoći. Ne možemo previše u smislu njihovog statusa, napredovanja prema Europskoj uniji - to je teška i mukotrpna priča koja predugo traje, zemlja je predmet podcjenjivanja pa i šikaniranja", ispričao je.

Ali, dodao je, saslušati možemo.

"Ako možemo malo pronijeti istinu o Makedoniji, to ćemo i napraviti", istaknuo je na kratkom susretu.

Robna razmjena između dviju zemalja u 2024. iznosila je 330 milijuna eura (2,2 posto više nego godinu ranije) pri čemu Hrvatska više izvozi (198 milijuna eura) nego što uvozi iz Sjeverne Makedonije (132 milijuna eura).

Ukupna hrvatska ulaganja u tu zemlju iznose 135,8 milijuna eura.

Na sastanku u veleposlanstvu bili su predstavnici brojnih hrvatskih tvrtki koje posluju u Makedoniji, kao što su Podravka, Belupo, Kraš, Vindija, Croatia osiguranje, Končar i druge.

Hrvatski poslovni klub okuplja hrvatske gospodarstvenike i predstavnike hrvatskih tvrtki koje posluju na makedonskom tržištu, a njegov novi predsjednik Aleksandar Manev, koji je ujedno i direktor Croatia osiguranja u Makedoniji, istaknuo je kako su Hrvatska i Sjeverna Makedonija tradicionalno dosta povezane kao dvije zemlje koje su bile u istoj državi te imaju srdačno prijateljstvo, a tako surađuju i kompanije.

"To se vidi i preko aktivnosti Hrvatskog poslovnog kluba gdje, osim što se družimo kao poslovni ljudi, uspostavljamo i gradimo most povjerenja, radimo na poticaju naših poslovnih veza i razmatramo mogućnosti za nove investicije hrvatskih kompanija u Makedoniji", rekao je Manev u izjavi za medije.

Generalni direktor Tržišta Makedonije za Podravku Ivica Saralievski naveo je kako Podravka u Makedoniji uspješno posluje već više od 30 godina.

"Hrvatske kompanije su ovdje prihvaćene kao domaće kompanije, znači poželjne su na našem tržištu, a u zadnjih pet godina trgovinska razmjena između Makedonije i Hrvatske je znatno poboljšana", rekao je.

Na upit novinara Saralievski je pojasnio kako bi makedonsko članstvo u EU poboljšalo suradnju i poslovanje kompanija jer sada postoje velike carine prema EU - za određeni dio kategorija proizvoda koji uvezu čak do 50 posto.

Osim navedenih, Milanović se susreo se i s mons. dr. Kirom Stojanovim, rimokatoličkim biskupom skopskim i grkokatoličkim eparhom strumičko-skopskim koji mu se zahvalio na potpori koju Hrvatska pruža Hrvatima u Sj. Makedoniji, osobito kroz djelovanje Ureda za Hrvate izvan RH, kao i na pomoći koju Hrvatski Caritas kontinuirano osigurava Makedonskom Caritasu, osobito u kontekstu pomoći potrebitima i obrazovanju.

Biskup je ujedno zamolio za nastavak te podrške i pomoć u ostvarivanju prava hrvatske zajednice u Sjevernoj Makedoniji.